Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
19. apríl 2013

K VECI: Neschopný služby?

neschopny_sluzby.jpg Marginalizácia veriacich, ktorí berú svoju vieru vážne, postupuje míľovými krokmi. Najzákladnejšou úlohou vlády je „zabezpečiť spoločnú obranu.“ Spôsob, akým si vláda plní túto povinnosť, hovorí veľa o jej širších cieľoch a metódach. Niektoré z ta...

Marginalizácia veriacich, ktorí berú svoju vieru vážne, postupuje míľovými krokmi. Najzákladnejšou úlohou vlády je „zabezpečiť spoločnú obranu.“ Spôsob, akým si vláda plní túto povinnosť, hovorí veľa o jej širších cieľoch a metódach.

Niektoré z taktík, ktoré sa aktuálne používajú v rámci bezpečnostných zložiek USA, sa začínajú podobať na zastrašovanie a ostrakizovanie dlho spájané s akademickou ľavicou. Katolíci, ktorí dlhý čas bojovali za to, aby boli akceptovaní ako lojálni Američania, budú možno trpieť medzi prvými.

Katolíci, Židia a evanjelici ako extrémisti vedľa teroristov

Konkrétny príklad: nedávno vzbudila pozornosť Pennsylvánska armádna záloha kvôli prezentácii o rovnosti príležitostí, ktorá identifikovala katolíkov, ortodoxných Židov a evanjelikálných kresťanov ako extrémistov, spolu s islamistickými teroristami a islamofóbmi. Považujem to za znepokojujúce, no nie až tak veľmi ako niektorí iní komentátori.

Zo svojich vlastných skúseností v armáde si viem predstaviť, čo sa asi stalo: kapitán Mámtohostrašneveľa povie, že nadišiel čas každoročného povinného školenia o rovnosti príležitostí. Seržant Jetotreba povie vojakovi Mnejetojednovi, aby prišiel s niečím inovatívnym, „nech sa posádka zamyslí.“ Vojak M, ktorý nerozozná budhistického mnícha od člena švajčiarskej gardy a náboženskú vieru pozná maximálne z komixu Jehovových svedkov, ktorý si raz našiel pred dverami, surfuje na webe a vypracuje príslušný materiál. Možno si o ňom dokonca myslí, že je prejavom „tolerancie,“ o ktorej už toľko počul. Rutinnú prezentáciu nikto nekontroluje. A odrazu je človek slávny.

"Názory súdov o manželstve osôb rovnakého pohlavia tvrdia, že nikdy nebude môcť existovať žiaden racionálny dôvod pre 'diskrimináciu' v manželstve."

Zdieľať

Alebo možno armáda zaplatila tisíce dolárov „konzultantovi,“ ktorý sa vyhlasoval za experta na „školenie vodcov.“ Spomínam si na jednu takúto firemnú školiteľku, ktorá nevedomky propagovala nacistickú eugeniku, keďže si neuvedomila do dôsledkov význam materiálov, ktoré pozbierala na webe.

Možno to nebol ani tak prípad zlého úmyslu ako skôr nevedomosti v ovzduší relativizmu. No iné oficiálne taktiky sú trochu hrozivejšie.

Homosexuálne partnerstvá v americkej armáde

Bývalý minister obrany Leon Panetta ako jeden zo svojich posledných krokov v úrade (vo februári, potom, ako sa zúčastnil na generálnej pápežskej audiencii) podpísal nariadenie rozširujúce niektoré armádne výhody na partnerov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti s členom ozbrojených síl ako aj na ich deti: rozličné poistné výhody, starostlivosť o deti, výhody pri nákupoch vo vojenských zariadeniach, mládežnícke programy, atď.

Tieto zmeny majú za cieľ dať párom rovnakého pohlavia čo najviac materiálneho požehnania vojenského manželstva, ak len pár vyhlási „Sme si navzájom výlučnými partnermi v domácnosti, žijeme v záväznom vzťahu a máme v úmysle zostať tak na neurčito.“ Sú tam ešte nejaké ďalšie ustanovenia, ale základné požiadavky sú tieto.

Pri rozhodovaní, ktorý vzťah si tieto výhody zaslúži, sa danou úpravou úloha vlády vynecháva. Dotyčný člen ozbrojených síl sa sám či sama rozhoduje, čo sa kvalifikuje ako záväzok „na neurčito.“ Dni minulé, keď by rozvod dôstojníkovi skomplikoval vyhliadky na kariérny postup, dnes vyzerajú ako kuriozitka.

"Každý, kto podporuje tradičné chápanie manželstva, vyjadruje tento svoj názor na škodu svojho kariérneho postupu."

Zdieľať

Panettova nová politika nemohla rozšíriť tie výhody, ktoré zákon vyhradzuje pre manželov. Jeho nariadenie však ide mimoriadne ďaleko v tom, ako takúto zmenu anticipuje. Zdá sa, akoby sa zameriavalo na deň, keď „zákon na ochranu manželstva už pre ministerstvo obrany nebude platiť“ a vyhlasuje, že v ten deň „bude politikou ministerstva vykladať slová ‚manželia‘ a ‚manželstvo‘ bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.“

Panetta zjavne nechcel nechať žiaden priestor či bremeno rozhodovania na nástupcovi, za ktorého by sa mohli udiať takéto zmeny (aj keď by iný minister mohol zvoliť odlišný kurz, zvrátiť súčasný stav by bolo ťažké). Odráža to názory súdov o manželstve osôb rovnakého pohlavia, ktoré tvrdia, že nikdy nebude môcť existovať žiaden racionálny dôvod pre „diskrimináciu“ v manželstve.

Inzercia

Nie tradičnému chápaniu manželstva

Cieľ tohto nariadenia je jasný a vyplýva z obojstranného rozhodnutia ukončiť politiku „nepýtaj sa a nehovor.“ Nariadenie sa začína slovami “Diskriminácia na základe sexuálnej orientácie už nemá v armáde miesto. Vedúci predstavitelia našej armády dnes uisťujú, že ku všetkým synom a dcéram Ameriky, ktorí sa dobrovoľne prihlásia slúžiť nášmu národu v uniforme, sa bude správať s rovnakou úctou a rešpektom...“

Keby toto vyjadrenie uisťovalo o tom, že členovia armády budú hodnotení na základe výkonu v službe a nie na základe sexuálnych náklonností, nepredstavovalo by to veľkú zmenu. No členovia armády, naučení poslúchať, určite pochopia, že úmysel siaha ešte oveľa ďalej.

Každý, kto podporuje tradičné chápanie manželstva, vyjadruje tento svoj názor na škodu svojho kariérneho postupu. Stalo sa absolútnym tvrdením, že sexuálna orientácia a manželstvo znamenajú ten istý problém ako rasová integrácia, ktorú vykonávala armáda.

Nemusíte dostať bezpečnostnú previerku

No aj mimo ministerstva obrany sa ukazujú ďalšie znamenia vyvolávajúce znepokojenie. Nedávno som bol požiadaný o konzultáciu vo veci istého uchádzača o zamestnanie vo federálnej správe, ktorý potrebuje bezpečnostnú previerku. Osobne som už vykonal množstvo takýchto pohovorov, ktoré sa snažia zistiť, či sú kandidáti na citlivé pozície dôveryhodní, a identifikovať, kde sú zraniteľní pri vydieraní.

"Človeka až zamrazí: ak chceš bezpečnostnú previerku, radšej neobhajuj tradičné chápanie manželstva a rodiny, dokonca ani v súkromí. Táto téma je tabu."

Zdieľať

Pribudol však nový problém pri otázke: „Máte dôvod domnievať sa, že kandidát prechováva zaujatie alebo predsudky voči akejkoľvek skupine alebo jednotlivcovi na základe veku, pohlavia, rasy, farby, národnostného pôvodu, náboženstva, postihnutia, sexuálnej orientácie či rodičovského stavu?“

Otázky sú široké a formulované voľne, aby sa zistili všetky možné „nepriaznivé“ informácie o charaktere (ten, čo pohovor viedol, si nebol istý, čo znamená „rodičovský stav“). Ak sa však o kandidátovi na bezpečnostnú previerku vie, že je tradičným veriacim, je to dôvod podozrievať ho, že by mohol „prechovávať diskriminačné názory” o manželstve či sexuálnej orientácii?

Neviem, či by niekomu bola odoprená previerka na základe týchto myšlienkových zločinov. No nik, kto potrebuje previerku, nechce riskovať. Človeka až zamrazí: ak chceš bezpečnostnú previerku, radšej neobhajuj tradičné chápanie manželstva a rodiny, dokonca ani v súkromí. Táto téma je tabu.

Nakoniec môže byť otázka ešte jednoduchšia: „Máte dôvod domnievať sa, že kandidát prechováva presvedčenie o existencii prirodzeného zákona či poriadku stvoreného Bohom, ktorý ľudia nemajú čo meniť?“

Potom už sme naozaj späť v katakombách.

Joseph R. Wood
Autor pracoval v Bielom dome v oblasti zahraničnej politiky vrátane záležitostí Vatikánu.

Pôvodný text: Unfit to Serve?, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Odporúčame

K VECI: Ja a neokonzervatívec?

K VECI: Ja a neokonzervatívec?

298982355_c7db73c824_b.jpg V časoch, keď som písal komentáre do novín, boli moje výlevy často kritizované, že som akýsi „neokonzervatívec“, ktorého viac než čokoľvek iné zaujíma zoštíhlenie starého dobrého pestúnkovského štátu a že by som nechal chudobných prekutrávať...

K VECI: František, prst a mesiac

K VECI: František, prst a mesiac

bergoglio-moon-text.jpg Jeden zo zrozumiteľnejších výrokov v divočine zenbudhizmu znie: „Lepšie než počuť meno je vidieť tvár.“ Podobne ako všetky pravdivé príslovia, aj toto platí v mnohých rozličných situáciách a – ako by sme mohli pamätať v týchto pekných dňoch nas...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.