Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
31. júl 2018

Kauza únos: Oklamali Vietnamci Slovákov alebo boli Slováci zasvätení?

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung prichádza s ďalšími šokujúcimi zisteniami v kauze uneseného Vietnamca, ktorého mal do Moskvy prepraviť slovenský vládny špeciál.
Kauza únos: Oklamali Vietnamci Slovákov alebo boli Slováci zasvätení?

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák počas prijatia vietnamského ministra verejnej bezpečnosti Toa Lama 6. marca 2017 v Bratislave, štyri mesiace pred únosom. FOTO TASR – Dano Veselský

Už včera večer písali všetky významné nemecké médiá o odhaleniach Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ktoré napísal na základe doterajších záverov berlínskej kriminálky. Prvá správa nemeckých vyšetrovateľov sa volá „Erster Sachstandsbericht“, bola vypracovaná v júni a FAZ sa ju podarilo teraz získať. Ako už informovali nemecké a po nich aj slovenské médiá, z policajnej správy vyplýva, že berlínska kriminálka nepochybuje o tom, že v Berlíne unesený Trinh Xuan Thanh bol dopravený z Bratislavy do Moskvy s pomocou slovenského vládneho špeciálu.

V dnešnom rannom vydaní FAZ sú ďalšie závažné informácie. Podľa denníka síce slovenský premiér Peter Pellegrini ubezpečoval nemeckú stranu, že Slovensko nehralo pri únose žiadnu rolu, to však mohol hovoriť maximálne do konca mája, keď berlínski kriminalisti pricestovali do Bratislavy. Hovorili tu s viacerými osobami, napríklad s vedúcim slovenskej letovej prevádzky, ale aj s pracovníkmi istého hotela (zrejme má denník na mysli hotel Bôrik – pozn. Postoj), kde sa stretla vietnamská delegácia na čele s ministrom vnútra To Lamom s vtedajším slovenským ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Vďaka tomuto stretnutiu Slováci požičali Vietnamcom vládny špeciál, podľa správy berlínskej kriminálky niet „takmer žiadnych pochybností, že pán Trinh bol prevezený smerom do Vietnamu cez trasu Berlín – Brno – Bratislava – Moskva“, pričom stretnutie ministrov „malo jediný účel, ktorým bolo preniesť pána Trinha relatívne bez problémov zo schengenského priestoru do Vietnamu“.

Objednávateľom hotela aj letu bol odbor protokolu na slovenskom ministerstve vnútra. Nemeckí vyšetrovatelia chceli hovoriť so šéfom tohto odboru Radovanom Čulákom, lenže generálna prokuratúra to odmietla s tým, že z nemeckej strany chýbala žiadosť o právnu pomoc.

Napriek tomu berlínska kriminálka dospela k záveru, že Trinh bol prevezený najskôr z Berlína do Brna, ďalej do Bratislavy, kde bol „vybavený falošnými osobnými dokumentmi“ a stal sa tak „súčasťou delegácie“.

Inzercia

Vyšetrovatelia vedia, aké boli mená cestujúcich na palube slovenského špeciálu, jedno z týchto siedmich mien by malo byť pseudonymom uneseného Trinha: Luu Trung Viet, Vu Hong Minh, Pham Minh Tien, Dao Cong Duy, Vu Truung Kein, Dang Tuan Anh a Nguyen The Don. V prípade ďalších mien Vietnamcov, ktorí boli na palube, bolo jasné, že ide o predstaviteľov vlády a tajných služieb.

FAZ pripomína slová sudkyne z minulého týždňa, ktorá pri odsúdení Long N. H., jedného z účastníkov únosu, vyhlásila, že ide o bezprecedentný prípad únosu v povojnových dejinách Nemecka a že to celé pripomína „kriminálku z čias studenej vojny“.

Frankfurter Allgemeine Zeitung takisto prináša možné interpretácie toho, akú rolu pri únose zohralo Slovensko. „Po prvé: Vietnam mohol ľahkovernú slovenskú vládu oklamať“, čo vyplýva aj zo správy nemeckých vyšetrovateľov, ktorí považujú za „veľmi pravdepodobné“, že Vietnam Slovákov oklamal. Lenže možné je, že medzi Slovákmi bol aj „insider“, ktorý umožnil túto manipuláciu, konkrétne sa v správe píše o Quang Le Hong, vtedajšom poradcovi premiéra Fica, ktorý sa stal po únose slovenským veľvyslancom v Hanoji a neskôr bol odvolaný kvôli korupčným podozreniam. (Nemecký denník sa v texte nezmieňuje – a možno to ani nevie –, že prezident Andrej Kiska nedávno opísal, ako premiér Fico na neho tlačil, aby Honga vymenoval za veľvyslanca, čo sa predtým nikdy nestalo. Fico to nedementoval.)

Podľa FAZ je však možná aj ďalšia verzia: „Časť slovenskej vlády bola do úmyslov Vietnamcov zasvätená a vedome ich kryla.“  

Odporúčame