Tenký ľad poslankyne Blahovej

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tenký ľad poslankyne Blahovej

Foto: TASR/Martin Baumann

Čo hrozí, keď sa politici angažujú v sporoch o deti.

Už niekoľko dní vzbudzuje pomerne veľký ohlas prestrelka medzi komisárkou pre deti Vierou Tomanovou a poslankyňou za SaS Natáliou Blahovou. Dôvodom bolo Blahovej angažovanie sa v spore rodičov o ich dcéru.

Zrekapitulujme si základné fakty.

Tomanová poslankyňu Blahovú obvinila, že sa pokúsila dieťa uniesť. Tá to striktne odmietla a tvrdí, že chcela len pomôcť matke získať dcéru, ktorá má byť podľa rozhodnutia súdu s ňou. Otec, ktorý tomu bráni, argumentuje okrem iného aj tým, že dcéra chce zostať s ním. Zároveň tvrdí, že rozhodnutie odvolacieho súdu mu stále nebolo doručené a sudkyňa preto výkon tohto rozhodnutia pozastavila.

Blahová podľa vlastných slov len chcela pomôcť zúfalej matke, ktorá sa nedokáže domôcť styku so svojím dieťaťom ani presne v stanovenom čase, na čo má právo. Preto sa ju rozhodla ako jej sociálna poradkyňa sprevádzať do školy v obci Jakubov na Záhorí. Zobrala so sebou aj ďalšiu sociálnu poradkyňu z Asociácie náhradných rodín, ktorá je zároveň jej poslaneckou asistentkou. A keďže sa báli, že otec (sedí s dcérou v triede ako asistent maloletej) a starý otec (starosta obce) budú agresívni, tak aj dvoch asistentkiných dospelých synov. Celá situácia následne vyústila do konfliktu.

 Riaditeľke školy vraj spolu s asistentkou jasne vysvetlili, že z ich strany nejde o výkon úradného rozhodnutia, ale sú len sprievodom matky. Zdieľať

Kritike Viery Tomanovej, že Blahová prekročila svoje právomoci, čelí poslankyňa týmto argumentom: riaditeľke školy vraj spolu s asistentkou jasne vysvetlili, že z ich strany nejde o výkon úradného rozhodnutia, ale sú len sprievodom matky. Takúto pomoc vraj poskytujú v Asociácii náhradných rodín klientom v krízových situáciách bežne.

Ponechajme teraz bokom už aj tak hojne prepierané detaily kauzy v médiách a pozrime sa na aspekt, o ktorom sa hovorí menej.

Natália Blahová totiž už nejaký čas nie je len sociálnou pracovníčkou a blogerkou. Je političkou, toho času predsedníčkou poslaneckého klubu SaS. A práve politici by si mali angažovanie sa v takýchto prípadoch dobre rozmyslieť. Inak hrozí, že výsledkom bude viac škody ako úžitku.

Dôvod je prostý. Ak politik vstupuje do situácií, ako sú spory rodičov o deti, musí si byť vedomý, že sa z toho vždy stane politická kauza. So všetkým, čo k tomu patrí. Len ťažko sa bude dať vyhnúť medializácii, ktorá môže už aj tak ťažko skúšané dieťa ešte viac zraňovať. Z chúlostivej situácie konkrétnej rodiny sa stane nielen verejná záležitosť, ale aj predmet politických prekáračiek.

Presne to sa teraz stalo. Kauza zo Záhoria plní stránky bulváru, Blahová s Tomanovou si nevedia prísť na meno a aj v serióznych médiách sa dotknuté dieťa stalo len akýmsi objektom dišputy o vymáhateľnosti súdnych rozhodnutí, pričom rozmer, že ide o živú bytosť, sa úplne vytratil.

Politici by si mali angažovanie sa v takýchto prípadoch dobre rozmyslieť. Inak hrozí, že výsledkom bude viac škody ako úžitku. Zdieľať

Blahová sa síce bráni, že za to, že z kauzy sa stala vec verejná, je zodpovedná Tomanová. Tá má na tom určite svoj podiel viny, faktom však je, že ak takto v teréne zasahovala známa politička, inak to ani dopadnúť nemohlo.

Blahovej konanie sa nedá obhájiť ani tým, že síce štýlom slona v porceláne, ale predsa len upozornila na nejaký dôležitý problém, o ktorom sme doteraz netušili. Toto možno platí o kauze Čistý deň, ktorú na svojom blogu otvorila, o akcii na Záhorí však určite nie.

To, že štát má problém s vymáhaním svojich rozhodnutí, všetci dobre vieme. Rovnako aj to, že pri sporoch rodičov o deti to má obzvlášť nepríjemné dôsledky. Práve preto by poslankyňa urobila lepšie, keby namiesto spektakulárneho angažovania sa v jednom prípade využila svoju funkciu na hľadanie systémovejšieho riešenia.

Alebo ak už silou-mocou chcela byť konkrétna, tak sa mala na tento prípad pýtať v príslušných inštitúciách, žiadať vysvetlenie, prípadne urgovať. Ako poslankyni by jej nikto nezložil telefón ani nezabuchol dvere pred nosom. Vypraviť sa spolu s jedným rodičom hneď do školy a šermovať tam parlamentnou vizitkou bola chyba.

Bohužiaľ, nie jediná.

Natália Bláhová, ktorá sa chváli rokmi skúseností v oblasti sociálnej práce, určite dobre vie, že sociálni pracovníci sa pri odoberaní detí od rodičov musia maximálne snažiť, aby celá situácia prebehla z pohľadu detí čo najmenej stresujúco. Aby sa ich trauma ešte viac nezhoršovala. Dráma v škole na Záhorí je však učebnicovým príkladom toho, ako by tento akt nemal vyzerať.

Pre poslankyňu Natáliu Blahovú by toto dvojnásobné zlyhanie ako političky aj ako sociálnej pracovníčky malo byť mementom, na aký tenký ľad sa takými akciami púšťa.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo