Chápanie tolerancie v moslimskom svete

Pochybuje ešte niekto o schopnosti Európy šíriť svoje moderné myšlienky demokracie, medzikultúrneho porozumenia a tolerancie aj v moslimskom svete?

V tlači čítame vyjadrenia dánskeho premiéra o „nekontrolovateľných silách a vynakladaní mimoriadneho nasadenia, aby sa tieto sily podarilo upokojiť“ . Rovnako znepokojujúco pôsobia aj vyjadrenia šéfredaktora denníka Jyllands-Posten, ktorý s hlbokou ľútosťou priznáva, že „boj jeho denníka za slobodu prejavu sme prehrali a že vyhrali tí druhí“ . O to viac, ak hovoríme o krajine známou a hrdou na svoje liberálne hodnoty a tolerantnosť.

Ak by sa niekomu táto situácia nezdala dostatočne vážna, odporúčam prečítať si správy o obsadení úradu Európskej únie v pásme Gazy palestínskymi militantami, ktorí takýmto „demokratickým“ spôsobom protestujú proti karikatúram proroka Mohameda uverejneným v dánskych a nórskych denníkoch. Tými istými militantami, ktorí sa v demokratických voľbách dostali k moci v štáte podporeným v minulom roku Európskou úniou sumou 280 miliónov eur vo forme hospodárskej pomoci, pričom ďalších 70 miliónov dostala priamo palestínska samospráva.

Kto sa odváži nahlas popísať hranice toho, kde končí skutočná miera tolerancie a kde začína zápas o historické a kultúrne dedičstvo, na ktorom je postavená civilizácia západného sveta? Neviem presne odpoveď na túto otázku. Určite však zbystrím pozornosť, keď nabudúce začujem slová o fungujúcom škandinávskom vzore demokracie, sociálneho štátu a medzikultúrnej tolerancie.

Ondrej Sočuvka
Autor pracuje na Úrade vlády SR.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo