Bazén áno, jazero nie? Ako prekonať strach z plávania

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bazén áno, jazero nie?  Ako prekonať strach z plávania

Foto: Flickr/Rob Briscoe

„Skúšali sme všetko, nechce ísť do vody.“ Ako prekonať fóbiu z plávania v prírode?

Do redakcie prišla čitateľská otázka na našich odborníkov na výchovu. Mamička štvorročného syna sa pýta, čo robiť, keď jej syn nemá problém s plávaním v bazéne, má ale úplný blok s plávaním v mori alebo v jazere. „Bojí sa, že pod ním niečo pláva a uhryzne ho do nohy. Skúšali sme všetko, nechce ísť do vody. Ako prekonať fóbiu z plávania v prírode? Máme ho nútiť alebo čakať, kým z toho vyrastie?“

 

Denisa Zlevská, psychologička, Centrum pre tréning a rozvoj

Rozmanité strachy a obavy sú v detstve prirodzeným javom, ktorý pramení z aktuálneho nedostatku vedomostí i skúseností života. Tie dieťa uchopuje často magickým spôsobom dávajúcim do vlastných osobitých súvislostí rôzne zážitky. Dieťa má tendenciu pri interpretácii diania v reálnom svete pomáhať si fantáziou. Tá síce poznanie dieťaťa skresľuje, ale zároveň mu dáva svojskú istotu na to, aby v tomto ešte nepoznanom svete mohlo fungovať.

Uvedomme si, že sú to len 4 roky, čo chlapček spoznáva svet! Poznávacie procesy sa v tomto období vyvíjajú veľmi intenzívne, čo umožňuje dieťaťu získavať stále presnejšie informácie o okolitom svete. U detí dominuje ako hlavná spontánna činnosť hra. Slúži aj ako prostriedok na vyrovnanie sa s realitou, ktorá je pre dieťa zaťažujúca. Rozlišujeme symbolickú a tematickú hru. Symbolická hra mu dovoľuje správať sa podľa svojich predstáv, prispôsobiť realitu aspoň dočasne svojim potrebám a spracovávať situáciu tak, ako to jemu vyhovuje.

Tematická hra zase slúži na precvičovanie budúcich situácií, napríklad aj kúpanie v jazere. Odporúčam pomocou spoločnej hry učiť sa porozumieť situácii i tomu, ako dieťa vníma kúpanie v jazere. Dôkladne a s plnou vážnosťou vypočuť, aké nebezpečenstvo hrozí, i otvárať príležitosti, ktoré by kúpanie mohlo priniesť a ako by sa dalo nabrať v tejto situácii viac bezpečia. Pomocou hry potom môžeme hľadať spôsoby, ako sa dá takáto situácia zvládnuť a nacvičovať to. Porozumenie tomu, ako dieťa veci prežíva, a učenie, ako sa to dá, je určite efektívnejšia cesta, než tlačiť dieťa do niečoho, na čo nemá aktuálne dosť sily. Verím však, že tak, ako ste svojho syna naučili plávať v bazéne, dokážete ho naučiť plávať aj v jazere – postupne po krokoch.

Albín Škoviera, špeciálny pedagóg, Katolícka univerzita v Ružomberku a Univerzita Pardubice

Pred odpoveďou na otázku, čo so štvorročným synom, ktorý je akýmsi „výberovým plavcom“ zameraným výlučne na bazén, sa mi zdá dôležité vysloviť najprv zopár úvah:

  1. to, že váš syn v štyroch rokoch pláva, je úžasné (je vlastne „trocha“ výnimočný), pretože väčšina detí to v tomto veku ešte nezvláda,

  2. to však zrejme znamená, že ste sa o to pričinili, že pre vás je plávanie i pobyt pri vode veľmi dôležitou hodnotou a chcete ju sprostredkovať svojmu dieťaťu – spomínate bazén, jazero, more,

  3. fakt, že vaše očakávania syn v jednej z oblastí nenapĺňa, vnímate ako jeho vážny problém („fóbiu“).

Nám rodičom sa stáva, že neraz v „najlepšom záujme dieťaťa“ naplánujeme nejakú cestu, a chceme od neho len to, aby po nej išlo. Nútime ho jesť napr. špenát, pretože je to zdravé, sprchujeme ho studenou vodou, aby sa otužovalo. A ono špenát jesť nechce a pri otužovaní kričí. Nespochybňujem ani význam špenátu ani otužovania. Štvorročné dieťa však môže obdobie svojho prvého vzdoru (teda identifikácie a sebadefinovania) riešiť odmietaním temer čohokoľvek. Je však tiež možné, že je to reakcia na nejaký negatívny zážitok z prírodných vodných plôch, o ktorom my nevieme. Nedramatizujme to, nerobme z toho väčší problém, ako naozaj je. Nenúťme ho „jesť špenát“, keď mu zatiaľ neprišiel na chuť.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo