Európsky súd povie, či máme uznávať manželstvá homosexuálov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Európsky súd povie, či máme uznávať manželstvá homosexuálov

Zamestnanec rozprestiera obrovskú vlajku Európskej únie pred budovou parlamentu počas Dňa Európy 9. mája 2013 v Bukurešti. (Foto: TASR/AP)

Ústavný súd v Rumunsku sa obrátil na Európsky súdny dvor s tým, či má uznať manželstvo homosexuálov uzavreté mimo Rumunska. 

Spor v Rumunsku o uznanie manželstva dvoch mužov sa dostal pred Súdny dvor EÚ. Verdikt z Luxemburgu môže byť precedensom pre celú Úniu. 

Rumun Adrian Coman uzavrel v Belgicku v roku 2010 s Američanom Robertom Hamiltonom manželstvo. V roku 2012 sa dvojica presťahovala do Rumunska, no Comanov americký partner nedostal v krajine povolenie na trvalý pobyt, keďže v Rumunsku homosexuálne manželstvá nie sú uzákonené. Následne 46-ročný Coman zažaloval štát.  

Rumunský Ústavný súd už štyrikrát odložil rozhodnutie v spore, až napokon na konci novembra minulého roka posunul prípad na Súdny dvor EÚ so žiadosťou o stanovisko. Ide vôbec o prvý prípad, keď sa rumunský Ústavný súd obrátil na súd v Luxemburgu. 

Európsky súdny dvor má ako jednu zo svojich kompetencií výklad právnych predpisov a vydávanie tzv. prejudiciálnych rozhodnutí. A hoci v samotnom spore musí rozhodnúť vnútroštátny súd, rozsudok a výklad Európskeho súdeho dvora sú preň záväzné. 

K téme: 
Ak vo firme zakážu nosiť krížik, nie je to diskriminácia Zdieľať

V Rumunsku sa neuzatvárajú manželstvá homosexuálov a dokonca – ako píše portál Romania Insider – nový občiansky zákonník prijatý v roku 2011 neuznáva ani rôzne typy rodinných zväzkov uzatvorených v zahraničí. 

Coman a viaceré neziskové organizácie voči tomu argumentujú právom na slobodu pohybu pre občanov EÚ, a teda aj manželov EÚ bez ohľadu na ich pohlavie. 

„Veľa párov, ktorých právo na slobodu pohybu a pobytu v rámci Európskej únie je obmedzované, s dychtivosťou očakáva výsledok tohto prípadu,“ uviedla Katrin Hugendubel z LGBTI lobistickej organizácie ILGA-Europe. 

Portál Euractiv prirovnáva očakávané rozhodnutie, čo sa týka významu, k americkému prípadu Obergefell verzus Hodges, ktorý pred dvoma rokmi riešil Najvyšší súd USA, a išlo o precedens v otázke manželstiev homosexuálov. Súd vtedy rozhodol, že všetky štáty USA musia umožniť manželstvá párov rovnakého pohlavia a takisto musia všetky uznávať manželstvá uzavreté v ostatných štátoch. 

Schyľuje sa k referendu

Zatiaľ sa v Rumunsku pripravuje ľudové hlasovanie o charaktere manželstva. Tri milióny Rumunov podpísali petíciu za vypísanie referenda o zmene ústavy, v ktorej by sa manželstvo zadefinovalo ako zväzok muža a ženy. V Rumunsku je na akúkoľvek zmenu ústavy potrebné referendum. Kedy by sa referendum malo konať, zatiaľ nie je známe. 

Miestne pro-family hnutie je však aktívne. Koalícia za rodinu, ktorá združuje 30 miestnych neziskoviek a asociácií, organizovala aj minulý týždeň veľkú konferenciu priamo v rumunskom parlamente. Zúčastnili sa na nej poslanci, akademici aj médiá. 

Ak Rumuni odhlasujú zmenu ústavnej definície manželstva, pridajú sa tak ku krajinám ako Slovensko, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko. 

A ako rozhodne Európsky súdny dvor v prípade Coman verzus Rumunsko? 

Liberálny verdikt nemusí byť veľkým prekvapením. Naposledy sa v hodnotových otázkach vyjadril Európsky súdny dvor v marci, a to v súvislosti s náboženskými symbolmi na pracovisku. 

Bolo to prvý raz, čo sa Najvyšší súd Európskej únie vyjadril k noseniu náboženských symbolov na pracovisku. Európsky súdny dvor v Luxemburgu rozhodoval dva prípady žien, ktoré mali v zamestnaní problém s nosením moslimskej šatky.

Verdikt v skratke znel, že vnútorný predpis podniku zakazujúci nosenie viditeľných politických, filozofických a náboženských symbolov nepredstavuje priamu diskrimináciu. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo