Neznepriateľujme si Turecko pre Gülena

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Neznepriateľujme si Turecko pre Gülena

Radikálny turecký imám Fethullah Gülen na snímke z roku 2014 vo svojej rezidencii v Saylorsburgu v Pensylvánii, USA. Foto: TASR/AP

Rusko začalo s pomocou Turecka viesť priame rokovania so sýrskymi povstalcami, napísali predminulý týždeň noviny Financial Times.

Uviedli tiež, že keď jeden opozičný líder dostal otázku, prečo sa podľa neho Rusko usiluje o dohodu s povstalcami teraz, keď Asad víťazí, odpovedal, že Moskva chce v podstate naštvať Ameriku. Turecko de facto robí to isté.

Londýnske Financial Times píšu:

„Štyria členovia opozície z rebelmi ovládanej severnej Sýrie pre Financial Times povedali, že Turecko v Ankare sprostredkováva rokovania s Moskvou, ktorej vojenský zásah na strane prezidenta Bašára Asada pomohol zvrátiť 5-ročnú občiansku vojnu v jeho prospech. Rusko teraz podporuje úsilie režimu dobyť poslednú mestskú baštu rebelov v Aleppe. ‚Rusi a Turci dnes rokujú bez USA. Washington je z týchto rokovaní úplne vyňatý a vôbec netuší, čo sa v Ankare deje,‘ povedal člen sýrskej opozície, ktorý si neželal byť menovaný.“

Prečítajte si veľký profil Fethullaha Gülena od Claire Berlinski. Zdieľať

Treba to dať do kontextu pobúrenia, ktoré sa odo dňa prezidentských volieb rozpútalo nad slovami generála Michaela Flynna. Ten vtedy odporučil, aby USA venovali viac pozornosti tureckému pohľadu na vec, hlavne čo sa týka jeho domáceho islamistického hnutia s teroristickým podtextom. Flynn, novovymenovaný poradca pre národnú bezpečnosť v Trumpovej vláde, je bývalým šéfom Obrannej spravodajskej agentúry (DIA) a prvým vysokým spravodajským predstaviteľom, ktorý varoval pred vznikom ISIS – v čase, keď prezident Obama pripodobnil islamistické hnutie k „neškodným školákom“.

Generál predovšetkým citoval zdesenie tureckej vlády nad odmietnutím USA vydať exilového islamistického lídra Fethullaha Gülena, ktorý z Turecka ušiel po obvinení z podvratnej činnosti a od roku 1999 žije v Pensylvánii. Skupina tureckých dôstojníkov, podľa všetkého lojálna ku Gülenovi, sa 15. júla pokúsila zvrhnúť vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Expert na Blízky východ Michael Rubin, dnes pôsobiaci v American Enterprise Institute, už v roku 2008 varoval, že Gülen použije milióny svojich nasledovníkov a miliardy dolárov na islamistický prevrat. Gülen to v júli aj pravdepodobne urobil. Flynn tvrdí, že USA by mali podporiť zvoleného prezidenta proti organizátorom štátneho prevratu.

Tento zdanlivo nekontroverzný návrh vyvolal búrku obviňovania.

Rubin už v roku 2008 varoval, že Gülen použije milióny svojich nasledovníkov a miliardy dolárov na islamistický prevrat. Flynn tvrdí, že USA by mali podporiť zvoleného prezidenta proti organizátorom štátneho prevratu. Zdieľať

Je kuriózne, že ako jeden z najdôraznejších obhajcov fundamentalistického vodcu proti Erdoganovej vláde sa ukázal práve Michael Rubin. Takisto aj Noah Rothman z Commentary Magazine. Obaja zaútočili na Flynna pre jeho podporu Erdoganovej vláde proti zrejme gülenistickému puču. Rothman dodal, že Flynn je ako poradca pre národnú bezpečnosť „pochybnou voľbou“, lebo jeho poradenská spoločnosť mala tureckého korporátneho klienta, čo naznačuje, že Flynn je vo svojich názoroch na Turecko v „konflikte záujmov“.

Commentary Magazine bol niekedy konzervatívnym hlasom vo verejnej diskusii. Teraz podporil kandidatúru Hillary Clintonovej proti Donaldovi Trumpovi. Tvrdenie, že Flynnove názory sú ovplyvnené jedným poradenským klientom, sa dá odmietnuť ako obyčajné politické ohováranie.

Generál Michael Flynn, bývalý riaditeľ DIA a budúci poradca pre národnú bezpečnosť v Trumpovej vláde. Foto: TASR/AP

Príbeh má ale aj svoju temnejšiu stránku. Gülen má v Amerike prominentných podporovateľov ako v politike, tak aj v spravodajskej komunite. Zdá sa, že niečo z toho si zaobstaral obvyklými prostriedkami. Gülenovi nasledovníci si udržiavajú úzke vzťahy s Clintonovou nadáciou. Gülenov riadiaci pracovník Recep Özkan, bývalý predseda Tureckého kultúrneho centra v New York City, je vedený medzi darcami Clintonovej nadácie, ktorí jej v roku 2015 darovali od 500-tisíc do 1 milióna dolárov. Özkan bol vo finančnom predsedníctve združenia Pripravení na Hillary, z ktorého sa neskôr stal ReadyPac – politický akčný výbor spriaznený s Clintonovcami. Ako Flynn upozornil v komentári z 8. novembra, vo videu rozširovanom Gülenovou organizáciou nazval Bill Clinton fundamentalistického lídra „svojím priateľom“.

Gülen má v Amerike prominentných podporovateľov ako v politike, tak aj v spravodajskej komunite. Gülenov riadiaci pracovník Recep Özkan patril v roku 2015 medzi popredných darcov Clintonovej nadácie. Zdieľať

Zaujímavejšia je Gülenova loby v americkej spravodajskej komunite. Spomedzi bývalých amerických spravodajských predstaviteľov je Gülenovým najodhodlanejším obhajcom Graham Fuller, bývalý riaditeľ základne CIA v Afganistane. Fuller tvrdí, že turecký líder patrí medzi presne tie umiernené islamské hlasy, ktoré by USA mali podporovať. Fuller bol v rokoch 1982 až 1986 kontaktným človekom CIA pre Blízky východ a južnú Áziu, keď CIA vyzbrojovala afganských islamistov v boji proti sovietskym okupantom. V roku 1986 sa stal podpredsedom Národnej spravodajskej rady CIA.

Hlavnou ideou Fullerovej kariéry je využívanie radikálnych moslimov na destabilizovanie Ruska. Keď v 1980. rokoch afganskí džihádisti s pomocou krytia CIA zostrelili sovietske vrtuľníky, bola to účinná taktika proti Sovietskemu zväzu, aj keď to malo nešťastný postranný efekt v podobe vycvičenia islamských teroristov, ako bol Usáma bin Ládin, ktorý neskôr zaútočil na USA. Ako bojovník v studenej vojne 1980. rokov si myslím, že Fuller a jeho kolegovia urobili v tom čase správnu vec. Fuller však vo svojej misii podkopávania Ruska zotrváva.

Je zjavné, že Fuller podporuje Gülena preto, lebo turecký imám predstavuje nebezpečenstvo pre Rusko. Aj Erdogan je islamista, ale veľmi odlišného druhu: turecký prezident sa snaží obnoviť slávu (a asi aj časť územia) osmanského štátu, zatiaľ čo Gülen je misionár, ktorého cieľom je zjednotiť moslimov z celého sveta, hlavne tých s tureckou národnosťou, do veľkého nadnárodného hnutia. Kým Erdogan chce zväčšiť turecký štát, Gülen medzi stovkami miliónov etnických tureckých moslimov v strednej Ázii podkopáva všetku autoritu okrem tej islamskej.

Podkopávať sovietsku agresiu v Afganistane je jedna vec, ale niečo iné je prispievať k vnútornej destabilizácii Ruska dlho po rozpade Sovietskeho zväzu. Amerika má dobré dôvody krotiť ruské ambície v mnohých častiach sveta, ale tento druh hry riskuje veľmi nebezpečnú konfrontáciu.

Rusko nenávidí Gülena a obáva sa ho. Jeho organizácia vybudovala v etnicky tureckých častiach Ruska stredné školy ako súčasť dlhodobého programu na výchovu elitnej triedy islamistov. Rusko školy najprv privítalo, ale na konci 1990. rokov gülenistov vyhostilo. V nasledujúcom desaťročí tak urobili aj štáty bývalého sovietskeho bloku, ako Uzbekistan, Turkmenistan a Tadžikistan. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus pochválil ruský zásah v rozhovore zo 14. novembra pre ruskú webovú stránku Sputnik slovami: „Rusko je v lepšej pozícii, pretože vedelo rozpoznať nebezpečenstvo tejto organizácie v jej úplných začiatkoch a jej aktivity na ruskom území zmarilo. V budúcom boji s Gülenovou organizáciou sa budeme usilovať zlepšiť našu spoluprácu s ruskou stranou.“

Videozáznam Fethullaha Gülena, kde hovorí, že milióny jeho nasledovníkov sú ako spiaci vojaci pripavení plniť pokyny.

Ako 2. augusta uviedli New York Times, Turecko si myslí, že USA stáli za pokusom o prevrat z 15. júla. Turci sa pýtajú, prečo by USA inak poskytovali útočisko pre hlavného organizátora prevratu? Nie je jasné, čo robí Obamova vláda. Podľa môjho názoru je nepravdepodobné, že by Obamov Biely dom skutočne podporoval prevrat. Národná bezpečnostná rada pod vedením Susan Riceovej presadzovala niečo ako „sloboda pre všetkých“. Pravdepodobnejšie je, že gülenisti konali na vlastnú päsť a že niektoré hlasy z americkej spravodajskej komunity im po tom, čo spravili, vyjadrili sympatie.

Erdogan aj Gülen sú obaja islamisti, ale odlišného druhu: turecký prezident sa snaží obnoviť slávu (a asi aj časť územia) osmanského štátu, zatiaľ čo Gülen je misionár, ktorého cieľom je zjednotiť moslimov z celého sveta do veľkého nadnárodného hnutia. Zdieľať

Skôr ako sprisahaním sa to dá vysvetliť nekompetentnosťou. Naznačovanie americkej podpory pre Gülena však Ankaru aj Moskvu presviedča, že USA hrali (alebo prinajmenšom zvažovali) nebezpečnú hru destabilizácie. Potupovanie Flynna po tom, čo ukázal na Gülena, naznačuje, že časť vlády a spravodajskej komunity sa po prevrate z 15. júla prichytila so stiahnutými nohavicami a naivného Rothmana z Commentary Magazine použila v útoku na Flynna.

Konečným dôsledkom tápania Obamovej vlády môže byť odchod Turecka zo západnej aliancie. Ankara sa dnes vyhráža, že sa stane plným členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu – skupiny zastrešenej Ruskom a Čínou, ktorá sa môže stať protiváhou k NATO. Čína minulý mesiac vyjadrila sympatie k tureckému pohybu smerom na Východ. Turecko sa medzitým snaží vyrokovať získanie ruského systému protivzdušnej obrany S-400, čo by bola facka do tváre NATO.

To je dôvod, prečo sú priame rokovania medzi Ruskom a sýrskymi rebelmi podporované Tureckom také zlovestné. Poukazujú na to, ako veľa vplyvu v tomto regióne stratili USA. Flynn navrhol napraviť škody a obnoviť americký vplyv. Skutočnosť, že jeho návrhy sa stali kontroverznými, je dôkazom toho, ako veľmi treba prebudovať americké spravodajstvo a diplomaciu.

Pôvodný text: It’s time the US started listening to Turkey. Uverejnené so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo