Kedy bude mať táto kríza zmysel: Ak okrem Plavčana padnú aj ďalší

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kedy bude mať táto kríza zmysel: Ak okrem Plavčana padnú aj ďalší

Foto: TASR/Martin Baumann

Robert Fico dnes odvolal Dankovho ministra, Danko hovorí o podraze, otázka je, či sa zmôže aj na niečo iné.

Táto vládna kríza má mimoriadne zvláštny priebeh. Ešte včera to vyzeralo na zmier. Najskôr ráno síce prichádzali informácie, že Andrej Danko sa urazil a zrušil rokovanie utorňajšej Koaličnej rady, potom sme sa však dozvedali, že lídri koalície sa predsa len dohodli na akomsi dodatku ku koaličnej zmluve. Vyzeralo to teda na zrod akéhosi kompromisu, ktorý obom stranám sporu (Smer a Most-Híd verzus SNS) umožní zachovať si tvár.

Podľa informácií novinárov sa mali tiež Fico, Danko a Bugár stretnúť ešte včera podvečer.

Už odvčera prenikali prvé informácie o tom, že Robert Fico je pripravený odvolať Petra Plavčana, vraj o tom mal večer vyrozumieť aj samotného lídra SNS Andreja Danka.

Novinári dnes o 10.39 dostali informáciu, že o 11.00 sa uskutoční brífing predsedu vlády Roberta Fica. V tejto súvislosti je pozoruhodné, že krátko po 11.00 prijal Andrej Danko novinára z .týždňa Michala Magušina, ktorému v rozhovore vysvetľoval, že síce nevylučuje odvolanie Petra Plavčana, ale najskôr si ministra zavolá na vnútornú diskusiu v SNS a oboznámi sa s tým, čo sa na ministerstve dialo.

V tom momente už celá krajina vedela, že Robert Fico požiadal Andreja Danka o meno nového ministra školstva. Keď novinár Magušin na obrazovke k Dankovej kancelárii videl oznam, že Peter Plavčan už skončil, opýtal sa Danka, či o tom vedel. Ten sa zarazil a povedal: „Podrazil ma. Padla pasca, ktorú dlho budoval.“

Pôsobí až neuveriteľne, že Danko o Ficovom kroku nevedel vopred. Rovnako však pôsobí neuveriteľne, že by hral pred novinármi .týždňa celý čas divadlo, po ktorom by vyzeral ešte smiešnejšie. Je tiež možné, že Fico sa o svojom úmysle Dankovi zveril už skôr, Danko však protestoval a veril, že Fico napokon svoju hrozbu nenaplní.

Zatiaľ celkom nevieme, ako bude Andrej Danko na premiérov ťah s Plavčanom politicky reagovať. Spoločnú tlačovú konferenciu s podnikateľskými združeniami, ktorú mal zvolanú na dnešné popoludnie, po premiérovom vyhlásení zrušil. O ďalších krokoch SNS sa tak dá v tejto chvíli iba špekulovať.

Jedna možná reakcia sa však predsedovi SNS priamo ponúka. Využiť situáciu na otvorenie témy širšej rekonštrukcie vlády. To znamená, že Danko by mal akceptovať odvolanie ministra školstva Plavčana, ale zároveň by mal svoje zotrvanie v koalícii podmieniť ďalšími zmenami vo vláde.

Ako prvý sa ponúka minister vnútra Robert Kaliňák. Danko by tak zaťal do živého a celou silou by pripútal pozornosť na suverénne najslabšie miesto Smeru.

Ak sa má v koalícii merať rovnakým metrom, tak pre Kaliňákov odchod existujú minimálne také isté, ak nie ešte silnejšie dôvody, ako je to v prípade ministra školstva. Svojej dosiaľ celkom nezrozumiteľnej vzbure proti koaličnej zmluve by tak dal Danko hlbší zmysel a krajina by z tejto čudnej letnej vládnej krízy mala aspoň nejaký úžitok.

Veď ak je ďalšie fungovanie tejto vlády pre budúcnosť Slovenska v európskom jadre také dôležité, ako to naposledy včera na ministerstve zahraničných vecí tvrdil Robert Fico, tak osoba jedného, hoci Ficovi takého blízkeho človeka, nemôže stáť takémuto vznešenému cieľu v ceste.

Podľa našich informácií však vo vedení SNS v týchto hodinách skôr rozmýšľajú, že zatlačia na ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. Prvú lastovičku už vyslala hodinu pred Ficovým brífingom poslankyňa SNS Magdaléna Kuciaňová (jej meno dnes čítate asi prvý raz), ktorá novinárom povedala, že Richter by mal zvážiť, či je na poste ministra tou správnou osobou.

Otázkou je, či Andrej Danko má na vyššiu politickú hru s názvom rekonštrukcia tretej Ficovej vlády guráž aj schopnosti. Ľudia okolo Roberta Fica, ktorí si možnosť takýchto požiadaviek, samozrejme, musia uvedomovať, dali svojím dnešným krokom s Plavčanom jasne najavo, že si to nemyslia. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo