Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2016, 13:15

V Bratislave zmizla viac ako tretina petičných hárkov proti hazardu

V Bratislave zmizla viac ako tretina petičných hárkov proti hazardu

V júni odovzdali na magistráte najväčšiu petíciu v histórii Bratislavy. (Foto: Postoj.sk)

Bratislavskému magistrátu chýba 3 039 hárkov z petície za zákaz hazardu, ktorú na meste odovzdali koncom júna. Podľa primátora Iva Nesrovnala by však príprava legislatívy na zákaz hazardu mala pokračovať.

Na dnešnom brífingu primátor Nesrovnal oznámil, že ráno dostal od oddelenia vybavovania petícií písomné potvrdenie, že skutočný počet hárkov je odlišný od toho, ktorý prezentovali zástupcovia petície, čiže primátor i starostovia bratislavských mestských častí v júni.

Tí tvrdili, že petíciu podporilo 136 139 Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.

Ak sa podľa primátora potvrdí, že sa manipulovalo s hárkami, pôjde o mafiánsky útok proti Bratislave. „Musím povedať, že som z toho zhnusený a zhrozený. Teraz však musíme zistiť, čo sa stalo. Spravíme to ako petičný výbor, ale aj ako mesto. Musíme zdokumentovať manipuláciu s hárkami od vyzbierania až po dnešný deň,“ skonštatoval Nesrovnal.

K téme: 
Hazardu v Bratislave odzváňa. Odovzdali najväčšiu petíciu v histórii mesta​
Hazard odmietli ľudia aj v Galante, Ružomberku a Levoči Zdieľať

V prípade, že budú hárky skutočne chýbať, podá primátor trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru a políciu. „Existujú kópie hárkov a tým sme urobili týmto mafiánom škrt cez rozpočet. Takéto metódy nás ani nezastrašia ani nezastavia. Urobíme všetko preto, aby bol duch petície naplnený,“ vyhlásil Nesrovnal.

O tom, kedy a odkiaľ presne zmizli hárky, špekulovať nechcel, taktiež ani o tom, či tento stav môže ovplyvniť proces vypracovania všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zrušení hazardu na území Bratislavy. „Máme zdokumentovaných 136 139 podpisov Bratislavčanov a ten počet je dostatočný na to, aby sme pokračovali v príprave VZN," podotkol.

Chýba asi 48-tisíc podpisov

Primátor nevedel povedať, koľko presne podpisov bolo na chýbajúcich hárkoch. Podľa zástupcu petičného výboru a starostu bratislavského Lamača Petra Šramka však bolo na jednom hárku tejto petície v priemere 16 podpisov. Chýbať tak môže vyše 48 000 podpisov.

Starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva nechápe, prečo primátor už dnes nepodal trestné oznámenie. „Považujem to za obrovské zlyhanie magistrátu pri zabezpečení petície,“ povedal.

Poslanci parlamentu Veronika Remišová a Gábor Grendel (OĽaNO) dnes popoludní avizovali, že podávajú v tejto veci trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. „Keďže som sama zbierala podpisy proti hazardu, viem, aké je ťažké vyzbierať čo i len tisíc podpisov,“ uviedla Remišová s tým, že čin je o to závažnejší, že na hárkoch boli osobné údaje ľudí, ktorí petíciu podpísali.

Takto odovzdali pred dvomi mesiacmi na magistráte petíciu.

Inzercia

Nesrovnal si vie predstaviť, komu by vyhovovalo, aby bola petícia za zákaz hazardu ohrozená. „Nebudem však špekulovať,“ poznamenal.

Kritikmi petície sú od jej začiatku Asociácia zábavy a hier a Asociácia prevádzkovateľov videohier. Tie nesúhlasili s jej priebehom a ani s relevantnosťou. Z aktuálnej situácie, ako tvrdia, sú však nepríjemne zaskočení.

„My sme tí poslední, komu to vyhovuje, aby sa na nás v tomto smere vrhalo zlé svetlo. To, čo sa stalo, si vysvetľujeme tak, že asi tých podpisov nebolo toľko, koľko bolo potrebných a po roku veľkého kriku okolo hazardu a tejto petície bolo možno nepríjemné niektorým ľuďom povedať, že tých podpisov skutočne nevyzbierali dostatok a je jednoduchšie uviesť, že zmizli,“ uviedla dnes Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.

Najväčšia petícia v histórii mesta 

Petíciu za zákaz hazardu v Bratislave spustili minulý rok v máji primátor Nesrovnal a starostovia mestských častí. Zbieranie šlo najprv pomaly, na jeseň sa pridali viaceré združenia a organizácie so silnou sieťou dobrovoľníkov – od skautov až po saleziánov.

Organizátori sa napriek tomu rozhodli zbieranie zdynamizovať a pripravili veľkú akciu na zbieranie podpisov počas marcových parlamentných volieb. Stovky dobrovoľníkov v deň volieb zbieralo podpisy pri volebných miestnostiach, čím sa podarilo dosiahnuť nielen potrebný počet (aspoň tretinu dospelých občanov mesta), ale aj dostatočnú rezervu. 

Petíciu odovzdali v podateľni mesta v júni, magistrát mal hárky najprv skontrolovať. Následne sa plánovali predložiť do mestského zastupiteľstva na vyjadrenie poslancom. Až potom sa mal začať proces tvorby všeobecne záväzného nariadenia o zrušení hazardu na území Bratislavy. Po jeho schválení a vydaní sa totiž od dátumu jeho účinnosti nebudú vydávať nové licencie na prevádzkovanie hazardných hier na území hlavného mesta. 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.