Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
29. máj 2012

K VECI: Pozor, cestovanie zužuje obzory

smm-text.jpg Leto je predo dvermi a mnohí z nás v tomto čase plánujú dovolenky. Cestovanie do zahraničia však nevedie k dobrodružstvu, prehlbovaniu múdrosti alebo k vnútornému obohateniu automaticky. No pri troche námahy – alebo ako upozorňuje G. K. Chesterton, pri tr...

Leto je predo dvermi a mnohí z nás v tomto čase plánujú dovolenky. Cestovanie do zahraničia však nevedie k dobrodružstvu, prehlbovaniu múdrosti alebo k vnútornému obohateniu automaticky. No pri troche námahy – alebo ako upozorňuje G. K. Chesterton, pri troche obozretnosti – môže byť cestovanie obohatením.  

„Nikdy sa mi celkom nepodarilo zbaviť sa môjho dávnejšieho presvedčenia, že cestovanie zužuje obzory. Lepšie povedané, človek musí vynaložiť dvojnásobne väčšie úsilie pokiaľ ide o mravnú vlastnosť pokory a kreatívnej energie, aby mu cestovanie obzory nezúžilo. Je na tom čosi dojímavé, ba až tragické, keď si človek predstaví bezmyšlienkovitého turistu, ktorý by sa mohol pokojne tešiť z existencie Laponcov, pochytať sa za ruky s Číňanmi či objímať sa s Patagóncami aj doma (...) vo svojom vnútri, až do chvíle, kým ho neopantá slepé a v istom zmysle samovražedné vnútorné pudenie vstať a ísť sa pozrieť, ako vyzerajú.“

Čitateľom, ktorí sa predsa len rozhodnú cestovať a zaumienia si, že si chcú obzory naopak rozšíriť, určite pomôže krátky exkurz do sveta umenia, histórie a logistiky. Niektoré moje najlepšie zážitky z cestovania majú na svedomí práve moji priatelia, ktorí mi dávajú vynikajúce tipy na výlety. V nasledujúcom texte ponúkam niekoľko tipov, s ktorými by som sa rád podelil.

Rím: Väčšina katolíkov cestuje do Ríma s priateľmi z farnosti alebo so sprievodcom. V každom prípade odporúčam začať webstránkou Pontifical North American College, ktorá ponúka základné informácie o rezerváciách do Vatikánskeho múzea, Scavi (vykopávky pod bazilikou sv. Petra, hrob sv. Petra) alebo do vatikánskych záhrad. Na stránke sú k dispozícii informácie o programe pápeža, o audienciách (vrátane pravidelných audiencií pre novomanželov), o časoch sv. omší v hlavných bazilikách a nájdete tam aj zoznam pútnických ubytovní pre tých, ktorí nemajú radi služby hotelových sietí.

V Ríme možno nájsť tisícky nádherných kostolov. Ak náhodou niektorý z nich obídete, jednoducho choďte ďalej a o pár metrov narazíte na ďalší. Okrem veľkých bazilík ako je bazilika sv. Petra alebo Santa Maria Maggiore mi najviac učarovala bazilika sv. Anny neďaleko Vatikánu, Gesu, St. Agostino, alebo aj americká farnosť sv. Zuzany. Každý kultúrny cestovateľ by si však mal zostaviť vlastný zoznam hlavne preto, aby ho nerozladilo obrovské množstvo možností.

Okrem toho si treba vyhradiť čas na kávu, gelato alebo taliansku pizzu, alebo chvíľu len tak pozorovať študentov seminára, ako sa presúvajú medzi jednotlivými univerzitami. Gregoriánska univerzita aj Univerzita Santa Croce sa nachádzajú v blízkosti centra. Rím je asi najlepšie miesto, kde si môžete vychutnať sladké ničnerobenie – dolce far niente

Londýn: Niektoré miesta v Londýne pripomínajú tragické dejinné udalosti, no odhodlanie a húževnatosť anglických katolíkov je povzbudivým príbehom nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie.

Sv. Tomáš Morus strávil poslednú časť svojho života pred popravou v londýnskom Toweri. O návštevu jeho cely a krypty treba požiadať celkom staromódne – listom zaslaným klasickou poštou na adresu správcu HM Tower of London, London EC3N 4AB, UK, s uvedením dátumu a počtu hostí. Žiadosti sa kopia najmä okolo 22. júna, v deň sv. Tomáša.

V starom kalendári však deň pripadá na 9. júl, a práve v tento deň o ôsmej hodine som sa zúčastnil tridentskej svätej omše v prekrásnom kostole Nepoškvrneného srdca Panny Márie známeho tiež pod názvom Brompton Oratory. Kňaz vtedy vecne oznámil, že svätá omša bude obetovaná za „obrátenie Anglicka a Walesu“. Ako dobre, že som nepoznal nikoho z okolostojacich. Asi by som neodolal a víťazoslávne by sme si na to spolu tľapli. Odvtedy čakám na chvíľu, keď kňaz vo Washingtone oznámi úmysel sv. omše za „obrátenie USA“.

Mnohí anglickí mučeníci boli popravení na popravisku Tyburn Tree, ktoré je dnes označené dlažobným kameňom na dopravnom ostrovčeku v blízkosti Hyde Parku. Neďaleko sa nachádza Tyburn Abbey. Medzi ďalšie výnimočné kostoly patrí jezuitský kostol na Farm Street, kostol sv. Jakuba na Spanish Place alebo nedávno zrekonštruovaný kostol sv. Patricka v Soho, kde pôsobí o. Alexander Sherbrooke, ktorý často organizuje adorácie a procesie v štvrtiach, ktoré vážne trpia nedostatkom novej evanjelizácie.

Inzercia

Paríž: Napriek všetkému možnému, čo možno v Paríži vidieť si vyhraďte čas na večernú modlitbu a sv. omšu v Jeruzalemskej komunite v kostole sv. Gervais a Protais. Jedným z cieľov komunity je vytvoriť oázu ticha a pokoja uprostred pulzujúceho mesta. A nie je to ďaleko od Notre Dame. 

Viedeň: Vďaka množstvu prekrásnych kostolov je Viedeň centrom „habsburského katolicizmu“. Za návštevu stoja cisárske hrobky pod kapucínskym kostolom, ku ktorému sa dostanete malou obchádzkou z Hofburgu známeho zbierkou sakrálnych predmetov. Pohreby Habsburgovcov odjakživa sprevádzal špecifický ceremoniál, ktorý bolo možné naposledy zhliadnuť v roku 2011 počas pohrebu Otta von Habsburga.

Kapucínski mnísi opakovane odmietali prijať truhlu do cisárskej hrobky na základe jeho svetských titulov. Napokon ho prijali, keď bol popísaný už iba titulom „Otto, úbohý hriešnik.“ Medzi ďalšie moje obľúbené kostoly patrí jezuitský kostol sv. Petra, augustiniánsky kostol (takisto s väzbami na Habsburgovcov) a samozrejme známa katedrála Stephansdom.

Bratislava: Hlavné mesto Slovenska sa oplatí navštíviť aspoň na jeden deň vlakom alebo loďou z Viedne. Je charakteristické pekne zrekonštruovaným kompaktným centrom, na ktorom už sotva nájdete stopy po období komunizmu. Nájdete tu ale Dóm sv. Martina (korunovačný chrám Habsburgovcov), niekoľko ďalších zaujímavých kostolov, a tiež námestie, na ktorom sa v roku 1988 uskutočnila sviečková demonštrácia za náboženskú slobodu, ktorá napomohla pádu železnej opony.

Všetky tieto mestá si zaslúžia pokojnú prechádzku, počas ktorej si môžete vychutnať architektúru mesta alebo sa nadýchať jeho atmosféry, pozorovať ľudí a rozmanitosť ich spôsobov.

A ak si nevezmete k srdcu Chestertonovu radu zostať doma, prijmite aspoň jeho radu ako cestovať: „V medzinárodných vzťahoch vidieť príliš málo smiechu a príliš veľa posmechu. Myslím si, že sa to dá robiť aj inak. Smiechom a nadväzovaním priateľstiev medzi národmi, ktorých základom sú v konečnom dôsledku rozdiely.“

Užime si čaro týchto výnimočných miest. A nezabudnime sa pri tom usmievať.

Joseph R. Wood
Autor v minulosti pôsobil v Bielom dome, zodpovedal za oblasť zahraničnej politiky a vzťahov s Vatikánom.

Pôvodný text: Traveling like a Catholic, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, wikipedia.org, upn.gov.sk.

Odporúčame

K VECI: Veľa kriku pre homíliu biskupa Jenkyho

K VECI: Veľa kriku pre homíliu biskupa Jenkyho

barack-obama-text2.jpg Byť absolventom Univerzity v Notre Dame je tak trochu ako byť Američanom v Európe: nech sa deje čokoľvek a kdekoľvek, všade si vás „podajú“. Bol som mimo štátov dva týždne a keď som sa vrátil, neprešla ani hodina, už mi ktosi sms-koval, či je ni...

K VECI: O čom je pápežská neomylnosť

K VECI: O čom je pápežská neomylnosť

st-peter-text.jpg Na rozdiel od našich neomylných demokracií, neomylných lekárskych komôr, neomylných astronómov, neomylných sudcov či neomylných parlamentov, pápež na kolenách v prachu vyznáva svoju nevedomosť pred trónom Boha a prosí ho o neomylnosť vo vzťahu k urči...

K VECI: Prečo by sme sa mali nazývať kresťanmi

K VECI: Prečo by sme sa mali nazývať kresťanmi

pera_ratzinger.jpg Zdá sa, že snaha Európy o prehlbovanie integrácie okolo ekonomického nástroja v podobe spoločnej meny (namiesto nejakej idey či vízie) pomaly ustáva. Politická nefunkčnosť a kultúrny zmätok sú na programe dňa v Spojených štátoch. Na oboch stranách A...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.