Pezinské zlato alebo tajný tip na prázdniny

Pezinské zlato alebo tajný tip na prázdniny

Niekdajšia mestská pokladnica v Pezinku. Zlato by ste však už dnes hľadali márne. Foto: TASR/Michal Svítok

Nemáte ešte prázdninový program pre deti? Vyskúšajte outdoorovú mestskú hru.

Krstnému synovi dala frajerka voucher na „escape room“. Vôbec sme netušili, o čo ide, ale on zavolal otca, dvoch strýkov a brata a pustili sme sa do hry. A fantasticky sme sa zabavili!

Escape room je tímová úniková hra, ktorá vznikla z myšlienky preniesť videohry do reality. Je založená na princípe objavovania stôp, riešenia hádaniek a zdolávania záhad s cieľom úniku za čo najkratší čas. Každá jedna hra ponúka hráčom rôzne námety a obtiažnosť, technické a vizuálne spracovanie priestorov a postupovania v úlohách. Počas 60 minút hráči prechádzajú miestnosťami, kde otestujú svoje logické myslenie, kognitívne schopnosti a podrobia skúške spoluprácu svojho tímu pod časovým tlakom.

V niečom trochu pripomína geocaching.

Prakticky to znamená, že jedna, dve alebo viac miestností je tematicky upravených ako ŠtB konšpiračná miestnosť, nacistický bunker, väznica alebo dom hrôzy.

Skupina účastníkov hry je zamknutá vo vnútri a musí vyriešiť rôzne hlavolamy a úlohy s cieľom dostať sa von do určitého limitu.

Tieto miestnosti môžu byť v rodinných domoch, rovnako ako v administratívnych centrách.

Dal som to ako darček 12-ročnej dcére k narodeninám, ktorá si zavolala svoje najlepšie kamarátky a výborne sa zabavili. Špás majú dospelí aj deti. Ak vaše deti vyrástli na Troch pátračoch alebo ich práve čítajú, tak to ocenia najviac.

A špeciálny tip na letné prázdniny: outdoorová verzia mestská hra. Na Slovensku sú len dve. V Bratislave a Pezinku. Každá hra má svoj príbeh.

Dostanete batôžtek s pár netradičnými pomôckami a počas troch hodín riešite úlohy zamerané na šikovnosť, dôvtip, postreh či chuť objavovať. V Bratislave sa pohybujete v historickom centre.

Úplne iné kafé je Pezinok. Hra sa volá Pezinské zlato. Tu sme teraz v sobotu s dcérami začali prázdniny. Na dohodnutom mieste nájdete pod stromom ruksak s mapou, pomôckami a denníkom. Prvú úlohu riešite na cintoríne. Zo starého kríža vyčítate kód, ktorým otvoríte skrinku s ďalšou mapou.

Nebudem viac prezrádzať, len musím spomenúť úplný vrchol hry, keď sme strávili hodinu v areáli Pinelovej psychiatrickej nemocnice, kde nám na úkryt ďalšej mapy ukázal prstom padlý anjel, a ďalší kód sme hľadali s UV baterkou v ruinách starej nemocnice, ktorá je asi kilometer od hlavného areálu a kde moje baby boli prinútené nanovo predefinovať pocit strachu.

 

 

 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo