Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. január 2016

Americký pochod za život: Snehová búrka v pätách (naša reportáž)

Dav sa pohol a vzápätí začalo snežiť. Akoby tá očakávaná snehová búrka čakala, keď sa tisíce pro-liferov vyberú smerom k Najvyššiemu súdu USA.
Americký pochod za život: Snehová búrka v pätách (naša reportáž)

Na americký národný pochod za život chodí každý rok niekoľko stotisíc ľudí. Ani tento rok nemal byť výnimkou. Všetko však zmenilo počasie. Práve na piatkové poludnie, keď sa začal pochod, hlásili začiatok snehovej víchrice, ktorá paralyzuje Washington, D. C.

A to ešte v piatok dopoludnia na tému kalamity žartoval washingtonský arcibiskup Donald Wuerl. „Hovorí sa: Choďte v pokoji. Ja by som povedal: Choďte v pokoji – domov,“ povedal kardinál v športovej aréne Verizon Centre na konci mládežníckej omše.

Pozrite si fotoreportáž:
Takto bojujú v USA za žvot nenarodených Zdieľať

Dramatická predpoveď počasia naozaj odradila množstvo ľudí od cesty do Washingtonu, D. C. Mesto avizovalo výpadok dopravy, cez víkend nejde metro, letiská rušili lety. Niektoré diecézy sa rozhodli stopnúť organizované autobusy z farností a škôl.

Napriek tomu prúdili do športovej arény od piatkového rána tisícky mladých z rôznych častí USA. V hale, kde sa hrajú zápasy NHL či NBA, neboli tribúny rozdelené na domácich či hostí. Tím bojovníkov za život nechal pozdravovať aj pápež František, ako odkázal na úvod omše nuncius v USA Carlo Vigano.

Slovenský príspevok do globálneho pro-life hnutia.

Víchrica v pätách

Médiá informovali bezprostredne po pochode o niekoľkých tisícoch účastníkov. Odhady, ktoré sme zachytili na mieste, hovorili o 30-tisícoch. To sú však len čísla. Pri počte 43 pochodov za život (od roku 1973) je pokles účasti pre počasie zanedbateľná vec. „Dôležité je vytrvať, bojovať,“ hovorí na samotnom pochode mladá mamička z Pensylvánie. Na rukách drží asi ročného syna, ďalšie dieťa má v kočíku. Pýtať sa jej, prečo prišla, sa zdá byť zbytočné. „Sme vďační za dar života,“ hovorí.

Prečítajte si:
Kázeň arcibiskupa New Yorku T. Dolana v predvečer pochodu Zdieľať

Je skutočne zima, ľudia kráčajú rezko. Dav nevydrží dlho súvislý a trhá sa na skupiny. Zďaleka tu nehrozí stav ako v septembri na Gorkého ulici v Bratislave. Constitution Avenue je dosť široká na to, aby ste si stihli prečítať pestré transparenty a plagáty. A niektoré aj známe.

Starší pán drží fotografiu Pomníka nenarodeným deťom od slovenského sochára Martina Hudáčka. „Chceme tento obraz rozšíriť po celých Spojených štátoch, zvlášť v Roku milosrdenstva. Je to silný výraz odpustenia a lásky,“ hovorí aktivista z Family Life Council. Slovenská socha na jeho plagáte láka pozornosť, niektoré ženy držali zase transparent: „Ľutujem, že som bola na potrate“.

Inzercia

Kardinál Seán Patrick O'Malley kráča s ostatnými

Seminaristi sa so skupinkou modlia ruženec. Iní spievajú. Ďalší kričia. „Hey, Obama. Your Mama chose life!“ Tisíce pro-liferov v pohybe pôsobia pokojne a optimisticky. Kde-tu sa objavia aj „krvavé“ obrázky. Na dvoch veľkých obrazovkách beží kampaň proti spoločnosti Planned Parenthood, ktorá mala vlani v lete škandál s predajom častí nenarodených detí. 

„Myslím, že pochod má zmysel. Zlo sa šíri, keď ľudia nerobia nič,“ vraví mladá žena z predmestia Washingtonu, ktorá chodí na pochod každý rok.

Dav stúpa na Capitol Hill k budove Najvyššieho súdu. Kapucín v sivej čiapke by bol v zástupe úplne nenápadný, keby si ho ľudia nefotili. „Bol som na všetkých 43 pochodoch, prvý som dokonca spoluorganizoval,“ hovorí nám kardinál Seán Patrick O'Malley. „Zo začiatku nás bola malá skupina, neprajníci však odpadli a vzniklo masové hnutie,“ dodáva arcibiskup Bostonu. Podľa neho má každoročný pochod zmysel. „Viac a viac mladých je tu pro-life,“ tvrdí. Slovensku želá, aby sa jeho pro-life hnutiu darilo.

Pred budovou Najvyššieho súdu ľudia dlho nezostávali – pre blížiacu sa kalamitu. 

Sneženie je čoraz hustejšie. V cieli – pred budovou Najvyššieho súdu – sa niektorí modlia na kolenách, ďalší skandujú heslá. Je tu aj malá skupinka zástancov potratov, tá kričí, snaží sa prekričať pro-life tábor. Provokujúcim dievčatám žehná kňaz, ktorý sa postavil medzi policajtov. Incident nehrozí, veď ide snehová búrka, a preto treba ísť domov. V pokoji.

Foto: Pavol Rábara

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Prečo nemajú učitelia autoritu? (anketa)

Prečo nemajú učitelia autoritu? (anketa)

Zástupcovia štrajkového výboru slovenských učiteľov sa nedohodli s ministrom školstva Draxlerom na zvýšení miezd, na pondelok preto ohlásili štrajk. Zapojiť by sa podľa nich malo vyše 10-tisíc učiteľov.