Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
14. december 2016

Nový Harry Potter: Ako pobúriť konzervatívneho diváka

Harry Potter očaril svet, hoci Cirkev ho s nálepkou okultný zmietla zo stola. Film Fantastické zvery a ich výskyt z neho vyťažil to najhoršie.
Nový Harry Potter: Ako pobúriť konzervatívneho diváka

Dokonca aj oddaný fanúšik Harryho Pottera odíde z kina sklamaný, ak nie urazený. (Foto: Youtube.com)

Časy, keď čarodejníci odhodlane premáhali zlo najmocnejším kúzlom, láskou a ich svet pripomínal detské rozprávky, sú preč. Najnovšie pokračovanie z dielne britského režiséra Davida Yatesa pobúri každého konzervatívneho diváka. Mágia je oveľa temnejšia ako v predchádzajúcich ôsmich filmoch.

Dokonca aj oddaný fanúšik Harryho Pottera odíde z kina sklamaný, ak nie urazený. Napriek tomu, že scenár písala autorka literárnej predlohy J. K. Rowlingová, nemá s útlou knižkou z roku 2001 veľa spoločného. Z učebnice Fantastické zvery a ich výskyt sa učia študenti v čarodejníckej škole Rokfort. Obsahuje zoznam nadprirodzených bytostí s vtipnými komentármi.

Film sa odohráva asi päťdesiat rokov pred narodením Harryho a hlavnou postavou je fiktívny autor učebnice. Mlok Scamander (Eddie Redmayne) prichádza do New Yorku s kufríkom plným kúzelných tvorov. Ako to už býva, jeho cenná batožina sa dostane do nesprávnych rúk a niektorým zverom sa podarí utiecť.

Keďže kufrík si nič netušiac odnesie domov nečarodejník Jacob Kowlaski (Dan Fogler), hrozí odhalenie tajného sveta mágie. Dvojica zvláštnych hrdinov spolu so sestrami Tinou a Queenie musí nielen pochytať utečené zvery, ale aj odhaliť, kto alebo čo sa skrýva za temnými mračnami pustošiacimi mesto.

Prvým nešťastím príbehu je neveľmi dobre prepracovaný dej s tuctovými postavami. Miestami ťažko rozoznať, kto je záporný a komu treba držať palce. Niet tu výrazného hrdinu, ani Scamander neohúri. Sympatická je azda iba nežná starostlivosť, ktorú preukazuje svojim zvieratám.

Inzercia


Ďalšie body idú dole za absenciu skutočného prostredia. Čarodejnícke inštitúcie, časti New Yorku, tvory – všetko zvládli, alebo skôr nezvládli, počítačoví experti. Aspoň kúsok modrého neba a živej prírody by rozhodne nezaškodilo.

Film nudí, no je to ešte horšie. Statoční čarodejníci, ktorí v príbehoch Harryho Pottera neváhali položiť aj život v boji proti zlu, tu nepríjemne pripomínajú temný kult. Ľudí z vlastných radov chladnokrvne odsúdia na smrť, keď sa zdá, že sú zodpovední za tajomné mraky vyčíňajúce v meste.

Všetkých, ktorí dosiaľ verili v krásu a dobro Rowlingovej sveta, najväčšmi sklame pentagram na dlažbe počas významnej porady čarodejníkov. Ak autorka týmito excesmi chcela urobiť z Harryho Pottera hrôzostrašnú rozprávku pre dospelých, bola to chyba. Fantastické zvery a ich výskyt nikoho nevystrašia, skôr znechutia.

„Kto sa bojí, trpí dvakrát,“ povedal Scamander. Zdá sa, že diváka, ktorý bude chcieť vydržať až do konca, čaká ešte raz toľko utrpení. Rowlingová totiž podľa amerického týždenníka Variety potvrdila, že Fantastické zvery budú mať ďalšie štyri časti.

Umelé komerčné predlžovanie úspešných snímok je v kurze, no filmu pomaly, ale isto odníma prívlastok umenie. Už vopred sa dá predpokladať, aké (ne)hodnotné budú tieto pokračovania.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame