Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. október 2017

Prečo prinášame provokatívnu knihu Benediktova voľba

Od dnes si u nás môžete kúpiť knihu o stratégii pre kresťanov v postkresťanskom svete, ktorá už vyvolala veľký rozruch.
Prečo prinášame provokatívnu knihu Benediktova voľba

Rod Dreher, Benediktova voľba, Postoj, preklad Ján Baňas, 2017

Začiatkom jari tohto roka vyšla v USA kniha určená kresťanom, ktorá sa nečakane a rýchlo stala najdiskutovanejšou knihou roka.

Recenzie o nej priniesli nielen desiatky kresťanských či konzervatívnych médií, ale aj New York Times, The Atlantic, New Yorker, Washington Post a mnohé ďalšie médiá. Debatujú o nej nielen aktívni členovia cirkví, ale aj politológovia, sociológovia, právni experti či špičkoví komentátori.

Kniha Benediktova voľba tvrdí, že pri pokračovaní dnešného spoločenského trendu začíname byť svedkami, ako sa kresťanstvo stáva nepohodlným vo verejnom živote a že sila tohto trendu bude rásť. A úmerne tomu sa bude zužovať verejný priestor, v ktorom budú môcť kresťania pôsobiť. Autor tvrdí, že kresťanstvo v USA, resp. v západnej civilizácii prežije len v menších ostrovčekoch, ktoré sa načas stanú jeho skrytou pokladnicou, aby bolo neskôr znovu objavené. Podobne, ako sa to podarilo sv. Benediktovi pred tisícpäťsto rokmi.

Ten v spoločenskej kríze, ktorá sa obrátila aj proti kresťanstvu, prišiel so svojím receptom – Regulou, ktorá išla proti všetkému, čo bolo v tej dobe moderné. Vymyslel koncept malých komunít, kde sa žilo inak ako v okolitom svete. Jeho regula ponúkala duchovné vodidlo, no i praktické podnety pre fungovanie celých skupín v prostredí, ktoré nezdieľa ich vieru.

Autor knihy Benediktova voľba, publicista Rod Dreher, argumentuje, že spoločnosť sa na Západe posúva k bodu, od ktorého už nebude možné žiť kresťanstvo tak, ako to bolo možné po stáročia. Podľa neho kresťania budú musieť nájsť vlastný paralelný spôsob svojho fungovania. Obracia sa preto na koncept svätého Benedikta a predkladá ho ako inšpiráciu pre hľadanie nového receptu pre dobu, ktorú očakáva.

Inzercia

Táto jeho téza vyvolala vlnu reakcií. Od silného prijatia rozličných skupín, ktoré súhlasia s jeho predpoveďou (napríklad kresťanských spoločenstiev fungujúcich na univerzitách či konzervatívnych publicistov) až po zásadný nesúhlas (najmä zo strany liberálnych mienkotvorcov, ktorí mu vyčítajú, že šíri paniku).

Postoj sa rozhodol priniesť túto knihu aj do slovenského prostredia. Jednak preto, že tento rok ide o najvýznamnejšiu knihu v spoločenskej hodnotovej diskusii v USA, resp. v západnom svete a zapíše sa tak medzi dôležité dokumenty tejto doby.

No tiež preto, že bude inšpiratívnym čítaním aj pre tých, ktorí rozmýšľajú nad tým, ako si uchrániť svoj vlastný hodnotový svet v prostredí, kde sa s ním cítia osamotení.

Zakúpiť si ju môžete v našom obchode, v tomto čase ešte za uvádzaciu cenu. Pre spoločenstvá sme pripravili zaujímavé balíkové zľavy.

Som presvedčený, že to pre vás bude nevšedné čítanie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.