Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. september 2013

GLÓBUS: Ruský patriarcha Obamovi: Sýrski kresťania sú blízko vyhladeniu

St.-Marys-Syrian-Orthodox-Church-in-Dair-Al-Zor-SYRIA-text.jpg Zatiaľ čo sa mnohí zamerali na nedávny list ruského prezidenta Vladimíra Putina Američanom, iný list od iného ruského lídra – tento adresovaný priamo americkému prezidentovi – zostal nepovšimnutý. Dňa 10. s...

Zatiaľ čo sa mnohí zamerali na nedávny list ruského prezidenta Vladimíra Putina Američanom, iný list od iného ruského lídra – tento adresovaný priamo americkému prezidentovi – zostal nepovšimnutý.

Dňa 10. septembra patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill odoslal list adresovaný „Jeho Excelencii pánovi Barackovi Obamovi, prezidentovi Spojených štátov amerických“. Odhliadnuc od toho, či to niekto chce interpretovať ako produkt politiky alebo úprimnosti, list presne poukazuje na kritickú situáciu sýrskych kresťanov, najmä v širšom kontexte väčšieho civilizačného zápasu.

Nižšie ponúkam hlavné časti listu poprepájané s mojimi pozorovaniami širšieho kontextu:

Vaša Excelencia, vážený pán prezident,
tragické udalosti v Sýrii vyvolali úzkosť a spôsobili bolesť ruskej pravoslávnej cirkvi. Informácie o tamojšej situácii dostávame nie z novinových správ, ale zo živých svedectiev prichádzajúcich k nám od náboženských osobností, jednoduchých veriacich a od našich krajanov žijúcich v tejto krajine.

"Na sýrskom konflikte sa podieľajú zahraniční žoldnieri a militanti prepojení s medzinárodnými teroristickými centrami. Vojna sa stala každodennou Golgotou pre milióny civilistov."
Patriarcha Kirill

Zdieľať

To je dôležitý bod: „spravodajstvo“ ocenené ruskou cirkvou pochádza od „živých svedectiev prichádzajúcich k nám od náboženských osobností, jednoduchých veriacich a od našich krajanov žijúcich v tejto krajine.“ Faktom je, že mimo amerických tendenčných „mainstreamových médií“ sú svedectvá o dianí v Sýrii zdrvujúce – menovite že islamskí militanti sa dopúšťajú brutálneho porušovania ľudských práv, vrátane možných chemických útokov. Bezpočet očitých svedectiev, videí, obrázkov – všetko veci, ktoré sa len zriedka dostanú do amerických médií – to robí úplne jasným.

Spýtajte sa priemerného Sýrčana na súčasný zmätok, ktorý pohltil jeho krajinu – ako som to robil ja a ako to urobili početní ruskí pravoslávni predstavitelia spojení so sýrskymi starobylými kresťanskými komunitami, ako poznamenal Kirill – a málo kto má ilúzie o jeho charaktere: autoritársky, ale sekulárny Assad versus radikálni islamisti a džihádisti.

Väčšina Sýrčanov si samozrejme vybrala Assada.

Len v Amerike a v menšej miere v západnej Európe je stále rozširovaný mýtus o „slobodných bojovníkoch“ snažiacich sa „liberalizovať“ Sýriu.

Žiadna občianska vojna za slobodu

Patriarcha Kirill:

Sýria sa dnes stala dejiskom ozbrojeného konfliktu. Podieľajú sa na ňom zahraniční žoldnieri a militanti prepojení s medzinárodnými teroristickými centrami. Vojna sa stala každodennou Golgotou pre milióny civilistov.

"Aby bolo jasné: nie je to žiadna občianska vojna za slobodu. Väčšina bojovníkov proti Assadovi ani nie sú Sýrčania, ale skôr na Al-Káidu napojení džihádisti."

Zdieľať

Aby bolo jasné: jeden z najvýraznejších indikátorov, že to nie je žiadna „občianska vojna“ vedená v mene „slobody“, je fakt, že väčšina (až do 95%) bojovníkov proti Assadovi ani nie sú Sýrčania, ale skôr na Al-Káidu napojení džihádisti – pochádzajúci z krajín od Čečenska po Filipíny -, ktorí sa v Sýrii pokúšajú vytvoriť islamské emiráty, ako to v 1980-90-tych rokoch urobili v Afganistane. Vtedajší zahraniční džihádisti ako Saud Usáma bin Ládin a Egypťan Ayman Zawahiri (opäť – tiež s podporou USA) prišli do Afganistanu, „oslobodili“ ho od ZSSR, a potom nám o desaťročie neskôr na oplátku dali 11. september.

Tu je napríklad video zahraničných militantov, ako v dobytom sýrskom meste spievajú chvály na počesť Usámu bin Ládina: „Volajú ma teroristom a ja hovorím ‚bude mi cťou‘, je to božské volanie. ... Porazili sme Ameriku ... z Obchodného centra sa stala hromada trosiek ... Pozdravujeme od Talibanu a jeho lídra mullaha Omara ... Víťazstvo je naše, výhra je naša a Alah so všetkou svojou silou je s nami, neveriace masy nás prišli spoločne poraziť, ale neporazia nás.“

Patriarcha Kirill:

Boli sme hlboko znepokojení, keď sme sa dozvedeli o plánoch armády Spojených štátov zaútočiť na územie Sýrie. Nepochybne to prinesie ešte väčšie utrpenie sýrskemu ľudu, v prvom rade civilistom. Zahraničná vojenská intervencia môže v Sýrii priviesť k moci radikálne sily, ktoré v sýrskej spoločnosti neumožnia a nebudú chcieť dosiahnuť medzináboženskú dohodu.

Americká vojenská intervencia nepochybne povedie k ešte väčším porušovaniam ľudských práv, predovšetkým rukami džihádistov z Al-Káidy – ktorí boli v skutočnosti zaznamenaní, ako sľubujú zmasakrovať kresťanov potom, ako USA zasiahnu a zvrhnú Assada. Obama sa zriekol amerického zákona zakazujúceho vyzbrojovať teroristické organizácie a v konečnom dôsledku im pomáhať realizovať ich ambície.

Úplné vyhladenie alebo vyhnanstvo

Patriarcha Kirill:

Inzercia

Našou špeciálnou starosťou je osud kresťanskej populácie v Sýrii, ktorý sa v tomto prípade dostane pod hrozbu úplného vyhladenia alebo vyhnanstva. V niektorých regiónoch ovládaných militantmi sa to už stalo. Novým potvrdením našich obáv sa stal pokus ozbrojených skupín sýrskej opozície ovládnuť mesto Malúla, ktorého obyvateľmi sú prevažne kresťania. Militanti prevádzali ostreľovanie mesta, v ktorom sa nachádzajú starobylé kresťanské kláštory – miesta osobitej úcty medzi veriacimi po celom svete.

Zdieľať

Všetko je absolútna pravda – špeciálne „hrozba úplného vyhladenia alebo vyhnanstva“, ku ktorému došlo, kdekoľvek a kedykoľvek sa Amerikou krytí islamisti dostali k moci:

  • Afganistan: Pod záštitou Spojených štátov údajne „umiernená“ Karzaiova vláda stále obhajuje odpadlícke právo – perzekvujúce tých, ktorí sa usilujú o konverziu na kresťanstvo, keďže ich považuje za netolerantných práve tak, ako Taliban – a, pod záštitou Spojených štátov, zničila poslednú národnú kresťanskú cirkev.
  • Irak: Po americkom „oslobodení“ národa od Saddáma Husajna, „tyrana používajúceho chemické zbrane“ (nezdá sa to povedomé?), sú kresťania stále terorizovaní až k vyhubeniu, viac ako polovica z nich opúšťa svoju vlasť.
  • Líbya: Odkedy sa Amerikou krytí teroristi dostali k moci – na výročie 11. septembra podnikli útok na americký konzulát v Bengházi – je tamojšia malá kresťanská komunita prenasledovaná, vrátane bombových útokov na kostoly a ohrozovania mníšok – veci, ktoré boli za „tyrana“ Kaddáfiho nevídané.
  • Egypt: Moslimské bratstvo – spojenec Obamovej administratívy – po nástupe k moci presadilo proti kresťanom drakonické zákony o rúhaní a v súčasnosti ničí mnoho kostolov a v niektorých regiónoch núti kresťanov platiť jyzyu.
  • Sýria: Zverstvá proti kresťanom zo strany Amerikou krytých džihádistov nepoznajú hraníc – ako to naposledy bolo pri znásilnení a zavraždení 15 ročného kresťanského dievčaťa Amerikou podporovanými „bojovníkmi za slobodu“. A teraz v Malúle sú kresťania nútení k voľbe medzi konvertovaním na islam alebo smrťou či inými násilnosťami.

Zodpovednosť kresťanského sveta

Patriarcha Kirill:

Kresťanskí hierarchovia Aleppa metropoliti Pavol a Ján Ibrahim sú od 22. aprila zajatí militantmi. Napriek tomu, že mnoho náboženských osobností apelovalo na vodcov svojich štátov, aby pomohli dosiahnuť ich prepustenie, o ich osude nie je nič známe.

Popravde je to ďalší príklad toho, akých ľudí podporuje americká vláda. Pavol a Ján Ibrahim cestovali do Sýrie s cieľom zapojiť sa do humanitárnej práce, keď bol ich vodič zavraždený a následne ich uniesli. Možno by mohol John McCain zatelefonovať svojim priateľom – únoscom z Al-Káidy a požiadať o ich prepustenie... V každom prípade to vôbec nebol posledný prípad pre množstvo kresťanov, ako napr. páter Murat, ktorý bol unesený a/alebo zavraždený sýrskymi džihádistami.

"Som hlboko presvedčený, že krajiny patriace ku kresťanskej civilizácii nesú osobitnú zodpovednosť za osud kresťanov na Blízkom východe."
Patriarcha Kirill

Zdieľať

Patriarcha Kirill:

Som hlboko presvedčený, že krajiny patriace ku kresťanskej civilizácii nesú osobitnú zodpovednosť za osud kresťanov na Blízkom východe.

Tu dobrý patriarcha hovorí jazykom, ktorý niekedy mohol rezonovať medzi Američanmi a Európanmi – čo sú ľudia z „krajín patriacich ku kresťanskej civilizácii“. Ale tento jazyk je stále viac nezmyselný jednak pre tých, ktorých „humanitárne záujmy“ sa vzťahujú na kohokoľvek okrem tých nemoderných kresťanov, a tiež pre tých amerických protestantov, ktorí si neuvedomujú, že kresťania skutočne existujú aj mimo USA.

Ako všetky východné cirkvi však aj ruská pravoslávna cirkev má dlhú stáročnú skúsenosť s islamským útlakom a násilnosťami, ktoré začali s „tatárskym jarmom“ a pokračujú do súčasnosti. Preto nielen súcití so zlou situáciou blízkovýchodných kresťanov, z ktorých mnohí sú pravoslávni, ale – ako samotný Putin naposledy potvrdil na ruskej konferencii zaoberajúcej sa utrpením kresťanov žijúcich pod islamom„Rusko má obrovské skúsenosti s dosahovaním a udržiavaním medzináboženského mieru a zhody, a je pripravené sa o nich podeliť“.

Patriarcha Kirill:

Ruská pravoslávna cirkev pozná cenu ľudského utrpenia a strát, keďže počas 20. storočia naši ľudia prežili dve zničujúce svetové vojny, ktoré si vyžiadali milióny životov a rozbili životy mnohým ľuďom. Za našu bolesť tiež pokladáme bolesti a straty amerického ľudu, ktoré utrpel počas hrozných teroristických útokov 11. septembra 2001.

Bohužiaľ, niektorí ľudia si lekcie histórie k svojmu dobru pamätajú, iní ich - na svoju škodu - zabúdajú.

Raymond Ibrahim
Autor je blízkovýchodný analytik, napísal knihu Znova ukrižovaný: Odhalenie novej vojny islamu proti kresťanom. Spolupracuje s inštitútmi Middle East Forum a David Horowitz Freedom Center, píše pre viaceré noviny. Je potomkom egyptských kresťanských emigrantov, žije v USA. Jeho webstránka je www.raymondibrahim.com.

Pôvodne publikované dňa 18.9.2013 na portáli inštitútu Middle East Forum (Russian Patriarch to Obama: Syria's Christians Nearing 'Extermination'), preložil L. Obšitník. Ilustračné foto: mospat.ru, theorthodoxchurch.info, flickr.com.

Pozn. redakcie: Podľa posledných správ sa Rusko, USA a ďalší členovia Bezpečnostnej rady OSN dohodli na rezolúcii o Sýrii a útok USA na túto krajinu už pravdepodobne nie je v pláne. Osud sýrskych kresťanov je však naďalej otázny.

Odporúčame

REPORTÁŽ: Slovensko sa preberá k životu

REPORTÁŽ: Slovensko sa preberá k životu

Kráčam na zastávku pomedzi dažďové kvapky. Sychravé počasie v Ružomberku nie je žiadna novinka. Je to ako v Británii, keď musíš, zvykneš si. Toto ráno je však iné. Vo vzduchu cítiť elektrizujúce vzrušenie z toho, čo má človek očakávať. Moje myšlienky vyruší okoloidúci autobus plný dôchodcov. Poznáv...