Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. jún 2015

Najvyšší súd USA prikázal zaviesť manželstvá pre homosexuálov

Americký Najvyšší súd dnes rozhodol, že homosexuálne páry majú ústavou zaručené právo uzavrieť manželstvo vo všetkých 50 štátoch USA. Sudcovia o tom rozhodli v tesnom pomere hlasov 5:4, informovala agentúra Reuters. Nesúhlasiaci sudcovia hovoria o uzurpovaní si nenáležitej moci zo strany súdu a o po...

Najvyšší súd USA prikázal zaviesť manželstvá pre homosexuálov

Americký Najvyšší súd dnes rozhodol, že homosexuálne páry majú ústavou zaručené právo uzavrieť manželstvo vo všetkých 50 štátoch USA. Sudcovia o tom rozhodli v tesnom pomere hlasov 5:4, informovala agentúra Reuters. Nesúhlasiaci sudcovia hovoria o uzurpovaní si nenáležitej moci zo strany súdu a o porušovaní Deklarácie nezávislosti.

Americký prezident Barack Obama verdikt privítal ako významný krok smerom k rovnoprávnosti všetkých obyvateľov Spojených štátov. "Dnešný deň je veľkým krokom v našom pochode smerom k rovnoprávnosti. Páry gejov a lesieb majú teraz právo uzavrieť manželstvo ako ktokoľvek iný," napísal Obama na Twitteri.

Páry rovnakého pohlavia majú v súčasnosti právo sobášiť sa v 36 štátoch USA a vo federálnej metropole Washington. Na základe verdiktu Najvyššieho súdu bude musieť zrušiť zákazy homosexuálnych manželstiev aj zvyšných 14 štátov na juhu a stredozápade USA.

Najvyšší súd dospel k záveru, že z ustanovení americkej ústavy, garantujúcich právo na spravodlivý proces a rovnakú právnu ochranu, vyplýva, že jednotlivé štáty USA nemôžu zakázať manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

K téme:
Aké sú zákony o manželstve a adopciách detí v západnom svete?

Zdieľať

Verdikt nevstupuje do platnosti okamžite, pretože porazená strana sporu má teraz zhruba tri týždne na to, aby požiadala súd o opätovné prerokovanie celého prípadu. Podľa agentúry AP nie je vylúčené, že niektoré štáty alebo okresy začnú homosexuálnym párom vydávať sobášne listy už v tomto prechodnom období.

V zdôvodnení rozhodnutia sudca Anthony Kennedy napísal, že Ústava USA zakazuje "neodôvodnené zasahovanie do základného práva na manželstvo, (...) žiadny zväzok nie je základnejší ako manželstvo."

Inzercia

Vývoj v USA od roku 2013 do 2015. Červená farba sú štáty s definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy, o čom rozhodli občania v referendách. Modrá znamená uzákonenie manželstiev homosexuálov, väčšinou vplyvom rozhodnutí súdov.

Naproti tomu každý zo štyroch sudcov, ktorí hlasovali proti rozhodnutiu, napísal vlastné nesúhlasiace zdôvodnenie. Sudca John Roberts, ktorý je aj predsedom Najvyššieho súdu, uviedol, že zatiaľ čo LGBT aktivisti oslavujú víťazstvo, "neoslavujú ústavu. S ňou to nemá nič spoločné. (...) Tento súd nie je zákonodarným zborom. To, či je homosexuálne manželstvo dobrou myšlienkou, by nemalo byť naším záujmom."

Sudca Antonin Scalia napísal: "Dnešné rozhodnutie znamená, že mojím vládcom a vládcom 320 miliónov Američanov od pobrežia k pobrežiu je väčšina z deviatich právnikov na Najvyššom súde. Toto stanovisko rozširuje moc súdu takým spôsobom, na ktorý ústava ani jej dodatky nepomysleli. Prax takejto ústavnej revízie nevoleného výboru deviatich, vždy sprevádzaná veľkým velebením slobody, okráda ľudí o najdôležitejšiu slobodu, ktorú presadili v Deklarácii nezávislosti a vybojovali v revolúcii v roku 1776: slobodu vládnuť si sami."

"Toto rozhodnutie je najhorším popretím tradičných hodnôt a Listiny práv od rozhodnutia Roe vs. Wade," reagoval jeden z republikánskych kandidátov na prezidenta Rick Santorum. Ďalší republikánsky kandidát Mike Huckabee ho doplnil: "Nezmierim sa s imperiálnym súdom, ako by sa ani naši zakladatelia nezmierili s imperiálnou britskou monarchiou. Musíme odolať a odmietnuť súdnu tyraniu, nie ustúpiť."

Američania v referendách vo viac ako 30 štátoch USA v rokoch 1998 až 2012 schválili zákony definujúce manželstvo ako zväzok muža a ženy. Za posledné dva roky však tieto ustanovenia miestne súdy vyhlásili za porušenie práv homosexuálov a vo väčšine štátov ich zrušili. Rozhodnutím Najvyššieho súdu sa tak bude musieť urobiť aj v tých zostávajúcich.

TASR, Lukáš Obšitník

Foto: TASR/AP, wikipedia.org

Odporúčame

So zástancami arcibiskupa Bezáka bude diskutovať hovorca KBS

So zástancami arcibiskupa Bezáka bude diskutovať hovorca KBS

V Trnave sa uskutoční diskusia o situácii v cirkvi po odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka. Hodina bez arcibiskupa. Takýto názov nesie verejná diskusia občianskeho združenia Kampanila. "Po odvolaní arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka – ale aj po ďalších medializovaných kauzách –  zostala v Cirkvi na Slo...

Vatikán podpisom zmluvy oficiálne uznal palestínsky štát

Vatikán podpisom zmluvy oficiálne uznal palestínsky štát

Vatikán podpísal dnes prvú zmluvu so "štátom Palestína". Podpisom zmluvy, ktorá bola vypracovaná 13. mája, tak Vatikán oficiálne uznal palestínsky štát. Informovala o tom agentúra Reuters. Svätá stolica v tejto súvislosti vyzvala na "odvážne rozhodnutie" ukončiť izraelsko-palestínsky konflikt riešen...

Islamský štát zaútočil vo Francúzsku, výbuch v chemickej továrni

Islamský štát zaútočil vo Francúzsku, výbuch v chemickej továrni

Podľa francúzskych médií šlo o atentát. Najmenej jednu obeť a niekoľko zranených si dnes na juhovýchode Francúzska vyžiadal výbuch v priemyselnej továrni Air Products. Na mieste sa našla odtrhnutá ľudská hlava a vlajka extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Výbuch sa odohral v meste Saint...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.