Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
16. september 2011

K VECI: K výročiu jedenásteho septembra

Náhody v pravom zmysle slova neexistujú. Desiate výročie 11. septembra vyšlo zo siedmich možností práve na nedeľu, deň Pána. Z 365 dní v kalendári sa homília k tomuto dňu venuje práve otázke odpúšťania. Bolo by prekvapivé, ak by sa niektorá z homílií prednášaných v tieto dni v Spojených štátoch neja...

Náhody v pravom zmysle slova neexistujú. Desiate výročie 11. septembra vyšlo zo siedmich možností práve na nedeľu, deň Pána. Z 365 dní v kalendári sa homília k tomuto dňu venuje práve otázke odpúšťania. Bolo by prekvapivé, ak by sa niektorá z homílií prednášaných v tieto dni v Spojených štátoch nejakým spôsobom netýkala útokov na Svetové obchodné centrum z 11. septembra 2001.

Naše myšlienky a modlitby venujme v prvom rade obetiam útokov, ich rodinám, priateľom. A tiež hasičom, policajtom či kňazom, ktorí zahynuli v nadväznosti na útoky. Vojakom, ktorí stratili svoje životy či končatiny, ale azda aj perspektíve pokoja v súvislosti s vojnou v Iraku a Afganistane. Venujme ich aj obetiam násilia v týchto krajinách. Kázne týchto dní sa určite dotýkajú viacerých týchto otázok.

Povinnosť brániť sa aj povinnosť odpustiť

Ako nás však nabáda Kristus, naše myšlienky by mali byť aj s teroristami a s ich veliteľmi, ktorí pripravili o život 3000 ľudí. Z pohľadu Boha na nich máme myslieť sedemdesiatsedem krát. Sme povinní sa brániť, aby nezvíťazila ich vízia sveta, no na druhej strane im musíme vedieť odpustiť. Zvládnuť oboje vo viere, nádeji a láske je azda zo všetkého najťažšie.

„Sme povinní sa brániť, aby nezvíťazila ich vízia sveta, no na druhej strane im musíme vedieť odpustiť. Zvládnuť oboje vo viere, nádeji a láske je azda zo všetkého najťažšie.“ Zdieľať

Medzi najčastejšie otázky, ktoré v uplynulých dňoch zazneli v médiách (omnoho častejšie než klasické „Pomôže ekonomike prezidentov plán v oblasti nezamestnanosti?“ alebo „Kto zvíťazil v republikánskej prezidentskej debate?“) patrí aj otázka, „Čo sa zmenilo od 11. septembra 2001?“

Útoky by sme mali vnímať vždy v kontexte ich vplyvu na životy tých, ktorých priamo zasiahli, napríklad stratou alebo zranením milovanej osoby. Pokiaľ ide o môj osobný názor, divím sa, ako málo sa odvtedy zmenilo.

Tesne pred napísaním tohto článku som išiel okolo toho miesta. Miesta, kadiaľ som kráčal aj 11. septembra 2001. Potom, čo sme spolu s členmi Rady národnej bezpečnosti videli, ako druhé lietadlo narazilo do jednej z veží, opustil som komplex Bieleho domu a spolu s kolegyňou som sa viezol autom do blízkosti miesta, kde som býval. Snažil som sa ju upokojiť, keďže jej manžel pracoval v budove Pentagonu. Videli sme totiž, ako sa z budovy Pentagonu valí kúdol dymu.

Ako sme sa zaraďovali do pomaly idúcej kolóny, manžel jej zavolal na mobil a oznámil, že je v poriadku. Bol som si istý, že nadchádzajúce dni budú náročné, a tak som sa rozhodol, že si zachovám svoj zvyk a pôjdem si zabehať. Vtedy – rovnako ako dnes – som netušil, či a kedy dôjde k ďalšiemu útoku.

Obnova Západu

Nad rámec triviálnych otázok ma trápili určité otázky, na ktoré som, žiaľ, nenašiel odpoveď dodnes.

Bude dnešný Západ – ktorého morálny úpadok dal islamistickým teroristom dôvod veriť, že Európa aj Amerika sú zrelé na porážku – schopný prijať výzvy pápežov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. (z ktorých obaja dokázali čeliť totalitným systémom ako bol fašizmus, komunizmus aj islamistický extrémizmus)? Bude Západ schopný znovuobjaviť kombináciu viery a rozumu, na ktorých stojí táto civilizácia?

Inzercia

„Bude dnešný Západ, ktorého morálny úpadok dal islamistickým teroristom dôvod veriť, že Európa aj Amerika sú zrelé na porážku, schopný znovuobjaviť kombináciu viery a rozumu, na ktorých stojí táto civilizácia? “ Zdieľať

Zvíťazí kultúra života nad kultúrou smrti? Môže dnes Božia obec, ktorú v úplnosti nastolí až Boh na konci vekov, dosiahnuť aspoň čiastkové úspechy zoči-voči Ľudskej obci? Septembrové útoky zmenili životy mnohých, no nedali nám odpoveď na uvedené otázky, ktoré si kladie táto spoločnosť či jednotlivci, a dnes už neformujú naše osobné rozhodnutia.

Čo si však máme popri plnení bežných povinností myslieť o tomto pamätnom dni? Čo máme povedať, aby sme takpovediac našli význam teroristických útokov alebo vojny, či službe tých, ktorí hľadia nad rámec vlastných záujmov, aby nás chránili u nás doma či v zahraničí? Čo má usmerňovať naše činy, keď sa zdá, že sily zla a temnoty prevažujú, alebo keď vládcovia tohto sveta zatienia nebo smrťou nevinných?

Dávno predtým, než malá skupinka ľudí s nihilistickou víziou sveta uniesla lietadlá a namierila ich do budov Svetového obchodného centra a Pentagonu, bol 11. september 24. nedeľou v cezročnom období, dňom Pána – a tento deň zvykol zatieniť všetko ostatné. Zamyslime sa nad evanjeliom odpúšťania. Pamätajme na tých, ktorí zahynuli. Pamätajme na to, že svet videl a v budúcnosti určite uvidí nielen skutky zla, ale aj veľké skutky služby, sebaobetovania a lásky.

Dňa 11. septembra – ako v ktorúkoľvek inú nedeľu – nás Smernice liturgického čítania opäť vedú k spevu a zamysleniu nad pravdou o človeku. Túto pravdu nezmenia ani brutálne útoky, vojny, finančné krízy, či podobné poryvy tohto sveta.

Te Deum... Pripočítaj nás ku svojim svätým vo večnej sláve.

Joseph R. Wood
Autor v minulosti pôsobil v Bielom dome a zodpovedal za oblasť zahraničnej politiky a vzťahov s Vatikánom.

Pôvodný text: 9/11, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Odporúčame

K VECI: Socialistické odbory deformujú právo na prácu

K VECI: Socialistické odbory deformujú právo na prácu

Keď sa Winston Churchill v roku 1950 opäť dostal k moci, na margo názvu opozičnej strany, ktorá si vtedy privlastnila prívlastok „Labour“, poznamenal, že „veď nie sú jediní, ktorí v tejto krajine pracujú.“ Sviatok práce (Labour Day) sa postupne stal oslavou vyhradenou pre odborové organizácie [a pre...

KOMENTÁR: Jediné riešenie

KOMENTÁR: Jediné riešenie

Mužský tanečný pár v Let's Dance opäť vťahuje zdravo mysliacich ľudí do debaty o tom, aký spôsob je najlepší na prejavenie odporu a protestu. Protest mimovládok, petícia a odpor ľudí voči Let's Dance - všetko oprávnené. Markíza sa dokonca strápnila hneď v intre (od 2:20), kde bol Viktor Horján „v šo...

KOMENTÁR: 09/11/01

KOMENTÁR: 09/11/01

Za desať rokov bolo o 11. septembri 2001 povedané azda všetko. Nijaké prekvapivé odhalenie už asi nemožno čakať. A predsa sa zdá, že príbeh, ktorý sa vtedy začal, nie je celkom dopovedaný... „Svet už nikdy nebude taký, ako predtým.“ To bolo heslo tých dní. Nepochybne sa odvtedy vo svete rozšíril st...