Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. september 2013

GLÓBUS: Egyptskí kresťania sú unášaní a vraždení pre výkupné

koptske-detijpg.jpg Nie len kostoly, kláštory a iné budovy egyptských kresťanov čelia útokom Moslimského bratstva a jeho podporovateľov – doteraz už takmer 100 z nich bolo podpálených, zničených či vyplienených. Pod útokom sú po celom Egypte aj samotní kresťania – s pr...

Nie len kostoly, kláštory a iné budovy egyptských kresťanov čelia útokom Moslimského bratstva a jeho podporovateľov – doteraz už takmer 100 z nich bolo podpálených, zničených či vyplienených. Pod útokom sú po celom Egypte aj samotní kresťania – s prakticky nulovým pokrytím v západných médiách.

Napríklad: Pred niekoľkými dňami Kopti pochovali Wahida Jacoba, mladého kresťanského diakona, ktorý slúžil v kostole Sv. Jána Krstiteľa v diecéze Qusiya v meste Asyout. Dňa 21. augusta bol unesený „neznámymi teroristami“, ktorí od jeho chudobnej rodiny požadovali horibilné výkupné – 1,2 milióna egyptských libier (približne 171 tisíc dolárov). Pretože jeho rodina nemohla zohnať takúto sumu, bol popravený a jeho telo bolo pohodené na poli, kde bolo neskôr nájdené. Kňaz, ktorý odslúžil pohreb, povedal, že telo mladíka nieslo známky ťažkého mučenia.

Únosy mladých kresťanov a ich držanie ako rukojemníkov sa v Egypte stávajú stále častejšie. V apríli bol Sameh George, 10 ročný miništrant v kostole Sv. Abdula Masiha („Služobníka Krista“) v egyptskom meste Minya, takisto unesený „neznámymi osobami“, keď kráčal po ceste do kostola, aby sa pripojil k veriacim počas sviatkov ortodoxnej Veľkej noci. Jeho rodičia povedali, že bolo jeho zvykom chodiť večer do kostola na omšu, ale keď sa nevracal a prepadli panike, dostali anonymný telefonát od únoscov. Oznámili im, že držia kresťanské dieťa a popravia ho, ak nedostanú 250 tisíc egyptských libier ako výkupné.

"Nenávisť ku kresťanom je taká, že moslimskí únoscovia niekedy aj napriek vyplateniu výkupného popravu vykonajú."

Zdieľať

Ak aj spomedzi unesených a niekedy zavraždených pre výkupné nie sú všetci diakonmi, takmer vždy sa jedná o praktizujúcich kresťanov. Napríklad v apríli bol iný kresťanský chlapec – 12 ročný Abanoub Ashraf – takisto unesený priamo pred svojim kostolom Sv. Pavla v okrese Shubra al-Khayma. Jeho únoscovia – štyria muži – mu dali na krk nôž, strčili ho do auta, spustili na kostol streľbu a utiekli. Následne zavolali chlapcovej rodine a požadovali vysokú sumu na vykúpenie chlapcovho života.

Nenávisť k týmto kresťanom – ktorí sú považovaní za nie lepších od psov – je taká, že moslimskí únoscovia niekedy aj napriek vyplateniu výkupného popravu vykonajú. To bol osud 6 ročného Cyrila Jozefa, ktorého uniesli v máji. Slovami Arabic report, chlapcova „rodina je v troskách po zaplatení 30 tisíc libier únoscovi, ktorý nevinné dieťa aj tak zavraždil a hodil jeho telo do záchodu v dome, odkiaľ bolo exhumované v opuchnutom a plesnivom stave.“

Inzercia

Pokiaľ ide o kresťanské dievčatá, oproti chlapcom sú ešte viac zraniteľné a miznú častejšie. Ako hovorí správa International Christian Concern, „stovky kresťanských dievčat (...) bolo unesených, donútených ku konverzii na islam a k sobášu v Egypte. Tieto incidenty často sprevádza násilie, vrátane znásilnenia, bitiek a iných foriem fyzického a psychického týrania.“

Aj keď je dobré, že neustále útoky na egyptské kostoly si získali pozornosť niektorých médií, nezabudnime na mnoho často mladých kresťanských životov potichu ničených v Egypte, tými, ktorí sa snažia o návrat Moslimského bratstva k moci.

Raymond Ibrahim
Autor je blízkovýchodný analytik, napísal knihu Znova ukrižovaný: Odhalenie novej vojny islamu proti kresťanom. Spolupracuje s inštitútmi Middle East Forum a David Horowitz Freedom Center.

Pôvodne publikované dňa 2.9.2013 na portáli meforum.org (Egypt: Christians Killed for Ransom).

Odporúčame

ROZHOVOR: Biskup Milan Lach SJ: V Sýrii sa opakuje scenár z Iraku

ROZHOVOR: Biskup Milan Lach SJ: V Sýrii sa opakuje scenár z Iraku

Rím sa pripravuje na sobotné modlitbové bdenie za pokoj pre Sýriu a celý svet. K prosbe pápeža Františka za mier sa pripája aj nový pomocný biskup Milan Lach SJ. Jeho titulárnym sídlom je Ostracine v Egypte, rozprávali sme sa s ním o aktuálnych medzinárodných otázkach aj niektorých slovenských téma...