Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. apríl 2013

NÁZOR MAREKA HRUBČA: Dvesto korún a montérky

02.jpg Bez daru z neba... vysmrkať sviečku, / zavrhnúť evanjelium... ďalšie jelenča v temnote / jej eminencia Hyaena... sa zase rozhodla / zabalzamovať ju... strasti duše.Rhaa (Túžiaci utopista, Arcanum Lunae) Ešte nedávno propagoval satanizmus, dnes obdivuje Roberta ...

Bez daru z neba... vysmrkať sviečku, / zavrhnúť evanjelium... ďalšie jelenča v temnote / jej eminencia Hyaena... sa zase rozhodla / zabalzamovať ju... strasti duše.
Rhaa (Túžiaci utopista, Arcanum Lunae)

Ešte nedávno propagoval satanizmus, dnes obdivuje Roberta Fica. Doktor politológie a poslanec strany Smer, Ľuboš Blaha, na svojom blogu polemizuje či je spravodlivé, aby jedol ten, kto nepracuje.

Bývalý člen doom-metalovej skupiny Ethereal Pandemonium známy aj pod umeleckým menom Rhaa dospel k presvedčeniu, že je čas na zavedenie základného európskeho príjmu (basic income) – paušálnej sumy, ktorú má dostať každý občan EÚ. Ten vraj posilní európsku identitu „viac než vlajky, hymny, semináre, ústavy“.

"Ľuboš Blaha sa všemožne snaží silnej a bohatej záujmovej skupine Smer dodať ex post nejaký ideový obsah. Je to márnosť. Jadrom strany Smer nie sú myšlienky, ale mecenáši."

Zdieľať

Intelektuáli to majú dnes ťažké. Ľuboš Blaha sa všemožne snaží silnej a bohatej záujmovej skupine Smer dodať ex post nejaký ideový obsah. Je to márnosť. Jadrom strany Smer nie sú myšlienky, ale mecenáši. Myšlienky sú degradované na marketingový nástroj a politická filozofia môže byť dokonca prekážkou dobre rozbehnutých biznisov. Boris Zala to zrejme pochopil a situáciu u nás už radšej ani nekomentuje.

Niekoľko viet na zamyslenie pre autora štúdie Marx stále živý!. Okrem Marxa o svete okolo nás uvažoval aj Alfred Marshall: hodnotu nevytvára práca, ale tvorí ju ochota ľudí vstupovať do slobodnej výmeny. Trh nie je všeobecné hryzovisko, ale to čo vidíte, keď si idete kúpiť na trh zeleninu – množstvo dobrovoľných transakcií medzi ľuďmi. Žiadna vláda nevytvára bohatstvo, ani rast. Spravodlivosť nie je rovnosť. Kríza koriguje nahromadené deformácie spôsobené politickými (zväčša socialistickými) zásahmi – bola, je aj bude súčasťou slobodného trhového hospodárstva. Nežijeme v kapitalizme, ale v zmiešanej ekonomike. Čisto socialistické zriadenie krízy nepozná, pozná iba kolaps a jeden sme nedávno zažili. Materializmus spočíva v iracionálnej viere, že hmota stvorila Logos. Sloboda dáva zmysel iba za predpokladu primátu ducha – predpokladom je poznanie pravdy. Ale najmä: mravný charakter nezávisí od toho, či sa niekto vyhlási za ľavičiara alebo pravičiara, ale od miery zvnútornenia klasických cností.

Nájdite rozdiel:

Inzercia

Toto sú kľúčové parametre rozdelenia dnešnej spoločnosti aj politickej scény, a nie infantilná predstava o dobrej „altruistickej“ ľavici a zlej „egoistickej“ pravici, ako ju prezentuje ľavé spektrum. Hľadanie triedneho nepriateľa je pochopiteľné – ťažko robiť revolúciu, keď niet proti komu.

Predstavy ľudí o ideálnom politickom usporiadaní štátu sa lámu na dvoch otázkach, ktoré nesúvisia iba s našou politickou identitou: (1) na ochote uchovávať historickú pamäť a (2) na schopnosti poučiť sa z vlastných dejín.

Kým jedni pamäť gumujú, tí druhí sa pamäť snažia zachovávať pre ďalšie generácie. Kým jedni s revolučným zápalom stavajú nové babylonské veže, tí druhí sa snažia zabrániť ich nevyhnutným dôsledkom – teroru, gulagom a Osvienčimom – v snahe vytvoriť priestor slobody a poriadku, aby si ľudia mohli pomáhať navzájom.

Ľavicoví intelektuáli takmer jednohlasne deklarujú, že stoja na strane slabých. V skutočnosti dnešná ľavica stojí na strane slabochov, ktorí boli ochotní za dvesto korún a montérky rozháňať modliace sa zástupy vodnými delami. Lenže to nie je ani sloboda, ani rovnosť, ani bratstvo, ale voľba Judášova.

Marek Hrubčo
Autor je prekladateľ, analytik a člen hnutia Nová väčšina.

Ilustračné foto: ep.nfo.sk (webstránka Ethereal Pandemonium), www.svieckovamanifestacia.sk

Odporúčame

NÁZOR MAREKA HRUBČA: To Empower People

NÁZOR MAREKA HRUBČA: To Empower People

empower-text2.jpg Ktorý kresťanský princíp Slovensko a do značnej miery aj Európska únia svojím dnešným smerovaním popiera? Je ich viac, ale jedným z nich je určite princíp subsidiarity. Peter L. Berger a Richard J. Neuhaus pred viac než štvrťstoročím napísali esej, n...

K VECI: Ja a neokonzervatívec?

K VECI: Ja a neokonzervatívec?

298982355_c7db73c824_b.jpg V časoch, keď som písal komentáre do novín, boli moje výlevy často kritizované, že som akýsi „neokonzervatívec“, ktorého viac než čokoľvek iné zaujíma zoštíhlenie starého dobrého pestúnkovského štátu a že by som nechal chudobných prekutrávať...

KOMENTÁR: Lady Thatcher, R.I.P.

KOMENTÁR: Lady Thatcher, R.I.P.

thatcher-reagan2.jpg Jeden z mojích facebookových priateľov sa po úmrti Margaret Thatcherovej ironicky začudoval, koľko slovenských socialistov sa k nej začalo odrazu hlásiť a "lajkovať" články o jej živote. Pravdepodobne by sa začudovala aj ona sama. Barónka Thatcher...