Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. august 2016

Škandál s petíciou proti hazardu môže viesť k lepšiemu zákonu

Bratislavský magistrát ubezpečuje, že petícia proti hazardu nie je ohrozená. Aktivisti žiadajú zmenu zákona, ktorá by všetko vyriešila a nedala dôvod na spochybnenie iniciatívy.
Škandál s petíciou proti hazardu môže viesť k lepšiemu zákonu

Zástupcovia petičného výboru spolu s dobrovoľníkmi odovzdávajú petíciu proti hazardu v Bratislave, 29. júna. (Foto: Postoj/video)

Keď minulý týždeň bratislavský primátor Ivo Nesrovnal oznámil, že z petície proti hazardu chýba viac ako tretina odovzdaných petičných hárkov, bola to správa ako zo zlého sna. Zrejme málokto počítal s tým, že z magistrátu môžu zmiznúť papiere s citlivými údajmi. A nehovoriac o pocite stoviek dobrovoľníkov a aktivistov, ktorí obetovali iniciatíve posledný rok a pol.

Zdá sa však dôležitejšie nateraz odložiť emócie bokom a pozrieť sa na to, čo zostalo na stole. A to je najmä otázka, či je celá akcia proti hazardu v Bratislave ohrozená alebo nie.

Osem škatúľ

Zástupcovia petičného výboru a dobrovoľníkov odovzdali 29. júna na magistráte 8 018 hárkov, na ktorých bolo 136 139 podpisov Bratislavčanov. Takto to má starosta bratislavskej mestskej časti Lamač Peter Šramko potvrdené čierne na bielom z podateľne magistrátu.

„Po viac ako 50 dňoch sa na mňa obrátili s otázkou, či nemám u seba nejaké hárky, že sme ich asi neodovdzali. To bola pre mňa silná káva,“ hovorí pre Postoj Šramko, ktorý je v petičnom výbore určený na styk s verejnosťou.

„Hárky chýbajú zvrchu škatúľ, v počte po 250 až 550. Jednoducho to niekto ukradol jedným chmatom,“ vraví starosta Peter Šramko. Zdieľať

V podateľni odovzdali osem škatúľ, v ktorých bolo po tisíc hárkov, plus v jednej 18 hárkov navyše. Šramko hovorí, že hárky zmizli zo šiestich z ôsmich škatúľ. „Chýbajú z vrchu škatúľ, v počte po 250 až 550. Jednoducho to niekto ukradol jedným chmatom,“ vraví.

„Šťastie je, že sme ešte pred odovzdaním stihli všetky hárky naskenovať. A tieto skeny som už na vyžiadanie odovzdal na magistrát,“ hovorí. O kópie sa opiera vo svojich vyhláseniach aj primátor Nesrovnal. „Petícia nie je ohrozená, všetky petičné hárky sú naskenované,“ tvrdí.

Takto odovzdali pred dvomi mesiacmi na magistráte petíciu.

Trestné oznámenie s divným dovetkom

Rozdiel medzi vyzbieraným počtom hárkov a petičnými hárkami, ktoré má hlavné mesto k dispozícii, je 3 039 kusov. Odhadom chýba do 50-tisíc podpisov.

Primátor Nesrovnal dať spraviť na magistráte kontrolu. „Nariadil som spraviť internú kontrolu nakladania s podpisovými hárkami priamo na úrade tak, aby sme podrobne skontrolovali celý proces manipulovania s hárkami od doručenia do podateľne až do času fyzickej kontroly hárkov na oddelení petícií a sťažností,“ informoval médiá primátor.

„To isté musíme spraviť aj ako petičný výbor – zmapovať nakladanie s hárkami do času odovzdania do podateľne úradu,“ dodal Nesrovnal, ktorý je zároveň predsedom petičného výboru.

Starosta Šramko potvrdil, že petičný výbor dostal za úlohu vypracovať podklady o tom, ako hárky na magistrát priniesli. Odmieta však akékoľvek podozrenie, že by menší počet hárkov odovzdali do podateľne ľudia, ktorí stáli za dlhým úsilím zastaviť hazard v Bratislave. „To nedáva žiadny zmysel. V ostatných mestách, kde už petície odovzdali, nechýbal ani jeden petičný hárok. No tu ide o veľké peniaze,“ myslí si.

Primátor Nesrovnal už podal v prípade trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Starostu Šramka len mrzí, ako je naformulovaný jeho záver. „Končí sa časťou vety, ktorá spochybňuje, či boli vôbec petičné hárky do podateľne dodané. Cítim sa dotknutý aj za petičiarov, ktorí sa petícii rok a štvrť venovali,“ povedal.

Inzercia

Bratislavký primátor Nesrovnal ubezpečuje, že petícia nie je ohrozená. (Foto: TASR/Michal Svítok)

Napriek záhade zmiznutých hárkov zatiaľ kompetentní iniciatívu vo všeobecnosti nespochybňujú. „V príprave všeobecne záväzného nariadenia pokračujeme,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa mesta Ivana Skokanová.

Aj Peter Šramko má z právneho oddelenia magistrátu informácie, že príprava legislatívy na zákaz hazardu pokračuje, ako keby boli k dispozícii originály všetkých podpisov. „Nemal by vzniknúť právny problém, že nebol odovzdaný dostatočný počet hlasov. Mestskí poslanci môžu prijať všeobecne záväzné nariadenie bez toho, aby meditovali, či sú reálne dokumenty niekde na úrade. Požadovaná vôľa občanov je zdokumentovaná,“ dodal.

Šanca na dobrú vec

Práve vôľa aspoň 30 percent občanov mesta vyjadrená cez petíciu je podľa súčasného zákona podmienkou, aby sa mestskí poslanci mohli vôbec zaoberať návrhom na plošný zákaz hazardu na území mesta.

Táto absurdná podmienka sa dostala do zákona v roku 2013, keď ju presadili poslanci Smeru a SaS. Ustanovenie zákona je dokonca na Ústavnom súde, ten zatiaľ o ňom nerozhodol. 

Iniciatíva Zastavme hazard, ktorá pomáhala petičnému výboru vyzbierať podpisy od občanov, po zmiznutí hárkov vyzvala premiéra Roberta Fica, aby sa zasadil za zrušenie povinnej petície pri zákaze hazardu.

K téme: 
Smer odmieta napraviť, čo v oblasti hazardu pokašľal Zdieľať

„Hazardná loby avizovala právne kroky po prijatí zákazu hazardu a už sa zastrájajú na súdne spory o obrovské odškodné. To im nemienime dovoliť, preto musíme prijať jasné právne riešenie,“ vyhlásil Peter Beňa z iniciatívy Zastavme hazard. Podľa neho treba bezodkladne zrušiť podmienku povinnej petície za prijatie všeobecne záväzného nariadenia.

Práve teraz má ministerstvo financií pripravenú novelu zákona o hazardných hrách, ktorá obsahuje niekoľko rozumných návrhov. Napríklad poberatelia dávok v hmotnej núdzi by sa k hracím automatom po novom nemali vôbec dostať. Návrh novely však nepočíta s vypustením povinnej petície na plošný zákaz hazardu.

„V okolitých štátoch táto podmienka petície nie je. A zmiznutie hárkov na bratislavskom magistráte je ďalší vážny argument pre tvorcov zákona, aby sa táto podmienka vypustila,“ pridáva sa Šramko.

Ministerstvo financií sa tento týždeň vyjadrilo, že bude „skúmať možnosti legislatívnych krokov, ktorých cieľom by bolo vyriešiť následky vzniknuté krádežou petičných hárkov“. Na konkrétnu otázku Postoja, či zvažujú zrušenie povinnej petície v chystanej novele zákona, však rezort financií neodpovedal.

Novelu by mala vláda prerokovať začiatkom septembra. A už v septembri by mal údajne bratislavský magistrát predložiť mestským poslancom návrh VZN na zákaz hazardu. Tak uvidíme.

Príbeh najväčšej petície v dejinách hlavného mestaPetíciu za zákaz hazardu v Bratislave spustili minulý rok v máji primátor Nesrovnal a starostovia mestských častí. Zbieranie šlo najprv pomaly, na jeseň sa pridali viaceré združenia a organizácie so silnou sieťou dobrovoľníkov – od skautov až po saleziánov.

Organizátori sa napriek tomu rozhodli zbieranie zdynamizovať a pripravili veľkú akciu na zbieranie podpisov počas marcových parlamentných volieb. Stovky dobrovoľníkov v deň volieb zbierali podpisy pri volebných miestnostiach, čím sa podarilo dosiahnuť nielen potrebný počet (aspoň tretinu dospelých občanov mesta), ale aj dostatočnú rezervu.

Petíciu odovzdali v podateľni mesta na konci júna, magistrát mal hárky najprv skontrolovať. Následne sa plánovali predložiť do mestského zastupiteľstva na vyjadrenie poslancom. Až potom sa mal začať proces tvorby všeobecne záväzného nariadenia o zrušení hazardu na území Bratislavy. Po jeho schválení a vydaní sa totiž od dátumu jeho účinnosti nebudú vydávať nové licencie na prevádzkovanie hazardných hier na území hlavného mesta.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Kto vyhral nemecký spor o Hitlera

Kto vyhral nemecký spor o Hitlera

Pred pár dňami zomrel vo veku 93 rokov Ernst Nolte. Veľký nemecký historik, ktorý zmenil pohľad na fašizmus aj komunizmus, no v posledných desaťročiach čelil najskôr opovrhnutiu, potom izolácii a napokon ignorácii.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.