Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. jún 2018

Boli sme hrdí, že sme nemuseli robiť interrupcie. Teraz sa situácia mení

S gynekológom a pôrodníkom Markom Drábom o tom, prečo sa aj v ružinovskej nemocnici zaviedli potraty, hoci v Bratislave ich vykonávajú už všetky ostatné nemocnice.
Boli sme hrdí, že sme nemuseli robiť interrupcie. Teraz sa situácia mení

Foto Pavol Rábara

Na gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove sa potraty na žiadosť pacientky nerobili. Pod vedením prednostu Jozefa Záhumenského sa situácia zmenila, podľa informácií, ktoré priniesol Denník N, už majú potraty v Ružinove zelenú.  

Gynekológ a pôrodník Marek Dráb, ktorý roky v Ružinove pôsobí, tvrdí, že pred siedmimi rokmi všetci tamojší lekári podpísali výhradu vo svedomí a nie raz odmietli potraty na pracovisku. Dnes nové vedenie zmenilo politiku, a tak už aj posledná nemocnica v Bratislave interrupcie vykonáva. 

Denník N v rozhovore s prednostom gynekologicko-pôrodníckej kliniky v bratislavskom Ružinove Jozefom Záhumenským uviedol, že vo vašej nemocnici sa za jeho pôsobenia už rok opäť vykonávajú potraty. Vaša klinika bola známa tým, že ako jediná v Bratislave potraty nevykonávala. Čo sa zmenilo?

Boli sme hrdí, ze už od čias pôsobenia našej kliniky na Šulekovej, neskôr v Ružinove, sme interrupcie (okrem tzv. zdravotnej indikácie) nevykonávali. A myslím si, ze všetci boli spokojní. Teraz sa situácia zmenila. Neviem, či je to slobodné rozhodnutie Jozefa Záhumenského alebo je to akési – nazvime to – „bratislavské vyrovnanie“, keď musel on niekoho poslúchnuť. A nemyslím si, že by to bol príkaz generálneho riaditeľa. To sa musíte opýtať samotného Záhumenského. Bol prednostom v Trnave, tam bola situácia obdobná, rozhodnutia iné...

Ako to myslíte, aká bola situácia v Trnave?

Počas jeho prednostovania na klinike v Trnave sa interrupcie nevykonávali a vtedy nedošlo z jeho podnetu k žiadnej zmene smerom k zavevedeniu vykonávania interrupcií.

Ako hodnotíte túto zmenu v ružinovskej nemocnici?

Poviem vám jednu zásadnú vec, interrupcie do 12. týždňa na klinické pracovisko nepatria. Nie je to totiž liečebno-preventívny výkon. Klinika je koncové pracovisko, kde chodia ľudia s nádejou, že im špičkoví odborníci pomôžu prinavrátiť zdravie a zachrániť život v tých najhorších diagnózach matiek a plodov.

Dobré tradície treba zachovať a ctiť. Ak bola viazaná časť klientely v Ružinove na kresťanské hodnoty, môže byť, že otázka interrupcií im bude prekážať a potom im bude úplne jedno, v ktorom zariadení porodia alebo či pôjdu do Hainburgu. Zdieľať

A verte, že sa u nás robia veľké veci, ako napríklad aj operácie plodu v maternici. Na našej klinike je skvelý tím. Toto treba preferovať, vznik centra pre fetálnu terapiu.

Svojím odmietavým postojom k vykonávaniu potratov i vďaka pôsobeniu lekárov, ktorí si uplatňovali výhradu vo svedomí, gynekológia v Ružinove viazala na seba mnoho žien. Zmenilo sa to?

Myslím, že k tomu je potrebné veľmi citlivé vnímanie reality vedenia kliniky, čo prospieva a čo škodí, a to sa nedá len tak situačne. Dobré tradície treba zachovať a ctiť. Ak bola viazaná časť klientely v Ružinove na kresťanské hodnoty, môže byť, že otázka interrupcií im bude prekážať a potom im bude úplne jedno, v ktorom zariadení porodia alebo či pôjdu do Hainburgu.

Myslím si ale, že stále pretrváva fenomén komplexnej starostlivosti, keď lekár starajúci sa o tehotnú ženu je zároveň aj jej pôrodníkom. Je to vec vzťahu založeného na dôvere. V našom odbore je dôvera kľúčová. Môže sa stať čokoľvek, ak sa to stane vo vzťahu založenom na dôvere, dôsledky sú vždy významne menej deštruktívne.

Čo tým myslíte?

Myslím si, že je čo zlepšovať u každého bez rozdielu, tým myslím nás lekárov a, samozrejme, aj manažment nemocníc či zdravotníckej exekutívy. Pozrite, ak niekto nepochopí, že perinatológia a pôrodníctvo, tak ako ich vníma verejnosť, sú okrem onkológie extrémne citlivým lakmusovým papierikom vyspelosti zdravotníckeho systému krajiny, potom môže riskovať také kauzy, ako bol film, ktorý vyvolal emócie asi pred rokom. Musel reagovať minister, hlavný odborník, stavovské organizácie atď... a viac-menej nič.

Dnes je na stole návrh, že do konca roku budu tri štátne pôrodnice akreditované na baby friendly. Bude to aj tá v Ružinove? Zdieľať

Dnes je na stole návrh, že do konca roku budu tri štátne pôrodnice akreditované na baby friendly. Bude to aj tá v Ružinove? Verím, že môže byť realizovaná principiálna prestavba, ktorá zmení hygienicky nevyhovujúcu a technologicky zastaranú pôrodnícku časť, rovnako verím, že môže vzniknúť centrum pre fetálnu terapiu. A nebude to predmetom len predvolebnej kampane. 

Inzercia

Koľko lekárov na vašej klinike si uplatňuje výhradu vo svedomí?

Asi pred siedmimi rokmi bola snaha zaviesť vykonávanie interrupcií vtedajším manažmentom nemocnice. Pamätám si, že vtedy „doložku o výhrade vo svedomí“, čo sa týka tohto výkonu, podpísali všetci. Neviem, do akej miery boli niektoré podpisy úprimné, faktom je, že tento dokument niekde na riaditeľstve bude. A čo sa týka dnešného stavu, ak by išlo do tuhého, bude to možno do 10 ľudí. Málo? Veľa? 

Môže rozhodnutie zaviesť interrupcie v ružinovskej nemocnici spôsobiť medzi lekármi konflikty?

Každá filozofická rôznorodosť môže plodiť konflikty. Sú kolegovia, ktorí tento postoj nechápu a radi si občasne do tejto témy „kopnú“.

V Taliansku si uplatňuje výhradu 80 % lekárov a čo? Súkromné centrá to za peniaze rady urobia. A to isté aj na Slovensku.

V Taliansku si uplatňuje výhradu 80 % lekárov a čo? Súkromné centrá to za peniaze rady urobia. A to isté aj na Slovensku. Zdieľať

Tu ako prežitok marxistického myslenia si máme byť všetci rovní aj v tom, že budeme deklarovať pri atestácii lásku k interrupciám? Inak treba ísť na interné, ako povedala bývalá slovenská premiérka?

Vždy túto tému ako nedostupnosť zdravotnej starostlivosti vyvoláva to isté prostredie, nielen mediálne. Takže konečne obráťme list...

Je odmietanie interrupcií u lekárov viazané na vieru? 

Vôbec to nezávisí od toho, či je alebo nie je niekto kresťan. Nikto ten výkon nerobí rád. A prečo asi? Ak by sme mali vnútornú silu odmietnuť to, potom aj spoločnosť by na túto tému reagovala inak. A možno by boli ľudia citlivejší a ohľaduplnejší.

Predstavte si, že zachránite život. Aký je to asi pocit? Úprimnosť otvárania tejto témy pramení zo srdca, nie z mozgu. Preto politika v tejto oblasti vyznieva veľmi, veľmi nepresvedčivo.Tak isto vyznievajú nepresvedčivo tí, ktorí si na tejto téme riešia osobný konflikt svedomia alebo frustrácie z nedotiahnutého sna v povolaní, hoci aj duchovnom.

Vôbec to nezávisí od toho, či je alebo nie je niekto kresťan. Nikto ten výkon nerobí rád. Zdieľať

To však neznamená, že zvlášť mladí ľudia nemajú otvárať tieto témy. Ani netušia, ako to môže pomôcť formovať osobnosť a individuálnu úroveň vzdelania. Doba indiferentizmu, relativizmu a individualizmu velí vyhýbať sa kontroverzným témam. Lenže niektorým sa vyhnúť nedá, lebo sú esenciálne.

Prednosta Jozef Záhumenský sa v rozhovore pre Denník N vyjadril, že podporuje liberálnejší prístup k potratovým tabletkám aj na vyvolanie potratu z medicínskych indikácií a ich lepšiu dostupnosť by uvítal ako prevenciu pred potratmi. Súhlasíte s ním?

Téma RU486 je tiež ako obežnica. Objavuje sa, ale vždy len tendenčne. Liek prešiel istým procesom na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv, ale nedosiahol záverečný proces, ktorým by bola vykonaná legalizácia a následná distribúcia, registrácia a kategorizácia. Ja si však myslím, že to nie je esenciálny problém v potratovej problematike.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.