Upozornil na kšefty so schengenskými vízami, teraz sa bojí o život

Upozornil na kšefty so schengenskými vízami, teraz sa bojí o život

Ivan Grech Mintoff. Zdroj: Facebook

V kauze, ktorú spustil maltský politik, sa angažuje aj europoslanec Branislav Škripek. Písala o nej aj zavraždená novinárka.

V Európskom parlamente v týchto dňoch zarezonovala kauza pokútneho obchodovania so schengenskými vízami. Ak sa informácie, ktoré vyplávali na povrch, potvrdia, tak ide o silný príklad, ako sa dá cynicky zarábať na ľudskom nešťastí a ešte popri tom spôsobiť aj bezpečnostné riziko pre celú Úniu.

Aféra sa týka Malty, presnejšie jej konzulátu v líbyjskom Tripolise. Teda v krajine, v ktorej po Arabskej jari a páde diktátora Kaddáfiho vládne chaos a o moc a kontrolu tu bojujú rôzne frakcie vrátane džihádistov.

Konzulát vydal počas štrnástich mesiacov rokov 2013 a 2014 až 88-tisíc schengenských víz. To znamená, že každý deň vrátane víkendov ich bolo vydaných okolo tristo. Na to, že všetko nie je v poriadku, už pred dvomi rokmi upozornil Ivan Grech Mintoff, predseda maltskej konzervatívnej strany Alleanza Bidla. Podľa neho sa s vízami obchodovalo a kto zaplatil, dostal ich bez previerky.

Mintoff získal tieto informácie od utečencov, s ktorými pracoval. Zdokumentoval ich a minulý týždeň ich predložil súdu. Súčasťou tohto dokumentu sú aj svedectvá piatich Líbyjcov, ktorí sú ochotní na súde svedčiť. Okrem klasických víz sa malo obchodovať aj s takzvanými zdravotnými vízami, ktoré sa udeľujú z humanitárnych dôvodov.

Podľa Mintoffa sú do týchto obchodov zapletení aj ľudia z najvyšších maltských politických kruhov. V miestnych médiách sa v tejto súvislosti najviac skloňuje meno Nevilla Gafa, ktorý pracuje v kancelárii maltského premiéra Josepha Muscata.

Ten si mal podľa jedného zo svedectiev, ktoré zdokumentoval Mintoff a zverejnil ho denník Times of Malta, vypýtať zálohu tri milióny eur, pričom cena jedného zdravotného víza sa mala pohybovať okolo tritisícpäťsto eur. Neskôr ju mal Gafa znížiť na tritisíc eur. „Zjavný nezákonný predaj víz osobami blízkymi predsedovi vlády spochybňuje bezpečnosť schengenského systému. Dúfam a modlím sa, že žiadni členovia teroristických organizácií nezískali prístup do spoločného európskeho priestoru na základe víz udelených Maltou,“ povedal Mintoff.

O kauze obchodovania s líbyjskými vízami a prepojeniach aktérov na maltskú vládu písala v lete 2016 aj zavraždená maltská novinárka Daphne Galizia. Zdieľať

O kauze obchodovania s líbyjskými vízami a prepojeniach aktérov na maltskú vládu písala v lete 2016 aj zavraždená maltská novinárka Daphne Galizia. Tá dokonca už rok predtým upozornila aj na podobný prípad, ktorý sa týkal maltského konzulátu v Alžíri. Ten mal v priebehu osemnástich mesiacov vydať alžírskym občanom až sedemtisíc schengenských víz. Daphne Galizia na základe informácií od leteckých spoločností tvrdila, že zatiaľ čo lety z Alžírska na Maltu sú plné, naspäť sa lietadlá vracajú prázdne. To znamená, že Alžírčania na ostrov neprichádzali kvôli turistike či biznisu, ale sa len cez Maltu presúvali do ďalších krajín EÚ.

V prípade sa na pôde EÚ angažuje aj slovenský europoslanec Branislav Škripek, ktorý je Mintoffov kolega z Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM). Škripek túto tému otvoril vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Európskeho parlamentu. „Pán Mintoff sa obrátil na mňa ako predsedu ECPM a europoslanca, aby som na tento prípad upozornil, nakoľko on sám je kvôli týmto odhaleniam v ohrození života. Aj kompetentní vyšetrovatelia a politici sa snažia škandál s vízami zamiesť pod koberec,“ povedal Škripek.

Aféra s vízami však neznepokojila iba konzervatívcov. Listom sa kvôli nej na podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa obrátila aj portugalská ľavicová europoslankyňa Ana Gomes. Žiada ho, aby Komisia zabezpečila dodržiavanie postupov pri udeľovaní víz občanom tretích krajín. „Tento prípad obchodovania s vízami môže poškodiť bezpečnosť všetkých európskych občanov a značne poškodiť povesť našich inštitúcií,“ píše Gomes.

Ivan Grech Mintoff v týchto dňoch čaká na to, kým sa vo veci jeho podania začne súdne pojednávanie. Zároveň sa kvôli závažnosti kauzy ale tiež obáva o svoju bezpečnosť, snaží sa o svojich zisteniach informovať aj širšiu európsku verejnosť.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo