Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
16. máj 2016

Elsa lesbičkou! Podľahne Disney tlaku gender ideológie?

Na internete sa začal boj o sexuálnu orientáciu hrdinky z disneyovky Ľadové kráľovstvo. Ustúpi Disney v pokračovaní homoloby alebo nájdu princeznej ženícha?
Elsa lesbičkou! Podľahne Disney tlaku gender ideológie?

Princezná Elsa z filmu Ľadové kráľovstvo. (Foto: Flickr.com/Jorge Figueroa)

Elsa a Anna sú kultové sestry, ktoré pozná hádam každý rodič. A ak aj nie rodič, tak aspoň každé dievčatko, ktoré rieši svet princezien a rozprávok. Hlavná hrdinka príbehu Ľadového kráľovstva je charizmatická éterická kráľovská dcéra, ktorá však okrem krásy zdedila aj nemilú schopnosť meniť všetko okolo seba na ľad a chlad. V rozprávke však svoj „hendikep“ prekoná a vďaka láske pochopí, že svoju inakosť vie ovládať a dokonca ju môže použiť pre dobro ostatných.

Elsa sa stala pre milióny dievčatiek príkladom nebojácnej hrdinky, ktorá ovládne svoj strach a prekoná svoju utiahnutosť. Avšak zatiaľ čo si jej sestra Anna nájde svojho vyvoleného, Elsa počas prvého dielu rozprávky ostáva sama.

Tento fakt rozprúdil nespočetné množstvo dohadov, ako bude pokračovať druhý diel a kto sa stane v budúcnosti Elsiným princom. LGBT loby to však, zdá sa, vyriešila za nás a navrhla, aby si Elsa našla v druhom diele partnerku, a tak jasne prejavila svoje lesbické sklony.

Milý príbeh sesterskej lásky sa tak má pod tlakom gender ideológie zmeniť na cielenú kampaň, ktorá má homosexuálne orientovaným deťom pomôcť priznať sa k svojej orientácii. Blonďavá hrdinka, ktorá sa na nás usmieva z peračníkov, školských tašiek, pyžamiek sa má stať novou priekopníčkou práv homosexuálov v animovanom filme.

Pre princeznú princa!

„Vo filmoch sme už videli princov a princezné, zvieratá a ženy, ženy a žaby... nie však ženy, ktoré ľúbia ženy,“ sťažuje sa pre stanicu NBC News Alexis Isabel Moncada, ktorá vytvorila na Twitteri hashtag #GiveElsaAGirlfriend a spustila tak poriadnu lavínu. 

Jej nápad sa začal prudko šíriť po sociálnych sieťach a zarezonoval vo veľkých médiách. Prišli však aj reakcie. Aktuálne beží petícia za to, aby filmové štúdiá našli v poračovaní princeznej Else radšej princa než partnerku. Od piatka podpísalo petíciu viac ako 170-tisíc ľudí.

„Navrhujeme niečo lepšie, čo posilní hodnoty rodiny v našich deťoch. Podpíšte petíciu, aby Disney umožnila Else zamilovať sa do princa,“ napísali autori petície s hashtagom #CharmingPrinceForElsa.

Spoločnosť Disney sa zatiaľ oficiálne nevyjadrila, ako budú vyzerať vzťahy princeznej Elsy v pokračovaní filmu. Štúdiá pre Washington Post len uviedli, že chcú naďalej vytvárať postavy, ktoré sú prijateľné a blízke všetkým deťom.

Disney to však s prezentáciou homosexuality nezvláda, sťažujú sa LGBTI lobisti. Organizácia GLAAD sa venuje mediálnemu lobingu sexuálnych menšín. Každoročne mapuje výskyt LGBTI postáv v dielach najväčších filmových štúdií.

V poslednej ročenke GLAAD uvádza, že zo 126 veľkých filmových noviniek roku 2015 sa iba v 22 filmoch nachádzala LGBTI postava.

Inzercia

Lobisti kritizujú aj slabú rozmanitosť LGBTI postáv vo filmoch. Ak totiž vo filme je nejaká takáto postava, na 77 percent je to gay. Ďalej zväčša beloch a na plátne nedostane viac než desať minút. Najčastejším žánrom, v ktorom vystupujú, je komédia.

No najhoršie z ročenky vyšiel práve Walt Disney, ktorý nemal vlani vo svojich 11 filmoch žiadnu LGBTI postavu.Titulná pieseň z najúspešnejšej disneyovky všetkých čias. 

Newsweek: Disney nerobí filmy pre celú rodinu

Verte či nie, ale existujú ľudia, ktorí robia výskum o heteronormatívoch v Disneyho rozprávkach. Beatrice Fraslová je doktorandkou International Research Center for Cultural Studies vo Viedni a týždenník Newsweek zverejnil jej komentár na túto tému.

Fraslová tvrdí, že spločnosť Disney dlhodobo ignoruje fakt, že homosexuálne orientovaní ľudia mimoriadne obľubujú animované rozprávky a pritom nenachádzajú príklady svojej orientácie zastúpené v tvorbe Disney.

Ľadové kráľovstvo (Frozen) patrí k najúspešnejším produktom spoločnosti Disney v celej filmovej histórii. Okrem samotného filmu spoločnosť zarobila na obrovskom balíku DVD, hračiek, knižiek a iných promo produktoch.

Fraslovej sa nepáči, že Disney ešte nezaradila explicitné charaktery s inou sexuálnou orientáciou. Tweety, ako napríklad, „že jedno z piatich detí je homosexuálne, ale len jedno z desiatich má odvahu sa k tomu priznať“ alebo „Disney princezná s gay orientáciou by mi pomohla cítiť sa normálnejšie, keď som bola malá“ dokazujú podľa komentára dôležitosť férového zastúpenia homosexuálne orientovaných vo svete filmu.

"Heterosexuálov zobrazovali disneyovky od roku 1937 a boli centrálnym motívom každej rozprávky. Homosexuálna romanca si dnes zaslúži rovnaký priestor na obrazovke a v spoločnosti," píše doktorandka Beatrice Fraslová. Zdieľať

Podľa Fraslovej by mali štúdiá Disney konečne naplniť svoje motto, že produkujú filmy pre celú rodinu. Pretože rodina je podľa nej oveľa rôznorodejšia, ako ju prezentujú známe disneyovky, a tak konečne nastal čas pre „princeznú lesbu“.

„Heterosexuálov zobrazovali disneyovky od roku 1937 a boli dokonca centrálnym motívom každej rozprávky. Homosexuálna romanca si dnes zaslúži rovnaký priestor na obrazovke a v spoločnosti,“ dožaduje sa Fraslová.

Fraslová dokonca kritizuje údajný plán Frozen 2, podľa ktorého Elsa dostane status otvorenej lesbičky až v druhom pláne, teda pôjde len o dodatočný coming out. „Dôležitejšie je dať neheterosexuálnym postavám ich priestor na obrazovke od začiatku filmu,“ píše Fraslová.

Homosexuálnych hrdinov vidia aktivisti aj inde. Na blogoch britského Guardianu nájdete zoznam filmov, v ktorých sa vraj dajú nájsť neheterosexuálne postavičky. Taká by mala byť napríklad rybka Dory v animovanej rozprávke Hľadá sa Nemo alebo Geppetto v slávnom Pinocchiovi. Stačí iba zapnúť fantáziu...

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.