Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
31. august 2017

Namiesto antikoncepcie je tu mini počítač či mobilná aplikácia

Hormonálnu antikoncepciu nahrádzajú alternatívy, založené na sledovaní cyklu ženy.
Namiesto antikoncepcie je tu mini počítač či mobilná aplikácia

Foto facebook

Mnohé ženy sú dnes frustrované z ponuky antikoncepcie na trhu a hľadajú alternatívy. V posledných rokoch pribúda kritika hormonálnej antikoncepcie, ktorej dokázané vedľajšie účinky mátajú nejednu ženu.

Aj odborníci už dnes varujú pred ľahkomyseľným predpisovaním hormónov bez poučenia o možných sprievodných efektoch na telo ženy. Stúpajúca nedôvera žien vo farma priemysle a rastúci dopyt po ekologických riešeniach spôsobil, že princípy prirodzeného plánovania rodičovstva už dnes nie sú výsadou iba katolíkov.

Po alternatívach je väčší dopyt najmä v nemecky hovoriacich krajinách, kde je ekologické povedomie zvlášť silno zakorenené. V susednom Rakúsku napríklad klesla podľa štatistík spotreba hormonálnej antikoncepcie z roka 2012 do roka 2015 o sedem percent. Takmer 13 percent opýtaných v prieskume uviedlo, že sa vzdali akýchkoľvek foriem hormonálnej antikoncepcie. To, že sa na trh dostala aj iná alternatíva ako špirála alebo sterilizácia, podľa rakúskeho denníka Standard privítalo mnoho žien.

Švédsko-rakúsky pár vedcov prišiel s novinkou mobilnej aplikácie Natural Cycles, ktorú si certifikovali ako zdravotnícku pomôcku.

Efektívnosť aplikácie má byť porovnateľná s bežne dostupnou antikoncepciou. Vedkyňa Elina Berglund zúročila svoje matematické vedomosti a vytvorila aplikáciu, ktorá na základe údajov teploty ženy vytvára algoritmus, ktorý s presnosťou určí plodné dni. Potrebný je len teplomer a stiahnutie aplikácie do smartfónu.

Autorka aplikácie však tento produkt vymyslela pre zabránenie otehotnenia, a nie pre plánovanie rodičovstva. Podľa štúdie z roku 2015 o efektivite aplikácie na vzorke 5 000 žien vyšlo, že má byť dokonca ešte účinnejšia ako hormonálna antikoncepcia.

Kritici však štúdii vyčítajú, že bola robená retrospektívne a že zadávateľmi štúdie boli samotní tvorcovia Natural Cycles.

Mini počítač plodnosti

Ešte jednoduchší spôsob určenia plodných a neplodných dní ponúka novinka na slovenskom trhu mini monitor plodnosti Daysy, ktorý funguje na podobnom princípe, ale jednoduchšie, lebo samotný prístroj po odmeraní rannej teploty vyhodnotí plodnosť ženy na najbližších 24 hodín.

Na Slovensko túto pomôcku priniesla Monika Hirmajerová, ktorá sama pátrala po možnostiach prirodzených metód.

„Používala som jeden monitor plodnosti, ale nie celkom vyhovoval, lebo nebol vhodný pre dojčiace ženy a tiež tam bolo obmedzene časové okno, v ktorom je potrebne ráno merať. Začala som preto pátrať po kvalitnom a spoľahlivom monitore plodnosti. Prečítala som množstvo recenzií, štúdií a blogov a jednoznačným víťazom bol švajčiarsky monitor Daysy.“

Manželia Hirmajerovci boli po osobnej skúsenosti z produktu nadšení a rozhodli sa ho priniesť aj na Slovensko, keďže ponuka monitorov plodnosti u nás nie je príliš pestrá.

Nahradia hormonálnu antikoncepciu nové technológie? Foto Flickr/worak

Daysy nie je len bazálny teplomer, ale je to mini počítač, ktorý sa dokáže na základe merania bazálnej teploty v ústach a svojho unikátneho zabudovaného algoritmu naučiť individuálny cyklus ženy a vie jej prostredníctvom svetelných indikátorov ráno ihneď po meraní oznámiť aktuálny stav plodnosti.

Na rovnakom princípe fungujú aj monitory ako Lady comp alebo Pearly, tie sú však drahšie ako novinka Daysy.

Daysy ponúka vedecky potvrdenú 99,3 % spoľahlivosť, jej Pearlov index je 0,7, čo je porovnateľné s hormonálnou antikoncepciou, ktorá je dnes v rozmedzí 99,1 – 99,9 %. Tento algoritmus bol klinicky testovaný.

Inzercia

Daysy bol zostrojený Švajčiarmi a vyrába sa v Nemecku, jeho životnosť je odhadovaná na 7 – 10 rokov a je taktiež certifikovanou zdravotnou pomôckou. Podľa distribútorky Moniky Hirmajerovej bol o prístroj hneď po uvedení na trh veľký záujem a dopyt dokonca prevýšil ponuku.  

„Stačí si pod jazykom ráno po prebudení zmerať svoju teplotu a v dňoch menštruácie túto informáciu zadať do Daysy. Daysy sa naučí individuálny cyklus ženy a vie aj prípadné teplotné výkyvy vyhodnotiť. Eliminuje „user error“, teda vylučuje používateľskú chybu pri vyhodnocovaní či zapisovaní údajov.“

Výhodou je, že nie je potrebné merať si teplotu v rovnakom čase každé ráno, jedinou podmienkou je zmerať si teplotu po 3 hodinách neprerušovaného spánku. Daysy je vhodná pre ženy, ktorých cyklus je v rozmedzí 19 až 40 dní. Pre ženy s dlhším cyklom už nie je taká efektívna.

Len teplomer a papier?

Samozrejme, na stanovanie plodných či neplodných dní sa viete dopracovať aj bez technických výdobytkov, ale zaberie to viac času na štúdium, kurzy a analýzu zápisov a grafov.

Liga pár páru, ktorá na Slovensku už roky propaguje symptotermálnu metódu, ponúka na svojich stránkach jednoduchý teplomer, ktorý meria s presnosťou na dve desatinné miesta, a tabuľky, do ktorých si ranné teploty zapisujete. Táto metóda sleduje dva príznaky plodnosti ženy, ide o kombináciu príznakov bazálnej teploty a hlienu krčka maternice, čím sa zvyšuje jej účinnosť.

I keď ide o najlacnejšiu metódu, spätné vyhodnocovanie grafov je pomerne zložité, čo môže odradiť mnohé ženy, ktoré sa rozhodnú ísť prirodzenou cestou plánovania rodičovstva.  

Klasické meranie teploty a zapisovanie údajov si vyžaduje určitú úroveň znalostí a v prípade nezrovnalostí cyklu aj konzultácie s odborníkmi, aby táto metóda bola spoľahlivá. Pre mnohé ženy to nie je lákavá predstava, lebo nemajú čas či energiu sa tomu venovať.

Jozef Predáč z Ligy pár páru nové technológie víta. „Odklon od používania antikoncepcie k praktizovaniu zodpovedného rodičovstva vnímam jednoznačne ako pozitívny trend a teším sa, ak sa na trhu objavujú spoľahlivé a cenovo prijateľné technické pomôcky, ktoré môžu pomôcť manželom, či už veriacim, alebo neveriacim, sa lepšie vyznať v plodnosti.“

Občianske združenie Liga pár páru sa snaží byť v obraze v tom, aké prístroje sa objavujú na trhu, a sami ich aj testujú. Odporúčajú aj ovulačný tester Persona či monitor iFertracker

Na otázku, či má katolícke nazeranie na plodnosť vďaka eko trendom presah už aj do širšej spoločnosti, odpovedá Jozef Predáč skepticky:

„Katolícke nazeranie na plodnosť hovorí aj to, že používanie akejkoľvek antikoncepcie v manželstve – nielen hormonálnej antikoncepcie či vnútromaternicových teliesok, ale aj kondómov či prerušovaného styku je samo osebe zlý, nemorálny skutok, a ak manželia majú opodstatnený dôvod predchádzať ďalšiemu tehotenstvu, majú svoj sexuálny život podriadiť prirodzenej neplodnosti ženy, čo si vyžaduje aj prijatie zdržanlivosti. A s týmto sa nestotožňujú ani mnohí katolíci. Myslím si, že liberálna spoločnosť nechce zmeniť svoj životný štýl, nechce sa zbaviť antikoncepcie, ale skôr reaguje na masívny úbytok užívateliek istého druhu antikoncepcie, konkrétne tej hormonálnej.“

Ako úskalie spomínaných prístrojov vidí Jozef Predáč v tom, že nevedia predvídať zmeny v dĺžke cyklu. „Prístroje určujúce jednotlivé fázy cyklu len na základe zmien bazálnej teploty nedokážu rozlíšiť, či nameraná teplota je regulárna alebo je niečím ovplyvnená. V neposlednom rade slabou stránkou väčšiny technických pomôcok je neschopnosť alebo nepresné určovanie plodných a neplodných dní v obdobiach po pôrode a v období prechodu, kedy ženy vykazujú značnú hormonálnu nerovnováhu, ktorá ovplyvňuje sledované príznaky plodnosti.“

Liga pár páru preto odporúča manželom, ktorí sa rozhodli používať niektorý z moderných monitorov, aby správnosť hodnotenia podporili sledovaním ešte jedného príznaku plodnosti, a keď im niečo nesedí, aby zbystrili pozornosť a nespoľahli sa výhradne na výstup z prístroja. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.