Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. september 2016

Zneužitá Natália

Z prípadu zneužitého dievčaťa sa stal ďalší koalično-opozičný boj. Médiá však majú aj po dnešku dôvody na zdržanlivosť.
Zneužitá Natália

Foto TASR – Martin Baumann, na snímke enerálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič, detská ombudsmanka Viera Tomanová na dnešnej tlačovke.

Ak sa poslanci Natália Blahová a Daniel Lipšic nemýlia, môže ísť opäť o ukážkový prípad zlyhávajúceho štátu: 14-ročnú Natáliu mal zneužiť terapeut galantského resocializačného centra Čistý deň, pričom polícia mala prípad opäť zamiesť pod koberec, keďže má ísť o zariadenie napojené na vplyvné kruhy Smeru. A aby to všetko nestačilo, Natáliini rodičia v súčasnosti napriek eminentnému záujmu nevedia, kde sa ich dcéra v posledných týždňoch nachádza.

Lenže rovnako by bolo ukážkovým prípadom zlyhávajúcich médií, keby si po dnešnom dni túto verziu osvojili len preto, že detská ombudsmanka Viera Tomanová a minister práce Ján Richter nepôsobia práve ako ukážkové príklady dôveryhodných štátnych úradníkov.

Viera Tomanová, ktorá sama priznala, že sa zatiaľ prípadu nemohla naplno venovať, opakovala niektoré vyjadrenia riaditeľa centra Petra Tománka, podľa ktorých dotknutá dievčina podala trestné oznámenie na matku. To má vraj dokazovať, že celá pravda je inde, v skutočnosti vraj boli v prípade Natálie zistené znaky domáceho násilia a obvinenia rodičov voči centru v Galante tak majú len všetko prekryť.

K tomu však v tejto chvíli nevieme povedať nič viac – nepoznáme obsah trestného oznámenia ani nevieme, prečo ho Natália neskôr stiahla. Keďže ide o narušené rodiny, možné je všeličo, ale ani to nemôže znamenať, že tým odpútame pozornosť od resocializačného centra v Galante. Ako prvá by to mala vedieť detská ombudsmanka.

Tak ako sa dnes Tomanová prevliekla do roly advokátky centra, poslankyňa Blahová, ktorá celý prípad otvorila svojím blogom, vystupuje ako advokátka rodičov. Sama dnes priznala, že s galantským zariadením nechcela pred zverejnením blogu komunikovať, vraj v tom nevidela zmysel.

Po dnešku však nemôžeme povedať, že dotknutá strana strká pod tlakom hlavu do piesku: riaditeľ zariadenia Tománek komunikoval nadštandardným spôsobom, vyše hodinu sa konfrontoval v štúdiu .týždňa priamo s Natáliou Blahovou a moderátorovi Andrejovi Bánovi neostávalo nič iné, než každých päť minút konštatovať, že zatiaľ ide iba o tvrdenie proti tvrdeniu.

Isté je len toľko, že v zariadeniu došlo k sexuálnemu styku medzi vtedy 14-ročnou Natáliou a ďalším mužom (v tejto súvislosti je vzhľadom na vek maloletej veľmi zvláštne, prečo polícia zastavila príslušné trestné stíhanie). Nevieme však potvrdiť podstatu príbehu: či malo ísť o styk s terapeutom, ktorého následne centrum aj polícia chránili, alebo malo ísť – ako hovorí Tománek – o „sex na rozlúčku“ medzi Natáliou a ďalším chovancom, ktorý z ústavu odchádzal.

Kto bol teda ten muž? Malo ísť o bývalého klienta centra, ktorý sa mal stať neskôr terapeutom. (Dodatok: Denník N upresňuje, že išlo o klienta centra, ktorý bol vo 4. fáze svojej resocializácie, teda muža, ktorý sa liečil zo závislosti od drog a pomáhal v rámci svojej resocializácie aj iným ľuďom v centre, ktorí boli v nižších fázach liečby.) 

Zatiaľ je preto v tomto prípade viacero dôvodov na opatrnosť.

V každom prípade facebookové statusy šéfa Sme rodina Borisa Kollára, ktorý zverejňuje údajné fotky zneužívateľov Natálie a vyzýva svojich fanúšikov, aby ich „opľuli“, kdekoľvek ich stretnú, sú odpudivým dnom, ku ktorému sa nemôžeme priblížiť ani o krok.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.