Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. október 2016

Ako funguje a ako je financovaný Postoj

Máme za sebou prvý rok, tu je naša výročná bilancia.
Ako funguje a ako je financovaný Postoj

Jednoducho Postoj.

Posledné dva týždne ste mohli na našej stránke zachytiť oznam, že Postoj práve oslavuje svoj prvý rok. Nejde o veľké oslavy, jeden rok nie je tak veľa. Za malú pripomienku to predsa len stojí. Veď pred rokom sme sami netušili, či sa Postoj prvého jubilea dožije a v akej kondícii. 

Za rok sme vám priniesli približne 1,4 tisíca článkov od našich redaktorov a spolupracovníkov, k tomu každodenný výber najdôležitejších správ.  Naším hlavným cieľom ale nie je naháňať čítanosť, takých projektov je tu už dosť. To, čo chýba, je snaha odolať tomuto trendu. Chceli sme preto vytvoriť prvé slovenské mienkotvorné médium, ktoré  bude schopné seriózne sa zapojiť do verejnej debaty z konzervatívnej pozície.

To, čo médiám chýba, je snaha odolať trendu naháňania čítanosti. Zdieľať

Myslíme, že sa nám to darí. Vybudovali sme profesionálnu redakciu zloženú zo skúsených a rešpektovaných redaktorov. Dôkazom je napríklad množstvo rozhovorov s autoritami verejného života, od prezidenta, členov vlády, lídrov parlamentných strán a významných inštitúcií, lekárov, vedcov, umelcov, športovcov...  Hoci s nami často nesúhlasia, majú záujem o konfrontáciu na úrovni.

Ďalšia vec, ktorá nás mimoriadne teší, je komunita spolupracovníkov, ktorá okolo Postoja vyrástla. Za uplynulý rok to boli desiatky zaujímavých autorov, ktorí u nás publikovali, viacerých z nich do verejnej diskusie prvý raz zapojil až Postoj.

Poskytli sme tiež mediálnu pomoc pri mnohých podujatiach, zvlášť s témou pro-life, čomu sa bežné denníky vyhýbajú.

Ako je financovaný Postoj

Postoj dnes tvorí šesť redaktorov na plný úväzok, traja na čiastočný a dvaja ľudia na plný úväzok, ktorí sa starajú o všetko ostatné. Naše mesačné náklady sú na úrovni pätnásťtisíc eur (teda ročne ide o 180-tisíc eur). Okrem miezd sú v nich zahrnuté  náklady na honoráre, prenájom priestorov, spravodajský servis TASR a fotobanky TASR a Profimedia. Občas sa vyskytne  nejaký vyšší výdavok, ako je nákup tlačiarne, fotoobjektívu či notebooku, pred Vianocami a pred letom sme vytlačili a rozposlali špeciálne printové vydanie Postoja v objeme 55-tisíc kusov spolu.

Naše štúdio. Kamery aj stih obrazu a zvuku už zvládame sami. Pred kamerou a za kamerou sa tak striedame.

Naše príjmy tvoria najmä dary (necelých desaťtisíc eur mesačne), priemerný bežný dar je okolo osem eur, žiadny darca či skupina darcov neprispieva sumou vyššou, ako sú štyri percentá našich mesačných nákladov. Príjmy z inzercie dosahujú úroveň okolo 1,5 tisíca eur mesačne. Okrem toho sme mali niekoľko menších jednorazových príjmov, boli sme napríklad organizačný partner pri odbornej konferencii LOZ, občas niekomu poskytneme naše štúdio a pod.

Inzercia

Za Postojom nestojí žiadna finančná skupina, investor ani cirkev. Zdieľať

Prevádzkovú stratu, ktorá je dnes okolo 3- až 3,5-tis. eur mesačne, vykrývame z nahromadených darov, ktoré sme vyzbierali pred spustením projektu, celkovo išlo o sumu necelých 80-tisíc eur, z  ktorej máme ešte približne štvrtinu k dispozícii. 

Za posledné mesiace sme rozbehli niekoľko pridružených aktivít, aby sme túto prevádzkovú stratu čo najrýchlejšie skresali a Postoj si na svoje fungovanie dokázal zabezpečiť úplné krytie z prevádzkových výnosov. Tak vznikol napríklad náš Klub podnikateľov, už o pár dní predstavíme ďalšiu našu aktivitu, ktorá nás – veríme – tiež posunie k vyrovnanému hospodáreniu.

Za Postojom nestojí žiadna finančná skupina, investor ani cirkev.


Naše ďalšie ciele

Azda najväčším ocenením pre nás je, ak sa nám dostáva kritiky, prečo Postoj neprináša viac materiálov, aspoň toľko, koľko najvýznamnejšie slovenské médiá. Odpoveď je jednoduchá – v porovnaní s mienkotvornými slovenskými denníkmi, ktoré zamestnávajú od 30 do 50 novinárov, má Postoj dnes k dispozícii len približne pätinu tohto počtu ľudí.

Aby bolo Postoj viac cítiť, aby prinášal viac rozhovorov, komentárov, analýz, potrebuje ďalej rásť, najmä personálne.

Náš cieľ pre ďalší rok znie jasne – prinášať ešte viac Postoja. Mnohí nám už pomáhate a verím, že ďalší sa k nám pridáte.

V mene všetkých tvorcov Postoja vám zo srdca ďakujem.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.