Veľké ústa, neplatný pas a žiadne občianstvo

Veľké ústa, neplatný pas a žiadne občianstvo

Foto: EPP/flickr.com

Saakašvili na návšteve Poľska: Lech Kaczynski je hrdina a bol zavraždený.

Michail Saakašvili sa prekvapivo objavil v Poľsku. Zúčastnil sa na oslavách 73. výročia Varšavského povstania, vychvaľoval zosnulého Lecha Kaczynského a nadával na Rusko. A ešte viac na ukrajinského prezidenta Porošenka. Nuž mať ho proti sebe môže byť otrava, mať ho vedľa seba ale môže byť nebezpečné. Bizarný príbeh bývalého gruzínskeho prezidenta pokračuje.

Otázkou je, kde sa skončí. Už teraz sa totiž západné aj ukrajinské médiá pýtajú, ako sa vôbec tento politik bez pasu a občianstva dostal do Poľska a prečo ho Poľsko nevydá Gruzínsku, kde má byť postavený pred súd.

Saakašvili, ako je jeho zvykom, si zavaril sám. Keď mu 26. júla tohto roku ukrajinský prezident Petro Porošenko odobral ukrajinské občianstvo, Ukrajina následne o tomto rozhodnutí informovala štátne orgány USA, kde sa Saakašvili nachádzal. Normálne by bolo, keby ho Američania vydali alebo mu dali azyl. Lenže oni k nemu cítia niečo medzi tým. Už keď v roku 2013 ušiel z Gruzínska a chcel žiť v Amerike, vypoklonkovali ho. Učil istý čas na Tufts University neďaleko Bostonu, ale keď chcel turistické víza vymeniť za pracovné, nedostal ich.

Američania ho ale ani nevydali späť do Gruzínska, povedzme, že mu dlhovali malú službu. Saakašvili bol predsa vždy veľmi proamerický, John McCain a ďalší jastrabi, ktorí už nemajú vo svete veľa priaznivcov, sa na Saakašviliho mohli spoľahnúť. Napokon, bolo to vzájomné.

Saakašvili síce pôvodne obdivoval Putina, chcel napodobniť jeho pinochetovskú kariéru s bojom proti zločinu a vybudovaním vlastnej oligarchie a najmä osobnou popularitou, ale napokon bolo všetko inak a stal sa z neho štvanec. Keď sa nechal Rusmi vyprovokovať do vojny, rýchlo sa ukázalo, kto je Putin a kto Liliputin. Týmto slovom sa pôvodne robustný Saakašvili posmieval z postavou drobného Putina, napokon ale prehral vojnu, stratil územie a bol rád, že Rusi sa zastavili pri Gori a nepokračovali na Tbilisi. Druhé prezidentské obdobie už bolo plné korupcie a klientelizmu, až napokon miestna oligarchia zobrala zodpovednosť na seba a odvtedy spokojne vládne. Saakašvili prehral, prišli obvinenia a on pred nimi roku 2013 v utiekol. O dva roky neskôr prišiel bývalý gruzínsky prezident o gruzínske občianstvo. 

Neplakal za ním, pretože vtedy už všetkých presviedčal, že je Ukrajinec, veď na Ukrajine študoval aj absolvoval povinnú vojenčinu. Najskôr bol šéfom medzinárodných poradcov prezidenta Porošenka. Jeho protiruský reflex sa Ukrajine hodil, väzby na Američanov tiež. Porošenko mal z neho asi dobrý dojem a spravil ho gubernátorom dôležitej Odesy.

Fotokoláž zo Saakašviliho facebooku. Z Porošenka zjavne strach nemá a zabáva sa na jeho účet.

Front bol blízko, Saakašvili bol opäť za hviezdu. Stačí si spomenúť, akou hviezdou bol pre všetky liberálne médiá, aj u nás. S jedlom rástla chuť, najskôr išiel Míša do konfliktu s Porošenkovými ľuďmi z prokuratúry, potom aj s Porošenkom. Pre korupciu ušiel z Gruzínska, na Ukrajine sa reinkarnoval do bojovníka proti korupcii. Založil si stranu, hovoril o svojej prezidentskej kandidatúre, ale na ulicu vedel dostať len pár desiatok ľudí a v preferenciách bol blízko nule. Pre Porošenka bol v podstate neškodný, ale oligarchia myslí inak a Saakašvili prišiel pred pár dňami o občianstvo aj po druhýkrát, formálne preto, že v žiadosti o ukrajinské občianstvo uviedol nepravdivé informácie. Kanec filma, politická kariéra je viac nemožná.

Lenže Míša v seba stále verí, aspoň v Poľsku sa tak správa: Prišiel som do Poľska pre inšpiráciu, aby som si tu nabil baterky, pretože práve tu je najväčší zdroj slobody a inšpirácie, hovoril na všetky strany. A Lech Kaczynski bol zavraždený!

Takéto slová Poliaci nemajú od koho počuť, ani Orbán nejde tak ďaleko.

Nepríjemné otázky preto začali klásť inde: Ako sa vlastne Saakašvili do Poľska dostal? A prečo ho poľské úrady, ktoré už dostali žiadosť z Gruzínska, nevydajú tak, ako si to žiada medzinárodné právo?

Foto: Saakašviliho FB profil.

Chce sa tu azda Saakašvili usadiť a požiadať o azyl? Zjavne nie, chce sa vrátiť na Ukrajinu. Tvrdí, že do Poľska sa dostal normálne, s pasom, pečiatka z hranice to má dokazovať. „Diktátorské maniere“ prezidenta Porošenka vraj neberú vo svete vážne. On sám chce zvrátiť Porošenkovo rozhodnutie, chce spravodlivý súd a kandidovať vo voľbách. Ešte predtým ale plánuje navštíviť niektoré európske krajiny.

Podľa viacerých médií Saakašvili už Poľsko opustil. Kde je? Nikto nevie. Pravdepodobne niekde v Schengene, kde fakticky nepotrebuje pas. Na svojom facebooku má fotku, ako vychádza z diery z nejakej podzemnej šachty. Zmysel pre humor ho zjavne neopúšťa.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo