Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. august 2016

Kresťania aj moslimovia teroristami? Iba kresťania!

O problémoch v islame sa diskutuje v prostredí emocionálnej iracionality a za rastúceho nepriateľstva voči kresťanstvu na Západe. Majme to na pamäti.
Kresťania aj moslimovia teroristami? Iba kresťania!

Zástava položená medzi kvetmi na pamiatku obetí teroristického útoku na promenáde Promenade des Anglais v Nice na juhu Francúzska. Foto: TASR/AP

Pred desaťročím som si všimol, že po každom väčšom teroristickom útoku spáchanom moslimami sa v médiách objavia články tvrdiace, že kresťanstvo aj islam majú v podstate rovnakú dispozíciu motivovať svojich vyznavačov k násiliu. V roku 2005 som o tom písal v článku Zabíjali moslimovia? Kritizujme kresťanov! v revue Impulz. Táto téma je opäť na programe dňa aj v týchto týždňoch. Tak ako pred desiatimi rokmi, aj teraz sa domnievam, že téza o rovnakej dispozícii je omyl, ale nie o nej chcem hovoriť. Rád by som upozornil na určitý absurdný posun, ktorý vo veci nastal.

Mali by sa moslimovia ospravedlniť za teror?

Zosumarizujme si niektoré teroristické útoky moslimských páchateľov proti Európanom a Američanom za posledné dva roky: masaker na pláži v Tunisku, Charlie Hebdo, parížsky Bataclan, letisko v Bruseli, promenáda v Nice, kalifornské San Bernardino, gay-bar vo floridskom Orlande, spadnuté ruské lietadlo na Sinaji, Mníchov. Útoky osamelých vlkov s jedným či dvomi mŕtvymi nerátame. Spolu asi šesťsto mŕtvych a tisíc zranených. Obvykle bolo počuť výkrik „Allahu akbar!“.

Položme si otázku, či by sme nemali žiadať, aby sa moslimovia za tieto útoky ospravedlnili a poprosili nás o odpustenie. Ktorí moslimovia? Nuž, tak akosi všetci. Proste by sa postavili nejakí konkrétni moslimovia s dostatočnou autoritou a povedali by, že sa nám všeobecne za moslimov za tie útoky ospravedlňujú.

Mali by sme to žiadať a mali by to urobiť? Myslím, že nie. Veď veľká časť z miliardy moslimov, zrejme väčšina, i keď nie drvivá, s tými skutkami nesúhlasí a nemyslí si, že islam dáva k nim oprávnenie.

Typická karikatúra našej doby. „Boh neexistuje,“ hovorí nápis. Foto: Karl-Ludwig Poggemann/flickr.com

Ale predstavme si, že by sa postavil niekto na Západe a predsa by od moslimov všeobecne takéto ospravedlnenie požadoval. Čo by sa stalo? Médiá Západu by ho ničili ako xenofóba, štváča, obmedzenca a hovoriace hlavy v stovkách televíznych staníc by krútili hlavou nad tým opovážlivcom.

Ale kresťania (všeobecne) by sa za teror (moslima) ospravedlniť mali

V júni tohto roku došlo v meste Orlando k najväčšiemu teroristickému útoku na americkej pôde od 11. septembra 2001. Moslim Omar Mateen zastrelil v miestnom gay-bare 49 ľudí. Ešte predtým než Mateena zastrelila polícia, tento v telefonáte s políciou oznámil svoju oddanosť Islamskému štátu ISIS.

O niekoľko dní sa pápež František vracal z cesty do Arménska a na palube lietadla počas obvyklej besedy s novinármi sa ho novinárka Cindy Woodenová z americkej televízie CNS spýtala, čo si myslí o názore nemeckého kardinála Marxa, že cirkev by sa mala ospravedlniť gayom. V druhej vete otázky Cindy Woodenove uviedla: „V týchto dňoch po streľbe v Orlande mnohí ľudia hovoria, že kresťanská komunita má čo do činenia s touto nenávisťou voči týmto ľuďom (gayom). Čo si o tom myslíte?“

Po pápežovej odpovedi sa rozletela do sveta správa, že pápež František vyzýva cirkev, teda kresťanov, aby sa ospravedlnili gayom. Naozaj to povedal? Vôbec nie. Každý, kto si prečítal, čo pápež presne povedal, videl, že pápežova výzva bola podmienečná. Teda ak kresťan ublíži gayovi, tak sa mu má ospravedlniť. A nielen gayovi, ale komukoľvek, ak mu ublíži. Teda išlo o banalitu, proti ktorej nikto nemôže namietať. Ale do sveta sa rozletela úplne iná, falošná správa.

Inzercia

Diskusia pod vplyvom iracionálnych emócií

Sumarizujme:

1. Tvrdiť, že za 600 mŕtvych, ktorých vrahmi boli moslimovia, môže celá moslimská komunita, sa nepripúšťa (ani ja také čosi netvrdím), a každá verejne známa osoba, ktorej by to napadlo tvrdiť, by bola okamžite vystavená takým mnohonásobným zničujúcim mediálnym útokom, že by ju to mohlo vytlačiť na okraj spoločnosti.

2. Novinárka veľkej americkej televízie (Žiadni anonymní „mnohí ľudia“, za ktorých sa Cindy Woodenová skrývala. Do sveta to vytrúbila ona a jej televízia.) pokojne pred samotným pápežom obviní kresťanskú komunitu z nenávisti voči gayom a zo spoluzodpovednosti za masovú vraždu návštevníkov gay-baru. A vlastne aká spoluzodpovednosť? Novinárka žiadneho moslima Mateena odvolávajúceho sa na Islamský štát nespomenula, ani ten Islamský štát, ktorý Mateena inšpiroval a ktorý na Blízkom východe gayov vraždí zhadzovaním zo striech. A, samozrejme, ešte viac ako gayov zabíja tamojších kresťanov. Slová moslim a islam na tlačovke vôbec nepadli. Novinárka hovorí iba o kresťanoch ako tých zodpovedných za masaker v Orlande.

3. Svet je svedkom tejto absurdnej manipulácie, ale žiadna nesúhlasná búrka sa v euroamerických médiách nestrhne, naopak, hovoriace hlavy prvotnú falošnú správu po celé nasledujúce dni vo svojich komentároch rozvádzajú a múdro kyvkajú, že áno, kresťania by sa mali ospravedlniť.

Foto: Quinn Dombrowski/flickr.com

Diskusia o islame, najmä o tom, či má nejaký vnútorný problém, už trvá roky a teraz bude ešte intenzívnejšia. Majme však na pamäti, že táto diskusia neprebieha v nejakej skupine nezaujatých vnútorne slobodných ľudí. Naopak, prebieha v prostredí emocionálnej iracionality, ktorej ilustráciou boli vyššie uvedené udalosti. Súčasťou tohto prostredia je narastajúce nepriateľstvo voči kresťanstvu v rámci celého Západu. Nemálo účastníkom v diskusii pôjde viac o poškodenie obrazu kresťanstva ako o vylepšenie obrazu islamu. A treba mať na pamäti, že tejto emocionálnej protikresťanskej iracionalite v dobrej viere podlieha i nemalá časť kresťanov. O to viac by sme sa mali snažiť opierať sa v diskusii o fakty a rozum a používať presný, ale umiernený jazyk.

Pozn. autora: Ospravedlňujem sa za chybné označenie Cindy Woodenovej za pracovníčku televízie. V skutočnosti je pracovníčkou Catholic News Service. Ďakujem diskutujúcemu čitateľovi za upozornenie. Pointa článku sa tým nestráca, ale trochu sa posúva smerom, ktorý som nechcel v článku príliš rozvíjať a iba som ho naznačil v predposlednej vete článku. Nie všetky rany nám uštedruje neprajný svet. Ten niekedy iba využije, že si prvú ranu uštedríme sami.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.