2005 – nízka inflácia i deficit štátneho rozpočtu. 2006 – koruna láme rekordy.

Ceny tovarov a služieb sa za rok 2005 zvýšili o 3,7 %. Tento údaj je porovnaním výšky spotrebiteľských cien v decembri 2005 a v decembri 2004. Priemerná inflácia, ktorá zohľadňuje nárast cien v každom mesiaci oproti rovnakému obdobiu minulého roka, bola o jeden percentuálny bod nižšia, jej hodnota je 2,7 %.
Pre porovnanie, v roku 2004 bola miera inflácie na konci roka 5,9 %, jej priemerná hodnota bola 7,5 %. Na konci roka 2003 inflácia dosahovala 9,3 %, celoročný priemer bol 8,5 %.

Deficit štátneho rozpočtu dosiahol výšku 33,9 mld. korún. Naplánovaný schodok bol takmer dvojnásobne vyšší, 61,5 mld. korún. Podľa Ivana Mikloša bol dôvodom lepšieho hospodárenia štátneho rozpočtu priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky a jej rýchly rast, ktorý v treťom štvrťroku dosiahol nečakaných 6,2 %. Vzrástli daňové príjmy a poklesli výdavky na financovanie štátneho dlhu. Štát si na jednej strane vďaka celoročnému dobrému hospodáreniu požičiaval menej finančných prostriedkov, na druhej strane úrokové sadzby poklesli na dlhodobé minimum, takže si požičiaval lacnejšie. Výdavky na štátny dlh boli o 6,6 mld. korún nižšie ako ich plán.
Nižší než plánovaný schodok štátneho rozpočtu je však aj dôsledkom legislatívnej zmeny o financiách presúvaných z jedného roka do druhého. Ministerstvo financií výšku tohoto vplyvu vyčíslilo na 12,3 mld. korún.

Tieto čísla potvrdzujú pozitívne trendy v slovenskej ekonomike. Od začiatku roka 2006 sa prejavujú aj vo vývoji kurzu slovenskej koruny, ktorá je silnejšia ako kedykoľvek predtým. Dostala sa až k hodnote 37,34 SKK/EUR, čo je o viac než 1 percentuálny bod viac ako kurz, ktorý bol určený ako centrálna parita pri našom novembrovom vstupe do mechanizmu výmenných kurzov ERM II (38,455 SKK/EUR).

V roku 2006 sa bude inflácia pohybovať okolo 4 percent. Dôvod? Zvyšovanie cien energií, vodného a stočného, vyššia spotrebná daň na cigarety, ceny ropy. Hospodárenie štátneho rozpočtu môžu ovplyvniť aj septembrové voľby – vo volebnom roku totiž šetrenie zvyčajne prioritou nebýva.
Vývoj inflácie ovplyvní aj výšku úrokov. Ich zvýšenie ohlásili už viaceré banky. Rátajú totiž s tým, že Národná banka Slovenska v krátkom období zvýši základnú úrokovú sadzbu. Tá je momentálne vo výške 3 percentá, v marci 2005 ju NBS znížila zo 4 percent. V blízkej budúcnosti sa však očakáva jej zvýšenie iba o štvrť percenta, takže úroky výrazne nevzrastú. Od základnej úrokovej sadby sú odvodené predovšetkým krátkodobé úroky.
Kurz koruny voči euru je stále silne ovplyvnený dianím v regióne, momentálne predovšetkým v Poľsku a postojom investičných bánk voči krajinám Vyšegrádskej štvorky. Tak to bolo aj počas celého roka 2005, keď bol je kurz napriek dobrým hospodárskym výsledkom slabý. Vstup do ERM II odpútal korunu od diania v susedných štátoch iba čiastočne.

Oľga Petrášková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež