Nemecký novinár: Minimálne jeden zástupca Slovenska mohol byť zasvätený do únosu

Nemecký novinár: Minimálne jeden zástupca Slovenska mohol byť zasvätený do únosu

Na snímke vládny špeciál JAK-40 z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, FOTO TASR –Vladimír Benko/MVSR.

Redaktor denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Justus Bender hovorí pre Postoj o tom, prečo si Vietnamci vybrali na uskutočnenie únosu Slovensko.

Denníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Tageszeitung prinášajú v posledných mesiacoch najpodrobnejšie informácie o únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, ktorého presne pred rokom za bieleho dňa vtiahli v Berlíne agenti vietnamskej tajnej služby do auta aj s jeho milenkou a o pár dní ho dopravili do Vietnamu (o osude unesenej milenky nie je dosiaľ nič známe). Nemeckí novinári si od apríla čoraz väčšmi všímajú aj slovenskú stopu, keďže vietnamskí agenti využili na únos Trinha podľa všetkého aj služby slovenského vládneho špeciálu. 

Redaktor FAZ Justus Bender minulý týždeň priniesol informáciu, že Vrchný zemský súd v Berlíne považuje za preukázané, že Vietnamci previezli Trinha z Bratislavy do Moskvy slovenským vládnym lietadlom, včera Bender aj spolu so svojím kolegom Mortenom Freidelom uverejnili zistenia berlínskych vyšetrovateľov o slovenskej stope. 

Justus Bender v rozhovore pre Postoj okrem iného hovorí o nadštandardnom vzťahu Vietnamu a Slovenska.  

                                            Redaktor FAZ Justus Bender.

Prečo si podľa vás Vietnamci zvolili slovenskú cestu, aby uneseného Trinh Xuan Thanha vyviedli zo schengenského priestoru?

O tom možno len špekulovať. Nemeckí vyšetrovatelia majú podozrenie na prítomnosť „insidera“, ktorý vietnamskej delegácii pomohol, aby zmanipuloval slovenskú vládu. Týmto „insiderom“ mohol byť podľa podozrení vyšetrovateľov Quang Le Hong, bývalý vládny poradca slovenského premiéra (Quang bol poradcom Roberta Fica – pozn. red.). Možno si teda položiť otázku, či Vietnamci chceli cestovať cez Slovensko, pretože vedeli, že tam narazia na slabý odpor.

Vo svojom článku ste citovali z prvej predbežnej správy berlínskej kriminálky, podľa ktorej kriminalisti považujú za „veľmi pravdepodobné“, že „slovenská vláda bola v tejto záležitosti oklamaná“. Na základe toho, čo ste sa o tomto prípade dosiaľ dozvedeli, sa aj vy osobne prikláňate k interpretácii, že bývalý slovenský minister vnútra Robert Kaliňák bol oklamaný?

Tento prípad ukazuje, že na Slovensku sa k vietnamskému ministrovi vnútra pristupovalo veľmi ústretovo – aj na základe dôležitých obchodných vzťahov. Preto slovenská strana kládla len málo otázok, keď vietnamský minister požiadal o lietadlo. Mne osobne zástupcovia slovenskej vlády povedali niečo v zmysle: Keď minister takej dôležitej krajiny ako Vietnam požiada o stretnutie alebo lietadlo, sme k dispozícii. Takýto postoj minimálne uľahčuje to, aby to Vietnam využil.

Čo hovorí v prospech tézy, že niekto zo slovenskej strany bol zasvätený do pravých úmyslov vietnamskej delegácie?

Nemeckí vyšetrovatelia podozrievajú Quang Le Honga, že bol „insiderom“ Vietnamcov. Bol vládnym poradcom na Slovensku, je tu podľa vyšetrovateľov podozrenie, že minimálne jeden zástupca Slovenska mohol byť zasvätený do plánov.

Je pozoruhodné, ako sa vietnamským tajným službám podarilo v Berlíne uniesť Trinh Xuan Thanha a vyviesť z Nemecka, hoci sa vedelo, že Vietnamci sa o jeho osobu veľmi zaujímali. Je nejaké vysvetlenie, prečo to nemeckým bezpečnostným zložkám jednoducho ušlo?

Je faktom, že v Nemecku čelia úrady za svoj postup kritike. Vietnamci naozaj svoj záujem o Trinha dávali veľmi najavo. S poznatkami, ktoré máme dnes, je zrejmé, že ho bolo treba chrániť, čo sa nestalo. To je niečo, čo je dnes predmetom kritiky.

Ak slovenská strana nebude prejavovať väčšiu ochotu o vyjasnenie prípadu, mohlo by to zaťažiť vzťahy medzi Nemeckom a Slovenskom?

Slovensko s nemeckými vyšetrovateľmi kooperovalo a očividne sa tak deje naďalej. Dôvodom pre zhoršenie vzťahov by bolo asi až to, keby vyšlo najavo, že slovenská vláda pomáhala Vietnamcom úmyselne.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo