VOĽBY 2010: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente

Vznik novej strany Most-Híd na čele s Bélom Bugárom ohlásili pred rokom. Najmä jeho meno malo byť zárukou, že strana neskončí skôr, ako začne.

Bugárova osoba sa totiž pravidelne pohybuje medzi päticou najpopulárnejších politikov. Program, ktorý ponúkajú, je v porovnaní s inými stranami ambiciózny. Spájať Slovákov a Maďarov. Otázne je, nakoľko oslovia slovenských voličov. Ich hlasy sa totiž zídu. Podľa novinára Trendu Pavla Kubíka môžu obe maďarské strany výrazne zamiešať karty povolebného zostavovania vlády.

Pomoc konzervatívcov

To Bugárovci pochopili pomerne rýchlo. Svoje aktivity nesmerovali iba do južných okresov, ale trúfali si aj na národniarsku baštu – okolie Žiliny. Podľa Bugára chce byť strana mostom medzi severom a juhom. „Chceme, aby si naši slovenskí voliči na severe uvedomili, že treba urobiť všetko pre to, aby takí politici ako Slota, nedostali ešte raz šancu kopnúť do bránky,“ píše sa na oficiálnej stránke strany.

Myšlienke vzájomnosti a porozumenia Maďarov a Slovákov je podriadený celý predvolebný program. V tomto smere napríklad navrhujú zriadenie Fondu slovensko-maďarského porozumenia, ktorý by mal pokrývať podporu bilingválnych škôl, obnovu spoločných pamiatok, či výučbu jazyka.
Atraktívnejšou sa pre konzervatívne cítiacich voličov stala pribratím členov Občiansko-konzeravtívnej strany, ktorí obsadili na kandidátke každé trináste miesto. Zajac, Dostál a spol. svojou kampaňou oživili predvolebný súboj. Po mestách jazdili s trojicou prasiat.

One man show

Po roku je však Most-Híd strana jedného muža. Ambície pritom boli iné. Čakalo sa na prílev osobností. Do strany sa podarilo pritiahnuť iba bývalého ministra kultúry z liberálnej ANO Rudolfa Chmela, naopak stroskotal návrh na zaradenie Františka Mikloška na kandidátnu listinu.

Problémom strany je tiež nejasnosť. Ukázalo sa to na otázke povolebnej spolupráce so Smerom. Ešte donedávna mala strana podobnú taktiku ako KDH, keď nevylučovala vstup do vlády s najsilnejšou koaličnou stranou. Napokon však spolu s ostatnými stranami deklarovala nezáujem o Fica.

Maďarský súboj o voliča

Spestrenie predvolebného boja prináša nielen konfrontácia Most-Híd verzus súčasná koalícia, ale aj súboj Most verzus SMK. Svedčia o tom nedávne vyhlásenia predsedu SMK Pála Csákyho, ktorý kritizoval reklamu na cestovných lístkoch, kde sa spoločne objavili SNS a Most-Híd. Pri týchto svároch sa núka analógia spred roka 2002, keď sa po podobnom štiepení do parlamentu nedostala SNS.

Strana Most-Híd má ešte veľa čo doháňať. No predstavuje alternatívu v tom, ako robiť národnostnú politiku, najmä v porovnaní s osou SNS-SMK.

Marek Mačica
Foto: most-hid.sk, oks.sk

Postoy.sk vám prinesie do volieb profily najväčších politických strán.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo