Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
09. marec 2017

Disneyho coming out: V najnovšej rozprávke vystupuje prvý raz gay

Doteraz sa o homosexuálnych postavičkách v rozprávkach filmového štúdia Walt Disney iba špekulovalo.
Disneyho coming out: V najnovšej rozprávke vystupuje prvý raz gay

Nová Disneyho adaptácia romantickej rozprávky Kráska a zviera príde do slovenských kín 16. marca. (Foto: Flickr.com/trailer)

V novom rodinnom filme Kráska a zviera je však prvý raz jedna z postáv otvorene homosexuálna.

LGBTI aktivisti už dlhšie volajú po tom, aby štúdio Disney neobchádzalo témy homosexuality. Hoci existujú viaceré dohady o tom, ktoré postavičky v predchádzajúcich filmoch sú skrytými narážkami na gayov a lesby, stále chýbala postava s otvoreným statusom.

Pred rokom sa na internete prudko diskutovalo o tom, či má Elsa, hlavná postava animovaného filmu Ľadové kráľovstvo (Frozen), dostať v pokračovaní ženícha alebo štúdio Disney prizná, že je lesba.

Elsa je pre milióny dievčatiek po celom svete príkladom nebojácnej hrdinky, ktorá ovládne svoj strach a prekoná svoju utiahnutosť. Ale zatiaľ čo si jej sestra Anna nájde svojho vyvoleného, Elsa počas prvého dielu rozprávky ostáva sama. Tento fakt rozprúdil dohady, ako bude pokračovať druhý diel a kto sa stane v budúcnosti Elsiným princom. A či vôbec. 

Kým na druhý diel Ľadového kráľovstva čakáme, Disney prináša tento mesiac do kín novinku – hranú klasiku Kráska a zviera. Film s hviezdnym obsadením (Emma Watson, Kevin Kline, Ian McKellen) už stihol vyvolať polemiku. Ide totiž o prvú disneyovku, v ktorej otvorene vystupuje homosexuálna postava.

Okrajový, ale explicitný

Režisér Bill Condon (Dreamgirls, Kinsey) v britskom magazíne Attitude priznal, že v Kráske a zvierati spracoval obdiv, ktorý pociťuje chlapík LeFou (Josh Gad) ku Gastonovi, jednej z kľúčových mužských postáv. Gaston je sokom Zvieraťa v boji o priazeň mladej Krásky.

Orientácia LeFoua by mala byť úplne jasná z krátkej scény zo záveru filmu. „Ide o pekný, výlučne homosexuálny prvok v Disneyho filme,“ povedal režisér Condon, ktorý je tiež gay. Či sa náklannosť LeFoua ku Gastonovi aj naplní, filmová novinka nezobrazuje. 

Šéfredaktor Attitude magazínu Matt Cain považuje krok Disneyho za prelomový. „Tým, že ukázali homosexuálnu náklonosť v krátkej, ale explicitnej scéne, štúdio vyslalo správu, že je to normálne a prirodzené,“ uviedol.

Ukážka z filmu: LeFou tancuje v Gastonej spoločnosti 

Inzercia

Disney teda v Kráske a zvierati naplnil očakávania tých, čo sa nemoholi dočkať homosexuálnej postavy vo filmových rozprávkach. Doteraz hľadali aspoň náznaky témy. Okrem spomínanej princeznej Elsy z Ľadového kráľovstva sa nádeje gay loby upierali na pokračovanie úspešného animáku Hľadá sa Nemo. Príbeh o osamelej rybe Dory z roku 2016 ich však sklamal, keďže ani tam nedošlo k jasnému vyhláseniu, či je Dory lesba.

Podobné špekulácie sa viedli aj okolo oskarového filmu Zootropolis (2016), kde mali dvaja antilopí samci rovnaké priezvisko. Ďalší zase videli homosexualitu v rozprávke Pocahontas či Leví kráľ.

V prípade Krásky a zvieraťa však už dozrel na Disneyho coming out čas. „V čase, keď film o homosexualite Moonlight získal Oscara za najlepší film roku, môže taká veľká spoločnosť, akou je Disney, pokojne uznať lásku, ktorú doteraz nenazvala pravým menom,“ píše ľavicový Guardian.

V Rusku nie pre deti

Pre iných je zase pravým menom Disneyho novinky gay propaganda. Reč je o ruských úradoch, ktoré filmu priradili pre pasáž o homosexualite piktogram 16+. Ruské ministerstvo kultúry vychádzalo z legislatívy, ktorá je namierená proti propagácii homosexuality. 

Pôvodne sa však z Moskvy ozývali hlasy, ktoré volali po tom, aby sa film v Rusku vôbec nepremietal. Vládny poslanec Vitalij Milonov argumentoval tým, že úlohou štátu vo vzťahu k deťom je ochrana ich nevinnosti.

Kráska a zviera však narobil zmätky aj v samotných Spojených štátoch. Majitelia autokina v malej dedinke Henagar v štáte Alabama odmietli film púšťať. „Neustúpime z toho, čo učí Biblia. Môžete si byť istí, že u nás uvidíte filmy bez sexu, nahoty, homosexuality a vulgarizmov,“ napísali na facebooku majitelia kina.

Ako píše New York Times, pod statusom sa objavilo do druhého dňa viac ako 1 300 komentárov. A hoci majitelia videli len trailer a čítali o filme jeden článok, názor nezmenia a najnovšiu rozprávkovú klasiku od Disneyho vo svojom kine nepremietnu.

Na Slovensku má Kráska a zviera premiéru 16. marca, film je označený vekovou prístupnosťou od sedem rokov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.