Nemecký súd: Vietnamca uniesli s pomocou slovenského vládneho lietadla

Nemecký súd: Vietnamca uniesli s pomocou slovenského vládneho lietadla

Deň otvorených dverí na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave 8. augusta 2014. Na snímke pohľad do interiéru vládneho špeciálu TU-154M. FOTO TASR – Michal Svítok

Podľa sudkyne pripomína prípad Trinh Xuan Thanha, ktorého uniesli minulý rok v Berlíne vietnamské tajné služby, „kriminálku z obdobia studenej vojny“.

Už minulý týždeň informovali nemecké a následne aj slovenské médiá o tom, že Vrchný zemský súd v Berlíne odsúdil Vietnamca Long N. H. na tri roky a desať mesiacov.

Long N. H. bol súčasťou skupiny únoscov, ktorí presne pred rokom prepadli Trinh Xuan Thanha, niekdajšieho šéfa vietnamského stavebného koncernu, vtiahli ho do dodávky a v rámci špeciálnej akcie vietnamskej tajnej služby ho prepravili až do Vietnamu, kde bol medzičasom odsúdený na doživotie. Long N. H. nebol podľa súdu organizátorom, ale ani okrajovou postavou únosu, bol človekom, ktorý zabezpečil prenajatie troch áut slúžiacich na prenasledovanie aj únos Thanha.

Vrchný súd v Berlíne však minulú stredu okrem rozsudku nad Long N. H. konštatoval ešte niečo, čo do slovenských médií nepreniklo: súd vyhlásil za preukázané, že Trinha prepravili únoscovia do Bratislavy, odkiaľ pokračovala jeho cesta lietadlom, ktoré vietnamskej vládnej delegácii poskytla slovenská vláda.

Túto pasáž z rozsudku citoval len redaktor denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Justus Bender, ktorý sa zúčastnil na pojednávaní a vyhlásení rozsudku. Bender pre Postoj upresnil, že sudkyňa prečítala zdôvodnenie rozsudku len ústne a okrem iného uviedla, že unesený Trinh sa nachádzal na palube slovenského vládneho špeciálu medzi 12 vietnamskými pasažiermi. Konkrétne dôkazy však v ústnom zdôvodnení nepriblížila.

Slovenská vláda sa tvári, že nič

Slovenská vláda sa dosiaľ drží tvrdenia, že unesený Vietnamec nebol na palube lietadla, keďže – ako vyhlásil slovenský premiér Peter Pellegrini – vietnamský veľvyslanec Vietnamskej socialistickej republiky vládu ubezpečil, že Trinh Yuan Thanh nikdy nebol na území Slovenska.

Novým problémom pre Pellegriniho vládu však je, že o únose Thanha s pomocou slovenského vládneho špeciálu je presvedčená nemecká justícia.

Ako bližšie opísal denník Die Tageszeitung, piati sudcovia berlínskeho súdu sa nezaujímali len o to, čoho presne sa dopustil Long N. H. ako najímateľ áut pre únoscov, ale išlo im o globálnejší pohľad: svedkov sa pýtali, ako bol Thanh unesený do Volkswagenu aj spolu so svojou milenkou, policajtov sa pýtali, ako neskôr únoscovia previezli unesených na vietnamské veľvyslanectvo a na ďalšie okolnosti.

Podľa denníka bolo v súdnej sieni cítiť veľké napätie, keďže ide o politicky mimoriadne háklivú kauzu. V sieni sedeli pracovníci vietnamského veľvyslanectva, takže keď sa sudkyňa opýtala prítomnej manželky uneseného Thanha, či sa jej muž po únose zmienil, akým spôsobom bol dopravený do Vietnamu, vystrašená manželka, ktorú na súd sprevádzali traja telesní strážcovia, požiadala o prerušenie pojednávania.

Nemecká advokátka uväzneného Thanha namietala, že zverejnenie takejto informácie by mohlo jej klientovi vo Vietname uškodiť, preto súd rozhodol, že jeho manželka musí na takto položenú otázku odpovedať s tým, že zo sály bude vylúčená verejnosť vrátane médií. Zostávajúci účastníci procesu boli zaviazaní k mlčanlivosti.

Manželka uneseného Thanha tak prehovorila, možno aj to prispelo k tomu, že súd neskôr považoval za preukázané, že na únos Thanha bolo využité slovenské vládne lietadlo.

Ako píše ďalej v čerstvej analýze pozadia prípadu Die Tageszeitung, nemeckí vyšetrovatelia sú na základe súčasných poznatkov presvedčení, že únoscovia aj unesený prišli do Bratislavy v dvoch autách, Range Rover a Mercedes Vito, ktoré stáli pred vládnym hotelom Bôrik. Podľa nemeckého denníka sa 26. júla 2017 stretla v hoteli partia, aká „by sa v tejto špionážnej kriminálke ani nedala vymyslieť lepšie“ – hostiteľom bol slovenský minister vnútra Robert Kaliňák, prítomní boli vietnamský generál Hung, ktorý koordinoval únos, jeden dvojhviezdičkový generál a hlavou delegácie bol To Lam, minister bezpečnosti, šéf polície a tajných služieb v jednej osobe.

Podľa zistení Die Tageszeitung trvalo rokovanie asi len 50 minút, dohodlo sa iba deň alebo dva dni predtým, malo byť dobrou zámienkou na to, aby si Vietnamci od slovenských priateľov vypýtali lietadlo. Nebolo ani času na krátke pohostenie, vládny špeciál vzlietol o 14.46, na palube bolo dvanásť pasažierov, všetci s diplomatickými pasmi. Nemeckí vyšetrovatelia sú si podľa Die Tageszeitung istí, že na palube bol aj unesený Trinh Xuan Thanh, „samozrejme, nie pod vlastným menom“.

Die Tageszeitung ďalej píše: „Týmto je jasné: partnerská krajina EÚ je zapletená do únosu človeka, ktorý sa v Nemecku uchádzal o azyl. Keď sa koncom apríla objavilo toto podozrenie, slovenský premiér Peter Pellegrini nemeckej kancelárke Merkelovej prisľúbil, že sa všetko objasní. Odvtedy o ňom nebolo veľa počuť.“

Kým o slovenskej stope sú nemeckí vyšetrovatelia presvedčení, nie je im zrejmé, ako pokračovala cesta uneseného Thanha z Moskvy. Nemci požiadali o pomoc ruskú tajnú službu FSB, neprišla však žiadna odpoveď a nikto už ani neráta s tým, že by Rusi s objasňovaním prípadu akokoľvek pomohli.

Nemecký denník si posvietil aj na to, ako je možné, že sa vietnamskej tajnej službe podaril v Berlíne takýto kúsok. Zdá sa, že jedným z dôvodov zlyhania bolo aj to, že jednotlivé nemecké bezpečnostné zložky medzi sebou nekomunikovali, takže hoci sa vedelo, že Vietnam mal eminentný záujem na tom, aby im Nemci vydali Thanha a takisto sa vedelo, že do Berlína pricestovali vietnamskí agenti, tí nemeckí sa spamätali, až keď bolo neskoro.

Čo bude ďalej?

Long N. H. sa najskôr na súde, ktorý sa začal v apríli, odmietal priznať k účasti na únose, neskôr tvrdil, že len prenajal autá, ale netušil, na aký účel boli určené. Až v závere súdu sa priznal, že sa podieľal na únose, ktorý organizovala vietnamská tajná služba a pre ktorú najímal autá. Tento vietnamský obchodník žijúci v Prahe to vraj bral tak, že pomáha dolapiť hľadaného kriminálnika, ktorý spreneveril vo Vietname veľa peňazí, ušiel do Nemecka a v Berlíne sa stretával so svojou milenkou. Jeho priznanie bolo súčasťou výmenného obchodu, Long N. H. dostal vďaka tomu miernejší trest.

Na súde Long N. H. nehovoril o tom, že by bolo do únosu zapojené aj slovenské vládne lietadlo, otázne je, či má o tom vôbec nejakú vedomosť. Spolková prokuratúra stíha v tomto prípade ešte ďalších mužov, dvoch spolupracovníkov na únose, ktorí sú z Prahy, aj jedného muža z Berlína.

Súčasne platí, že hlavní zodpovední nebudú za únos potrestaní, keďže sú vo Vietname alebo požívajú diplomatickú imunitu. Ako povedala berlínska sudkyňa Regine Grieß, únos bol naplánovaný na ministerskej úrovni vo Vietname a vietnamská tajná služba roztiahla sieť nad celou Európou, aby sa operácia úspešne uskutočnila.

V Nemecku sa však v posledných týždňoch čoraz častejšie spomína, že Vietnam uvažuje, že by uneseného a medzičasom odsúdeného Thanha predsa len prepustil späť do Nemecka. Vietnamu vraj veľmi záleží na tom, aby si znormalizoval svoje vzťahy s Nemeckom a najmä uzavrel dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou. Ak by napokon nad únosom zvíťazil obchodný pragmatizmus, dvihlo by to náladu aj Petrovi Pellegrinimu a Robertovi Kaliňákovi, ktorí si očividne želajú, aby sa v tomto medzinárodnom škandále už nikto nevŕtal.  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo