Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. február 2010

Ekonómovia: Ide o peklo, nie o Boha

Prečo sú ľudia zlí, aj keď veria v Boha? Knihožrút Rado Baťo si opäť nechal poslať z Amazonu knihu, kde sa kladú zaujímavé otázky a hľadajú odpovede. Najnovšie si vybral už osvedčeného Stevena Landsburga, ktorý je pre schopnosť populárneho písania o zložitých problémoch zárukou slušnej show. Baťo si...

Prečo sú ľudia zlí, aj keď veria v Boha?

Knihožrút Rado Baťo si opäť nechal poslať z Amazonu knihu, kde sa kladú zaujímavé otázky a hľadajú odpovede. Najnovšie si vybral už osvedčeného Stevena Landsburga, ktorý je pre schopnosť populárneho písania o zložitých problémoch zárukou slušnej show. Baťo si na svojom blogu zvolil jednu z téz jeho najnovšej knihy. A síce, že veriaci klamú, keď tvrdia, že veria.

Prečo? Stručne a jasne preto, že ak by verili, že Boh ich vidí, mali by sa správať inak, ako tí, čo neveria.

„Zhrnuté: veriaci by mali páchať rádovo menej kriminálnych činov ako ateisti.... Landsburg tvrdí, že nenašiel žiaden dôkaz, žiadnu štúdiu, ktorá by niečo také potvrdila. - Nebol som schopný nájsť ani len náznak dôkazu, že by veriaci ľudia aspoň dodržiavali pravidlá viac ako ich ateistickí susedia - hovorí Landsburg,“ píše Baťo.

Takže najprv pár postrehov, prečo by to mohlo byť naozaj tak, ako píše Landsburg. A potom pár štúdií, ktoré naznačujú, že Landsburg sa môže mýliť.

Bernardo Provenzano, dlhoročný a neuveriteľne krutý šéf talianskej mafie Cosa Nostra, ktorý sa desaťročia skrýval pred políciou, bol katolík. Až do takej miery, že keď chcel žiť s družkou, šiel sa sobášiť pred kňaza. A rozhodne nie kvôli papieru. Sobáš nebol nikdy formálne uznaný, keďže sa odohral už počas jeho mnohoročného ukrývania sa a komunikácia s úradmi tak nepatrila medzi Provenzanove preferované činnosti.

Môže byť Provenzano, či ktokoľvek, kto pácha takéto zlo, skutočne veriaci? A prečo to robia, ak veria, že ich Boh vidí? Prečo sú vôbec možné takéto „zjavy“?

Moje domnienky:

- sčasti preto, že v mnohých prípadoch má Landsburg pravdu
- sčasti pre to isté, prečo niekto dokáže predávať hypotéky (a naviazané cenné papiere), o ktorých vie, že sa nikdy nesplatia a vie, že to celé sa skončí veľkým, veľkým problémom
- sčasti preto, že celá tá vec odplaty je veľmi nejasná (napr. je Boh viac spravodlivý alebo milosrdný? Podľa akého vzorca sa bude to ktoré zlo vážiť?), čo znižuje motiváciu trestom
-no a sčasti preto, že viera je len viera. Akokoľvek silná, nikdy nebude taká presvedčivá, ako sčítanie dvoch a dvoch prstov na jednej ruke.

Inzercia

Mýli sa?

A teraz o tom, prečo Landsburg nemusí mať pravdu. Profesor Pennsylvánskej univerzity a niekdajší poradca republikánskeho aj demokratického prezidenta (no predsa len má bližšie k republikánom) John J. DiIulio zverejnil minulý rok štúdiu v Annual Review of Law and Social Science (nie je k dispozícii on line), podľa ktorej populárny pohľad, že „náboženstvo znižuje zločinnosť“ nie je bez empirického základu... Existuje totiž kritické množstvo dôkazov, ako rozličné stupne náboženského presvedčenia (od deklarácie viery cez chodenie do kostola až po sektárske sklony) „výrazne redukujú zločinnosť či inak rizikové a pokútne správanie mladých.“

Zaujímavo sa na vec pred pár rokmi pozreli výskumníci z americkej centrálnej banky FED a nezávisle od nich aj na Harvarde. Čo je výsledkom ich bádania? Že zatiaľ čo (podľa Baťovho resume) Landsburg predpokladá „motiváciu Bohom“, pri hľadaní korelácie medzi vierou a správaním sa bolo treba pýtať na iné: či ľudia veria v peklo. Tieto dve presvedčenia samozrejme nekráčajú ruka v ruke, veriť v Boha bez pekla je veľmi rozšírené.

Najprv štúdia z Harvardu (pdf). Podľa dlhodobého sledovania vývoja v 59 krajinách ekonómovia zistili, že „existuje silná korelácia medzi ekonomickým rastom a niektorými prvkami viery...“ Zatiaľ čo jednoduchá viera v Boha nemá žiadny preukázateľný efekt, či už pozitívny alebo negatívny, viera v posmrtný život (najmä viera v peklo), majú tendenciu zvyšovať ekonomický rast. Pretože majú stimulovať sporivosť, čestnosť a pracovnú etiku.

A spomínaný FED. Tu sa porovnávalo len 35 krajín. „Zdá sa, že v krajinách, kde veľké percento ľudí verí v peklo, je menej korupcie a vyšší životný štandard,“ píše sa v správe analytikov zastúpenia FEDu v St. Louis. „Viera v peklo znamená menej korupcie a menej korupcie znamená väčší HDP na obyvateľa“, píše sa v správe.

František Múčka
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Odporúčame

Fotky našich lekárov z Haiti

Fotky našich lekárov z Haiti

Tím slovenských lekárov pod vedením Vladimíra Krčméryho poskytol Postoyu niekoľko fotiek. Foto: Juraj Benca Volanie o pomoc Spúšť Spúšť 2 Provizórne lôžka Čakanie na vodu Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch. ...

Váš pohľad: Nová zbraň

Váš pohľad: Nová zbraň

V tejto chvíli išlo o jediný možný ťah Mikuláša Dzurindu. Mohol aj ostať, ale stal by sa hrobárom vlastnej strany. A mohol sa len postaviť po bok Vladimíra Mečiara, ktorý svoju stranu založil a bude aj tým, kto ju pochová. Keď nie po týchto, po ďalších parlamentných voľbách určite. Mikuláš Dzurinda ...