Vpísané vo hviezdach

Po tom, ako sa stal Che Guevara treťím mužom kubánskej revolúcie, znudila sa mu funkcionárčina. A tak začiatkom roku 1965 odcestoval do Konga.

Che Guevara plánoval pokračovať vo svojej revolučnej činnosti a podporiť súdruhov „lumumbovcov“.

Vo svojom denníku Che opisuje bordel v jemu zverenej domorodej armáde, s ktorou sa nedala urobiť revolúcia. Okrem iného opisuje „davu“.

Dava je tekutina zo špeciálnych tráv, ktorú pripravuje „muganga“ - kmeňový šaman. Davou muganga polieval vojakov pred bitkou. Aby dava účinkovala, treba sa zdržať sexuálnych kontaktov, nejesť počas bitky a nebáť sa. Keď vojak utŕži rany, alebo umrie, znamená to, že porušil niektorú z uvedených podmienok.

Vojaci Che Guevaru boli úplne presvedčení, že „dava“ ich úplne ochráni od striel, guliek a bômb nepriateľských lietadiel.

Ak v bitke zahynulo primnoho domorodých bojovníkov, tí čo prežili, išli a zabili mugangu za to, že pripravil nekvalitnú davu.

Renomované časopisy v každom svojom čísle uvádzajú na poslednej strane astrologické prognózy. Horoskopy považujem za totálnu a nezmyselnú somarinu, ale pripúšťam, že sú ľudia, pre ktorých je to zaujímavé čítanie. V živote som videl mnoho prejavov ľudských povier, napr. majiteľ jednej veľkej spoločnosti, predtým ako urobí dôležité obchodné rozhodnutie, hodí si mincu. Iný, predtým ako má urobiť niečo dôležité, povie si sám pre seba „sedemnásť“. Horoskop je niečo podobné.

Uznávaný časopis na svojich stránkach má špeciálne označenú reklamnú informáciu, aby mohol čitateľ rozlíšiť, čo je firemný chválospev a čo text redakcie. Ťažko chcieť od seriózneho časopisu označiť astrologické prognózy ako „úplne nezmyselné somariny.“ Možno by viac sedel podnadpis „povery“, alebo „zábava“.

Ťažko si predstaviť, aby nejaký uznávaný časopis z neafrickej krajiny, s úplnou vážnosťou napísal: „v decembri je šanca na nové podnikanie, najmä v oblasti vzdelávania a náuky, medzinárodných vzťahov a turizmu, pretože Jupiter prešiel do znaku Strelca“.

Skúsený muganga totiž vždy pamätá na dôsledky nekvalitnej davy.

Gleb Chesnokov

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo