Rezník riaditeľom RTVS? Čaká sa na Bugára

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rezník riaditeľom RTVS? Čaká sa na Bugára

30.5. 2017. Jaroslav Rezník počas verejného vypočutia kandidátov v NR SR. Foto: TASR/ Martin Baumann.

Akcie Jaroslava Rezníka sa zdvihli, ale vyhraté ešte nemá.

Hoci žiadna z parlamentných strán ešte oficiálne nepovedala, koho podporí vo voľbe riaditeľa RTVS, nemalé šance má súčasný šéf TASR Jaroslav Rezník.

O podpore SNS pre Rezníka nebolo treba pochybovať ani chvíľu, Andrej Danko jeho meno skloňoval už od minulého roku.

Teraz nastal ďalší posun, pretože aktuálne mu svoju podporu verejne vyjadril aj vysoký predstaviteľ Smeru. Rezníka už v minulosti verejne podporil radový poslanec Dušan Jarjabek, ten však v tejto, ani v ostatných otázkach nie je ťažkou váhou.

Po Glvačových slovách sa teda zdá, že Rezníka už možno považovať aj za de facto oficiálneho kandidáta Smeru. Zdieľať

Lenže teraz sa ozval šéf poslaneckého klubu strany Martin Glvač, ktorý pre denník Pravda povedal: „Nie je žiadnym tajomstvom, že nám by vyhovoval kandidát Rezník.“ Glvačova rola je v strane ešte dôležitejšia než napovedá jeho parlamentná funkcia, je súčasťou neformálnej skupiny V4 (Glvač, Žiga, Pellegrini, Kažimír), ktorá sa sformovala v takzvanej postkaliňákovskej ére Smeru.

Po Glvačových slovách sa teda zdá, že Rezníka už možno považovať aj za de facto oficiálneho kandidáta Smeru.

Podpora Rezníka zo strany Smeru však nie je takou samozrejmosťou, akoby sa teraz mohlo zdať.

Čo sa v Smere zmenilo

Rezník bol pred piatimi rokmi kandidátom východoslovenského krídla strany na čele s Pavlom Paškom, napokon sa však presadili Marek Maďarič a Robert Kaliňák s Václavom Mikom. Robert Fico vtedy rešpektoval aj to, že kľúčové slovo by pri voľbe riaditeľa RTVS mal mať minister kultúry Maďarič.

Lenže odvtedy sa zmenilo viacero vecí. Jednak sa zhoršila Maďaričova vnútrostranícka pozícia, keďže minister kultúry viac než iní spolustraníci dáva najavo, že Kaliňák mal odísť. Mnohí z vedenia strany mu tiež vyčítali, že sa ako prvý zasadil za zrušenie amnestií. Aj to všetko je dôvod, prečo sa už v strane neberie ako automatické, že hlavné slovo pri výbere nového šéfa RTVS má mať Maďarič ako minister kultúry a podpredseda Smeru.

Tu sa dostávame k druhej dejovej línii: voči Jaroslavovi Rezníkovi nepadali v Smere nikde žiadne zásadné výhrady, v strane ho považovali za človeka, ktorý dokáže viesť zverenú inštitúciu štandardne a profesionálne. Problém však nastal od polovice minulého roka, keď v Smere pojali podozrenie, že medzi Rezníkom a Dankom sú až príliš úzke vzťahy. Danko totiž pretláčal Rezníka príliš okato, preto Fico a jeho okolie trochu spozorneli.

Aj z toho dôvodu sa zdalo, že Smer si vie predstaviť na čele RTVS aj iných kandidátov, Michala Ruttkaya alebo Zuzanu Ťapákovú, ktorá má blízko k Úradu vlády.

V zákulisí vládnej koalície to však začalo pomaly vrieť, pretože najmä Andrej Danko, pre ktorého je RTVS približne rovnakou srdcovkou ako vlaky InterCity, hrozí, že pre koalíciu môže mať nedohoda vážne následky. Fico je už na Dankove emocionálne výkyvy zvyknutý, nechce riskovať ďalší ostrý konflikt, ale zároveň nemá dôvod sa SNS podriaďovať. Napokon, Danko ťahá od kauzy kapitánskych výložiek za kratší koniec a predčasné voľby nie sú v jeho aktuálnom záujme.

Preto ak sa Smer a SNS predbežne dohodli na Rezníkovi, bude zaujímavé sledovať ďalšie prejavy tejto dohody.

Bélova voľba

Lenže kľúč k tomu, či sa Rezník stane spoločným kandidám koalície, má v rukách šéf Mostu Béla Bugár. Ten už pred časom priznal, že s Rezníkom má väčšina poslancov jeho strany problém. Minulý týždeň Rezníka na mediálnom výbore najviac griloval Bugárov poslanec František Šebej. Ten mu vyčítal, že nie je dobrým manažérom, v Moste mali tiež výhrady voči neskôr zrušenej dohode TASR s ruskou agentúrou Sputnik, ale Bugárovci najmä vnútri koalície namietajú, že Rezník ako niekdajší šéf Slovenského rozhlasu chcel zrušiť rádio Patria orientované na vysielanie pre národnostné menšiny.

V hre sú teda dva scenáre. Buď sa Bugár zatne a aj za cenu koaličnej krízy sa bude snažiť vytrucovať iného kandidáta. Alebo ustúpi a vypýta si protihodnotu. Zdieľať

Je však nepravdepodobné, že by koalícia nechala v parlamente voľbu riaditeľa RTVS prebehnúť „na divoko“, teda bez politickej dohody.

V hre sú teda dva scenáre. Buď sa Bugár zatne a aj za cenu koaličnej krízy sa bude snažiť vytrucovať iného kandidáta. Alebo ustúpi a vypýta si protihodnotu. Umenie dohody bolo vždy Bugárovou silnou stránkou – v Smere sa po roku vlády skôr čudujú, že s Bélom sa dohody rodia tak ľahko.

Ak by Bugár súhlasil s Rezníkom, verejné zdôvodnenie pre vlastných voličov bude pomerne bezbolestné. Napokon, Jaroslav Rezník už sľúbil väčší priestor pre národnostné vysielanie. A aj keby Rezníka nechceli podporiť všetci poslanci Mostu, na jeho zvolenie by to mohlo stačiť aj bez nich.

Otázka najbližších dní teda znie, či Béla Bugár, ktorý pred rokom nešiel do žiadneho koaličného konfliktu kvôli Robertovi Kaliňákovi, do neho pôjde kvôli Jaroslavovi Rezníkovi.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo