Liberálna rozprávka na dobrú noc

Starý otec si vzal na kolená svojho štvorročného vnúčika, otvoril rozprávkovú knižku Pre malého liberála, ktorú chlapec dostal od svojich rodičov a začal čítať: "Kde bolo, tam bolo, bolo samo ako chcelo, na mieste, kde neboli takmer žiadne pravidlá, ani obmedzujúce zákony, žila kráľovská rodina. Vlastne už nebola úplná, pretože pán kráľ si dal v päťdesiatke pichnúť smrtiacu injekciu. Dôvod? Kríza stredného veku."

Vnúčik sa opýtal: "Starý otec, a ty si nemal tú chorobu stredného veku?"
"Hohoho, ale pravdaže mal,"
zasmial sa starý pán, "ale som to prekonal." A medzitým cez okuliare hľadal nasledujúce riadky v knižke.

"Kráľovná vyzerala veľmi mlado, hoci už mala niečo po päťdesiatke. Zárukou jej kvality boli plastické operácie."
Vnúčik vtedy starého otca prerušil: "Dedko, aj starká má nejaké plasty na sebe?"
"Hohoho, nie nemá, tá to nepotrebuje. Mne sa najviac páči taká, aká je."
A pokračoval:

"Asi po piatich interrupciách sa kráľovná ešte pred štyridsiatkou rozhodla nezobrať osud len do vlastných rúk a ďalšie dieťa si nechala. Za jej čin a nesmiernu odvahu dostala plaketu Mučenice. Chcela však dvojičky, a keď sa jej narodilo len jedno dievčatko, vďaka novým technológiám si veľkú hlavu z toho nerobila. Dala si naklonovať ešte jedno rovnaké."
"Dedko, a ja prečo nemám klon?"
"Vieš, synak, si jedinečný, a tak je to dobre." "Ale poďme ďalej,"
navrhol starý otec.

"Kráľovná túžila svoje dcéry vydať ako sa patrí, ale princ z východného kráľovstva si hľadal ženícha a deti na adopciu, princ zo severu mal registrované partnerstvo s dvornou kozou, princ zo západu žil s dcérou svojho priateľa z detstva a princ z južného kráľovstva sa nechcel viazať. Bol tu ešte princ zo stredného kráľovstva, ktorý však mal ponurú minulosť. Zavraždil takmer celý kráľovský dvor, ale do žalára ho nedali, pretože jeho obhajca vytiahol pri procese eso a povedal: 'Prečo hovoríte, že vražda je zlá a násilím chcete môjmu klientovi nanútiť svoje hodnoty?' A tak bol oslobodený."

"Starý otec, takže tá princezná a jej klon ostali na ocot?" Jeho otázku však prerušili televízne správy, ktoré pozerala stará mama vo vedľajšej miestnosti: "...Holandský prezident prišiel na návštevu Belgicka aj so svojím prvým pánom..."
"Dedko?"
opýtal sa nedočkavo vnúčik, "a prečo ste vy s babkou muž a žena? Čo je teda normálne?"
Dedko zavrel knižku Pre malého liberála a zosmutnel. Po chvíľke povedal: "Keď som bol v tvojom veku, skoro všetci boli ako ja s babkou. Potom prišla sloboda bez hraníc a mne sa to spočiatku aj páčilo. Dnes však ľudstvo vymiera počtom, aj v srdci." A hodil rozprávkovú knižku vnúčikových pokrokových rodičov do ohňa.

Monika Kureková
Autorka je študentka žurnalistiky.

Publikované s dovolením autorky. Originál bol zverejnený 10.10.2006 na stránke e-zinu Zumag.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo