Der Spiegel: Slovensko sa možno podieľalo na únose Vietnamca

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Der Spiegel: Slovensko sa možno podieľalo na únose Vietnamca

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a slovenský premiér Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie 2. mája 2018 v Berlíne. FOTO TASR/AP

Dnes bol v Berlíne Peter Pellegrini a nemecké médiá si opäť posvietili na medzinárodný škandál, do ktorého je zapletené Slovensko.

„Najskôr spojenia s talianskou mafiou, teraz možná spoluúčasť na únose pre autoritársky štát. To, čo v posledných dňoch a týždňoch vyšlo na svetlo o slovenskej vláde, je dobrodružné,“ takto sa začína text najčítanejšieho nemeckého magazínu o Slovensku.

Reportéri Spiegla Martin Knobbe a Keno Verseck úvodom konštatujú, že čerstvého slovenského premiéra na jeho prvom stretnutí s nemeckou kancelárkou čakali nepríjemné otázky. Podľa týždenníka musel Peter Pellegrini Angele Merkelovej medzi štyrmi očami vysvetľovať, akú rolu zohralo vlani Slovensko pri únose vietnamského podnikateľa a expolitika Trinh Xuan Thanha.

Spiegel si všimol aj následnú tlačovku kancelárky s Pellegrinim: bola to kancelárka, ktorá túto tému sama načala, čím zdôraznila jej dôležitosť pre nemeckú stranu. Pellegrini vraj odpovedal na dodatočné otázky prítomných novinárov priateľsky, no predsa nervózne. S Merkelovou sa nebavil len o únose, ale o širokej palete tém, ubezpečil o maximálnej súčinnosti Slovenska pri poskytovaní všetkých informácií, ktoré si nemecké úrady vyžiadajú. Rovnako Merkelová vyhlásila, že nemecká vláda chce získať všetky informácie, ktoré má slovenská strana k dispozícii.

Spiegel čitateľov informuje, že Slovensko medzičasom pripustilo, že poskytlo vietnamskej delegácii v júli 2017 svoje vládne lietadlo, ale popiera, že by sa na zozname pasažierov nachádzalo meno uneseného Vietnamca.

Nemecký týždenník následne opisuje pravdepodobný scenár udalostí, ktoré nasledovali po únose Thanha v blízkosti berlínskeho hotela Sheraton: únoscovia najskôr dorazili s Thanhom a jeho milenkou, ktorú takisto násilím vtiahli do auta, na vietnamské veľvyslanectvo v Berlíne. Odtiaľ pokračovala ich cesta do Prahy a o tri dni neskôr do Bratislavy. To všetko sa udialo v autách, ktorých trasu zrekonštruovali nemeckí vyšetrovatelia na základe dát z GPS. Tieto autá prenajal Long N. H., Vietnamec dlhodobo žijúci v Prahe, ktorého ako jediného z organizátorov únosu zaistila polícia a práve s ním v Nemecku prebieha súdny proces.

Spiegel dodáva, že nemecká polícia dosiaľ nezistila, ako presne bol Thanh prepravený do Hanoja. Preto teraz Nemci netrpezlivo čakajú na informácie zo Slovenska. Predbežne sa vie toľko, že prenajatý Mercedes Vito sa po nočnej zástavke v Brne dostal 26. júla 2017 do Bratislavy, kde parkoval hodinu a 40 minút pred vládnym hotelom Bôrik.

Tu sa medzi 11.00 a 17.00 konalo stretnutie vysokopostavených slovenských a vietnamských úradníkov z bezpečnostných rezortov, okrem Roberta Kaliňáka a troch jeho spolupracovníkov tu bola jedenásťčlenná delegácia Vietnamu.

Podľa Spieglu sú však na tomto stretnutí podozrivé niektoré okolnosti: medzi vietnamskými hosťami bol dvojhviezdičkový generál a zástupca riaditeľa tajnej služby Duong Minh Hung, ako aj jeden ďalší predstaviteľ tajnej služby. Nemecká prokuratúra neskôr oboch týchto Vietnamcov obžalovala zo spolupáchateľstva na únose Thanha. Zaujímavé je, že generál Hung v deň únosu odišiel z Berlína do Prahy a ďalšie ráno odletel cez Moskvu do Hanoja, aby sa krátko nato vrátil do Európy a zúčastnil sa okrem iného aj na rokovaniach s ministrom vnútra Kaliňákom v Bratislave.

Po tomto stretnutí so Slovákmi vietnamská delegácia odcestovala do Moskvy a Long N. H. ešte v ten večer odišiel Mercedesom do Prahy. Spiegel si kladie otázku, či to bolo práve toto auto, ktoré previezli únoscovia Thanha z Prahy do Bratislavy.

Týždenník následne špekuluje, či sa predstavitelia bezpečnostných zložiek podieľali na vietnamskej akcii. „V prípade, že unesený bol 26. júla 2017 na palube vládneho lietadla, je prinajmenej málo pravdepodobné, že slovenské úrady o tom nič nevedeli alebo aspoň nič netušili. O tom svedčia nielen striktné bezpečnostné a kontrolné procedúry, ktorými sa zahraničným delegáciám dáva k dispozícii vládne lietadlo. Ale súčasne platí aj to, že sotva nejaká krajina EÚ má s Vietnamom také intenzívne politické a hospodárske vzťahy ako Slovensko,“ uzatvára Der Spiegel.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo