Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. január 2017

Ficov človek s kľúčmi od miešačky spravil chybu, na ktorú Danko čakal

Predseda SNS útočí na ďalšie nekryté miesto Roberta Fica, jeho prácne vybudovanú štruktúru energetického biznisu.
Ficov človek s kľúčmi od miešačky spravil chybu, na ktorú Danko čakal

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík počas rokovania vlády v stredu 25. januára 2017. FOTO TASR - Martin Baumann

Politickú debatu v tomto čase zapĺňa kauza zvyšovania elektriny pre časť odberateľov stredoslovenskej distribučky SSE – Distribúcia. Niečo, čo má parametre dočasnej regionálnej záležitosti, sa už druhý týždeň rieši ako vec hodná zasadania vlády a začína z toho byť riadny koaličný svár. Pritom zvyšovanie ceny sa ani netýka bežných domácností – voličov, ale stredných firiem a municipalít.

Mnoho náznakov presviedča, že ide o viac než len o nápravu chyby regulátora – o moc nad naozaj lukratívnym úradom a aj o test toho, ako veľmi bude Robert Fico voči Andrejovi Dankovi defenzívny.

Kto je pán s kľúčom od miešačky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví znie rovnako nezáživne, či už si poviete celý názov, alebo len skratku ÚRSO. V skutočnosti je to zlatá miešačka, kde sa miešajú záujmy mnohých strán, a hoci to nie je úplne malý úrad, kľúče od nej má v podstate jeden človek.

Ten vďaka špeciálnemu zákonnému statusu o nezávislosti nie je úplne bežný úradník v ÚRSO. Vďaka tomuto všetkému sa ÚRSO aj jeho predseda Jozef Holjenčík tešia špeciálnemu zaobchádzaniu zo strany politikov.

Ale poďme po poriadku.

V energetike sa toho reguluje veľa. Hoci samotnú cenu energií, napríklad elektriny, regulovať nemôžete, pretože je to trhová komodita, množstvo ďalších poplatkov s tým spojených stanovuje regulátor – platíte ich v každej faktúre za elektrinu, je ich až šesť a sú spolu drahšie ako samotná elektrina.

Čo sú to za poplatky? Napríklad platíte za to, že vybrané súkromné firmy môžu produkovať veternú či solárnu energiu, za čo dostávajú dotácie. Tiež za to, že tieto ekologické zdroje často vypadávajú (slnko prestane svietiť, vietor prestane fúkať) a niekto musí v tom okamihu dodať do siete energiu, aby ju takýto výkyv nerozsypal.

Vo faktúre za elektrinu dotujeme ťažbu uhlia z alobalových Hornonitrianskych baní a (následne sa dopláca aj na jeho zlé horenie, keďže to uhlie je nekvalitné a treba ho spaľovať špeciálnym spôsobom). Netreba zabudnúť na odvod do jadrového fondu a, samozrejme, ten najdôležitejší príplatok – za distribúciu, teda za to, že elektrina príde najprv do prenosovej sústavy (štátny SEPS) a následne do regionálnych distribučiek.

Za pôsobenia Holjenčíka vyrástli v biznise s dotovanou solárnou elektrinou rozličné skupiny, napríklad Brhelovci, počas Holjenčíka sa rozličné príplatky za elektrinu vyšplhali v niektorých segmentoch na európsku špičku. Zdieľať

Na určenie toho, koľko majú byť jednotlivé poplatky, používa ÚRSO komplikované vzorce, podobné tým v iných krajinách. Ale zároveň dosť odlišné, aby zohľadňovali miestne špecifiká. Keďže tých regulovaných položiek je celkom dosť, pre ÚRSO sa otvárajú možnosti obrovského množstva kombinácií, ako sa s tým hrať. Zmena aj najmenších parametrov v spôsobe výpočtu má za následok miliónové rozdiely v tržbách energofiriem.

A bolo by divné, keby im nenapadlo, že to radšej skúsia na tom ÚRSO nejako vybaviť. Náš odhad, ktorý sa v energetickej brandži berie ako relevantný, znie, že ÚRSO je jeden z úradov najviac vystavený korupcii.

A to sme hovorili len o elektrine, úrad reguluje tiež poplatky v cene plynu či vody.

Už desať rokov má kľúče od tejto zlatej miešačky nominant Smeru Jozef Holjenčík. Jeho úrad má status nezávislosti, nemohla ho teda odvolať ani Radičovej vláda a pred sebou má ešte dva roky vo funkcii.

Jozef Holjenčík je kompetentný človek, dokáže sa s vami hodinu rozprávať o tom, ako funguje regulácia v tej ktorej krajine, aké budú výzvy do budúcnosti, dokáže z hlavy sypať stovky rozličných údajov.

No pre Smer je dôležitejšie, že je aj veľmi flexibilný. Za pôsobenia Holjenčíka vyrástli v biznise s dotovanou solárnou elektrinou rozličné skupiny, napríklad Brhelovci, počas Holjenčíka sa tiež rozličné príplatky za elektrinu vyšplhali v niektorých segmentoch na európsku špičku, hoci cena samotnej elektriny bez poplatkov je u nás pomerne nízka, a tak znie logicky, že aj koncová cena by mala patriť medzi nižšie.

U Holjenčíka sa už roky stretajú protichodné záujmy – biznis skupiny kryté politikmi chcú dotácie, zahraniční investori v distribúcii chcú mať čo najvoľnejšie ruky pri určovaní svojich cien, politici zároveň chcú, aby mohli ľuďom hovoriť o zlacňovaní energií.

Holjenčík v tom celom už desať rokov nejako kľučkuje, a preto si ho Fico váži a jedná s ním trochu privilegovane.

No aj z iných dôvodov. Nielenže má ruku na miešačke, Holjenčík tiež vie o každom, kto sa v energetike nabaľuje, a má na neho aj dôkazy.

Ako vznikla najnovšia kauza

Slovenská energetika má počas vlády Smeru v krajine a vlády Holjenčíka v energetike za sebou mnoho škandálov, legendárnym bola niekoľkominútová možnosť uchádzať sa o licenciu na solárne dotácie, ku ktorým sa tak dostali len „naozajstní šťastlivci“.

V porovnaní s tým je súčasná kauza relatívne banálna. Od začiatku roka prešli aj v stredoslovenskej distribúcii (na západe a východe to už majú dávnejšie) na nový systém vypočítavania cien – prikázal to práve ÚRSO. Znížil sa podiel premenlivej časti (poplatky vypočítavané podľa spotreby elektriny) a stúpli poplatky fixné, teda za kapacitu pripojenia.

O čo ide? Povedzme, že máte dva domy s bežnou spotrebou – svietenie, práčka a tak. Akurát, že jeden z nich má kapacitu pripojenia (kapacita ističa) takú, akú na svoju spotrebu potrebuje.

No druhý, hoci má rovnakú spotrebu, má kapacitu pripojenia takú, ako by mal celoročne vyhrievaný plavecký bazén. Hoci tú elektrinu neodoberá, bazén nemá, ale keďže má takú kapacitu pripojenia, teoreticky by mohol taký odber hocikedy spustiť a distribučka musí byť pripravená do siete taký odber dodať. Za túto pripravenosť na veľký odber mu preto bude účtovať veľký fixný poplatok.

Takýchto odberateľov s neprimerane vysoko nastavenou kapacitou odberu nie je úplne málo a nie sú to ani obyčajné domácnosti, tam sa ceny naozaj trochu znížili, respektíve nerástli. Nájdete ich medzi malými výrobnými halami či v komunálnej sfére. Tie si vysoké kapacity pripojenia nainštalovali dávnejšie a „pre istotu“, keby sa napríklad rozrastali. Nenapadlo im, že raz to bude hrať takú dôležitú úlohu pri vypočítavaní ceny.

Prvá vec, čo vám napadne, asi je, prečo si teda tie prípojky nezmenia tak, aby zodpovedali ich dnešnej skutočne potrebnej kapacite. Skúsenosť zo západu a východu Slovenska ukazuje, že oni si to časom naozaj zmenia – prešli tým odberatelia na východe napojení na Východoslovenskú distribučnú aj tí na západe napojení na Západoslovenskú distribučnú.

Inzercia

Akurát, že to potrvá pár mesiacov, majú starosť navyše a bude ich to za ten čas niečo stáť. A za ten čas to zlepší finančnú bilanciu spoločnosti SSE distribúcia.

Škandál vypukol najmä preto, že títo odberatelia na to neboli vopred upozornení, aspoň nie dostatočne, ako tvrdia, a prišlé faktúry ich potom prudko zaskočili. Je tu zároveň realistické podozrenie, že distribučka sa tiež nešla pretrhnúť, aby urobila všetko preto, aby tí klienti, ktorých to zasiahlo, boli o novom skokovom stave informovaní tak, ako by sa dalo.

SSE nie je len tak niekto

Po odchode Francúzov z tejto stredoslovenskej distribučky dnes táto firma patrí českému energobarónovi Danielovi Křetínskému. Hoci jeho „stredoslovenský“ biznis s elektrinou (obchod aj distribúcia) majú obrat miliardu eur, je to pre neho len jeden z menších biznisov, aké u nás má. Nedávno kúpil kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach od talianskeho Enelu, predtým získal Eustream, teda slovenskú časť rúry, ktorou tečie ruský plyn na Západ.

Napriek tomu, ako rýchlo a k akému množstvu aktív sa tu Křetínského spoločnosť EPH dostala, napriek tomu, že obsadzuje strategický sektor, o nej veľmi nepočuť. Jednak sa snaží nevyčnievať, ale o to sa snažia všetci v energetike, no najmä – druhá Ficova vláda sa rozhodla jej nerobiť problémy. Čo nie je úplne samozrejmé, napríklad na taliansky Enel posielal Fico aj kukláčov.

Zdá sa, že štát, ktorý je stále spoluakcionárom vo firmách, ktoré u nás kontroluje EPH, si s Křetínským celkom rozumie. Oveľa viac ako predtým s nemeckými a francúzskymi firmami, nehovoriac o Talianoch.

Daniel Křetínský (s pohárom v rukách) oslavuje titul svojho klubu Sparta Praha v sezónne 2013/2014. Do klubu nalial už vyše miliardy českých korún. Foto – Profimedia.sk

Otázka, ktorá už dlhšie visí vo vzduchu, znie, či je táto harmónia len vecou chémie alebo aj niečoho iného.

Urobme jedno porovnanie. Keď Fico dovolil Pente, aby postavila silnú poisťovňu Dôvera zlúčením dvoch menších poisťovní a vyplácala si zisky, musela Penta polovicu biznisu pustiť schránkovej firme, ktorú jej nanútili a za ktorou má stáť Juraj Široký. Penta sa vykúpila len tak, že schránkovej firme, ktorá pre jej biznis nemala reálny prínos, musela vyplatiť stámilióny eur odskočné. Ľudová tvorivosť platbu za ochranu občas nazýva aj výpalným.

Prečo by Ficovci nechali na pokoji akurát EPH, keď sa dostalo k tomu najlukratívnejšiemu, čo slovenská energetika ponúka?

Kľúčovým spojencom v čase, keď EPH vstupovala za druhej Ficovej vlády na trh, boli ľudia zo spoločnosti J&T, ktorá to s Ficovými vládami vedela, stačí si spomenúť na predražené diaľničné mýto za prvého Fica.

Dnes už EPH s J&T spolu v biznise nie sú, EPH podiely J&T a Patrika Tkáča z J&T vykúpila spolu za vyše tri miliardy eur (časom sa to vyšplhá až na štyri miliardy eur, podľa ďalšieho vývoja hodnoty firmy).

Danko sa chce zahrať s Ficom aj s EPH

A teraz späť k prebiehajúcej kauze okolo stredoslovenskej distribučky, ktorá sa dostala až na rokovanie vlády a celá krajina sledovala mimoriadny apel Fica na predsedu ÚRSO.

Andrej Danko sa totiž rozhodol, že z tejto nepríjemnosti okolo SSE spraví poriadnu koaličnú agendu.

Verejným kritizovaním cien energií Danko priamo útočí na premiéra, ktorý stabilné ceny používa ako svoj kľúčový marketing, momentálne prebieha aj jeho bilbordová komunikácia na túto tému.

Kradnutie sociálnej témy však nie je jediné zlo, ktoré Danko Ficovi robí. SNS už žiada odvolanie Holjenčíka. A keď žiada odchod Holjenčíka, útočí na podstatu fungovania energoregulácie, ako si ju za desať rokov Fico nechal vybudovať.

Danko veľmi dobre vie, aké kľúčové a citlivé je pre Fica fungovanie ÚRSO, nielen z hľadiska regulácie cien, ale najmä pre udržiavanie rovnováhy v biznise – od solárnych barónov cez alobalových kráľov, ľudí, ako sú Křetínský, zahraniční investori.

Či už Fico ustúpi a odvolá Holjenčíka, alebo Dankovým ľuďom umožní viac sa realizovať v energetike, bude to zo strany Fica ďalší ústupok. Zdieľať

Fico je trochu v úzkych, pretože táto téma v sebe naozaj skrýva dosiaľ nevyužitý komunikačný potenciál pre koaličného partnera. Najhoršie by pre Fica bolo, keby sa Danko pridal k volaniu tých, ktorí už roky poukazujú na to, ako čudne tu funguje regulácia energetiky za Fica.

A nebodaj, keby začal intenzívnejšie spomínať pôsobenie EPH na Slovensku, najmä to, že táto spoločnosť sa na Slovensku vo veľkom a pomerne potichu usadila práve za vlády Roberta Fica. (Pozornejšiemu divákovi politickej scény isto neušiel Dankov predvolebný záujem o tému EPH.)

Či už Fico ustúpi a odvolá Holjenčíka, alebo Dankovým ľuďom umožní viac sa realizovať v energetike, bude to zo strany Fica ďalší ústupok a pre Danka povzbudenie, že takto sa musí ísť na vec.

A to je záruka, že Fico si Dankových manierov ešte užije.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.