Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
29. november 2016

Matka mŕtveho dievčatka: Nebojte sa očkovania!

V nemeckom Hesensku zomrelo len šesťročné dievča, ktoré sa krátko po narodení nakazilo osýpkami. Jej matka teraz robí osvetu.
Matka mŕtveho dievčatka: Nebojte sa očkovania!

Foto Flickr/NIAID

Aliana trpela chronickým zápalom mozgu, ktorý vznikol ako následok nákazy osýpkami a takmer vždy sa končí smrteľne. Dievča sa nakazilo ako trojmesačné, pretože vírus osýpok je silne infekčný najmä pre malé bábätká. Keď sa totiž nakazia pred dovŕšením piateho mesiaca, tak podľa údajov pediatrickej spoločnosti v Nemecku až 150 z 300 prípadov nakazených skončí so zápalom mozgu.

V Nemecku sa len v rokoch od 2003 do 2009 nakazilo zápalom mozgu z vírusu osýpok 39 detí.  

Matka Aliany zverejnila príbeh svojej dcéry, aby upozornila ostatné matky, aké dôležité je očkovanie proti osýpkam. Sama matka totiž nebola očkovaná ani ochorenie neprekonala, inak by vedela pravdepodobne posunúť protilátky na dieťa a v prvých mesiacoch po pôrode by bolo chránené. V jej časoch sa totiž neočkovalo tak dôsledne, takže matka sa systému vyhla. V Nemecku sa odporúča očkovať proti osýpkam od 11. mesiaca, pre deti v jasliach od 9. mesiaca života dieťaťa. Preočkovanie sa potom robí v období od 15. do 23. mesiaca.

Pre porovnanie, na Slovensku sa od roku 1992 očkuje vakcínou MMR, ktorá obsahuje tri zložky, očkovaciu látku proti osýpkam, príušniciam a ružienke. Všetky zložky vakcíny dostáva dieťa v jednom vpichu. Očkuje sa dvoma dávkami vakcíny. Prvá sa pichá v 15. mesiaci života a druhá v 11. roku. V rámci bývalého Československa sa samostatne proti osýpkam začalo očkovať už v roku 1969 a kombinovaná vakcína proti osýpkam a príušniciam sa používala od roku 1987. Dnešné ročníky matiek sú tak u nás dobre kryté. 

Aliana ako výstraha

Nemeckí pediatri varujú, že zápal mozgu z vírusu osýpok ničí nervové bunky. Aliana žila od prvých mesiacov ako postihnuté dieťa, vyživovali ju len cez sondu, nevedela rozprávať a pohybovala sa len na vozíku. Rodičia od začiatku vedeli, čo ich dcérku čaká. Alianu síce vozili občas do integrovanej škôlky, jej stav sa však rapídne zhoršoval a pomaly zomierala. Jej matka dnes apeluje na rodičov, aby očkovanie nezanedbali.

Inzercia

V Nemecku sú osýpky veľkou témou od roku 2015, keď tento vírus zabil iné malé dieťa po tom, čo sa v Berlíne rozšírili osýpky v škôlkach a jasliach. To dieťa malo síce aj iné ochorenie, to by však podľa lekárov  nevyvolalo smrť.

Nakazilo sa vtedy viac ako 2 400 ľudí, každý štvrtý musel ísť do nemocnice. Dôvodom bolo aj neočkovanie množstva detí a dospievajúcich v jednej generácii. Mnohé školské zariadenia vtedy museli zavrieť pre karanténu. Nemecko sa odvtedy pustilo do väčšej osvety a do roku 2020 chcú dosiahnuť 95-percentnú zaočkovanosť proti osýpkam.

Vysoká nákazlivosť

Osýpky sú totiž jedným z najinfekčnejších ochorení. Pri kontakte s chorým sa nakazia prakticky všetci neočkovaní i tí, u ktorí chorobou nikdy neprešli. Podľa nemeckých pediatrov sa môže človek nakaziť aj zo vzduchu z miestnosti, ktorý pred dvoma hodinami opustila nakazená osoba.

Väčšina ľudí prekonáva toto ochorenie bez komplikácií, ale pri niektorých môže vyvolať fatálne následky. Popri bábätkách, deťoch do piatich rokov sú komplikáciami ohrození aj dospelí nad 20 rokov.

Odporcovia očkovania šíria roky informácie, že vakcína MMR môže za neskoršie ochorenia, napríklad za cukrovku I. typu alebo autizmus, mnohí rodičia tak odmietajú svoje deti zaočkovať. Medzitým však vyšli relevantné hodnotenia štúdií na veľkom počte sledovaných detí a táto súvislosť sa vedecky nepotvrdila.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva