A na Lenina zabudli !

Ruskí sociológovia sú prekvapení výrazným percentom populácie, ktorá tvrdí že perestrojka nebola potrebná. Podľa nich v skutočnosti priniesla len škodu a mnohí sú presvedčení, že Stalin bol „ Otcom národov“ a „Priateľom športovcov“, a že nebol úplným darebákom.
Podľa prieskumov však medzi hrdinov minulosti nepatrí Vladimír Ijlič, na ktorého odkaz sa už zabudlo, a nikto už nenavrhuje návrat k leninským ideálom. Som ešte mladý, no tie časy si veľmi dobre pamätám. Naším prvým vzorom bol Lenin, našou prvou detskou knižkou bola kniha o Leninovi. Ešte ako malým deťom nám rozprávali že neexistuje v dejinách lepší človek než on.

Hoci tie časy nie sú až tak dávne, Lenin nielenže nie je hrdinom, nielenže sa o ňom nečítajú žiadne knihy, ale milióny školákov a mladých ľudí vôbec nevedia o koho ide. A je to dobré ponaučenie, že tu na zemi neexistuje nič večné, ani večná autorita, ani večný idol.
Pre inteligenciu Lenin prestal byť symbolom čohokoľvek. V Rusku pre demokratov Lenin nepersonifikuje tyraniu a teror, pre „patriotov“ Lenin nezosobňuje obdobie komunizmu. Leninizmus zmizol z lexikónov v Rusku aj v celom svete, hoci marxizmus ešte pulzuje a Stalina majú v modernom Rusku radi.

Veľkosť a výsledky činnosti Lenina sú nepopierateľné a obrovské, nezmerné. Ale menovať ho na takomto základe veľkým politikom a výnimočným človekom znamená nechápať jeho personu. Základnou a odlišujúcou schopnosťou Lenina bola dovtedy nevídaná krvavosť jeho vlády. Po stránke veľkosti a exaktnosti jeho zločinov je Lenin unikátny, v histórii ľudstva je geniálnym lotrom. Uvažovanie na tému nakoľko taký človek môže byť „humánnym, inteligentným, krištáľovo čestným atď.", môže byť prijateľným len pre ľudí s poškodenou morálkou.

Mnohí z tých, čo súhlasia s monštruóznosťami spáchanými Leninom, romantizujú osobu tohto zlosyna. Človek ktorý sa odvážil odmietnuť všetky možné atribúty ľudskosti, rozbiť všetky tradície, zákony a princípy mravnosti, ktorý dokázal vyliat moria krvi a pritom to všetko čo urobil má globálny charakter a dôsledky, to je zlosyn a síce geniálny zlosyn, a to znamená že „ má právo“ a je ospravedlnený.

Ak však pozrieme na osobu Lenina objektívne, tak nemal ani jednu z nejakých výnimočných kvalít. Ak to všetko spáchal, tak mu to dovolila len jeho zvieracia krutosť a zloba, absolútny cynizmus a šialená deštrukčná energia. Jeho priemerný intelekt a ničím nevynikajúce schopnosti pre to neboli žiadnou prekážkou.

Jediné čo je ešte aktuálne vo vzťahu k “Otcovi revolúcie“, je jeho mauzóleum. Myslím že mauzóleum je potrebné nechať tak ako je. Ako odplatu. Lenin vykonal s obrovskou krajinou experiment, za ktorý zaplatila milióny - a nie rubľov, ale životov. Rusko teraz vykonáva experiment s Leninom, pre ktorý nie sú potrebné žiadne obete, len istá menšia suma peňazí. Okrem toho tu ani netreba hovoriť o kresťanskej morálke, veď aký mal Lenin vzťah ku kresťanstvu a morálke? A okrem toho je to experiment mimoriadne mierumilovný, ktorý navyše dovoľuje robiť skutočne dôležité vedecké objavy. Zopakovať ho už asi nebude možné, pretože emyslím že nejakú telesnú schránku budú tak opatrne chrániť ďalšie desiatky rokov.

Tí ktorí bránia pochovať Lenina a uctievajú ho – sú naozaj zaujímaví ľudia. Neviem či existuje iný podobný príklad v histórii ľudstva, keď pre veľkú, alebo skôr obrovskú lásku k človeku jeho ctitelia bránili jeho pohrebu a každý pokus pochovať svoj idol pomenovali rúhaním. Nakoniec je to tiež trest, ak telo neodpočíva v pokoji nie kvôli nejakým machináciám či chamtivosti, lež pre nadmernú lásku. No ak nezachovajú matériu, duch vždy bude triumfovať nad ňou.

Gleb Chesnokov
Autor pracoval v informačnom centre kancelárie prezidenta Putina.

Foto:Herman Beun

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo