Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. 01. 2006, 23:33

Vpísané vo hviezdach

Po tom, ako sa stal Che Guevara treťím mužom kubánskej revolúcie, znudila sa mu funkcionárčina. A tak začiatkom roku 1965 odcestoval do Konga. Che Guevara plánoval pokračovať vo svojej revolučnej činnosti a podporiť súdruhov „lumumbovcov“. Vo svojom denníku Che opisuje bordel v jemu zveren...

Po tom, ako sa stal Che Guevara treťím mužom kubánskej revolúcie, znudila sa mu funkcionárčina. A tak začiatkom roku 1965 odcestoval do Konga.

Che Guevara plánoval pokračovať vo svojej revolučnej činnosti a podporiť súdruhov „lumumbovcov“.

Vo svojom denníku Che opisuje bordel v jemu zverenej domorodej armáde, s ktorou sa nedala urobiť revolúcia. Okrem iného opisuje „davu“.

Dava je tekutina zo špeciálnych tráv, ktorú pripravuje „muganga“ - kmeňový šaman. Davou muganga polieval vojakov pred bitkou. Aby dava účinkovala, treba sa zdržať sexuálnych kontaktov, nejesť počas bitky a nebáť sa. Keď vojak utŕži rany, alebo umrie, znamená to, že porušil niektorú z uvedených podmienok.

Vojaci Che Guevaru boli úplne presvedčení, že „dava“ ich úplne ochráni od striel, guliek a bômb nepriateľských lietadiel.

Ak v bitke zahynulo primnoho domorodých bojovníkov, tí čo prežili, išli a zabili mugangu za to, že pripravil nekvalitnú davu.

Renomované časopisy v každom svojom čísle uvádzajú na poslednej strane astrologické prognózy. Horoskopy považujem za totálnu a nezmyselnú somarinu, ale pripúšťam, že sú ľudia, pre ktorých je to zaujímavé čítanie. V živote som videl mnoho prejavov ľudských povier, napr. majiteľ jednej veľkej spoločnosti, predtým ako urobí dôležité obchodné rozhodnutie, hodí si mincu. Iný, predtým ako má urobiť niečo dôležité, povie si sám pre seba „sedemnásť“. Horoskop je niečo podobné.

Uznávaný časopis na svojich stránkach má špeciálne označenú reklamnú informáciu, aby mohol čitateľ rozlíšiť, čo je firemný chválospev a čo text redakcie. Ťažko chcieť od seriózneho časopisu označiť astrologické prognózy ako „úplne nezmyselné somariny.“ Možno by viac sedel podnadpis „povery“, alebo „zábava“.

Ťažko si predstaviť, aby nejaký uznávaný časopis z neafrickej krajiny, s úplnou vážnosťou napísal: „v decembri je šanca na nové podnikanie, najmä v oblasti vzdelávania a náuky, medzinárodných vzťahov a turizmu, pretože Jupiter prešiel do znaku Strelca“.

Skúsený muganga totiž vždy pamätá na dôsledky nekvalitnej davy.

Gleb Chesnokov

Odporúčame

Mešita Matky Božej v Paríži

Mešita Matky Božej v Paríži

Neporiadky a bitky emigrantov z moslimských krajín s bezpečnostnými službami vypukli na predmestí Paríža na začiatku novembra. Potom zachvátili nielen Francúzsko, ale i okolité krajiny – Belgicko a Nemecko. To všetko je zjavným zvýšením napätia medzi západným a moslimským svetom. V septembri v Mosk...

Narnia je tu!

Narnia je tu!

Kým bol C.S.Lewis, autor Kroník Narnie? Aj keď nie som biológ, myslím si, že sa nepomýlim, keď napíšem, že taká obyčajná lúčna kvetina potrebuje pre svoj rast okrem iného pôdu, z ktorej môže čerpať živiny, ale aj slnko, ktorého lúče sú na fotosyntézu nevyhnutné. Nikdy nevystačí len s jedným. Človek ...

Štvrtok 19.1.2006

Štvrtok 19.1.2006

Vojenské lietadlo AN-24 sa vo štvrtok 19.januára 2006 zrútilo večer o 19:30 neďaleko slovensko-maďarskej hranice pri dedinke Hejce. Narazilo do vrchu Borsóhegy. Havária si vyžiadala 42 obetí na životoch. V troskách zahynuli členovia posádky a vojaci vracajúci sa z misie KFOR v Kosove. Redakcia Post...

Výzva s číslom 2006

Výzva s číslom 2006

Novoročné vydanie .týždňa v sebe nieslo istú dávku predpovedí. Okrem konkrétnych prognóz (kultúra, politika) sa tu objavila myšlienka o tom, že tento rok bude rokom o svedomí. Pričom Štefan Hríb nevzťahoval túto myšlienku len na zmluvu o výhrade svedomia. Mne sa zdá, že pointa tohto roku bude zvlášť...