Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. september 2023

Rozhodnutie kanadského súdu

Jordan Peterson musí podstúpiť „prevýchovu“ za príspevky na sociálnych sieťach

Niektoré príspevky, ktoré boli vyhodnotené ako nenávistné, obsahovali kritiku premiéra Justina Trudeaua či genderovej teórie.

Jordan Peterson musí podstúpiť „prevýchovu“ za príspevky na sociálnych sieťach

Foto: Flickr

Trojčlenný senát súdu v kanadskom Ontariu jednomyseľne rozhodol o tom, že Jordan B. Peterson, populárny psychológ a spisovateľ, musí podstúpiť kurz týkajúci sa komunikácie na sociálnych sieťach, informoval časopis The European Conservative.

Súd zamietol odvolanie psychológa proti rozhodnutiu Kolégia psychológov, ktoré je regulačnou školou pre psychologické profesie v Ontariu a stanovuje štandardy pre poskytovanie psychologických služieb.

To vo februári rozhodlo, že Petersonovi z dôvodu „nenávistného správania“ na sociálnych sieťach odoberie jeho licenciu psychológa, ak neabsolvuje kurz týkajúci sa „odbornej komunikácie“, ktorý si má sám zaplatiť.

Niektoré z Petersonových príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré boli vyhodnotené ako nenávistné, obsahovali kritiku kanadského premiéra Justina Trudeaua a postupu kanadskej vlády pri riešení situácie vo veci protestov proti pandemickým opatreniam.

V iných príspevkoch Peterson napísal, že široké prijatie genderovej teórie je prejavom kolabujúcej spoločnosti, či používal takzvaný „deadnaming“ (uvádzanie pôvodného mena) herečky Elliot Pageovej (pred tranzíciou Ellen Pageovej).

Peterson následne tvrdil, že posudzovanie vhodnosti politických komentárov nespadá do kompetencií kolégia a jeho verdikt porušuje jeho právo na slobodu prejavu. Súd jeho odvolanie odmietol s tvrdením, že pod kompetencie kolégia spadá aj regulácia povolania vo verejnom záujme.

„Nariadenie nie je disciplinárne a nebráni Dr. Petersonovi vyjadrovať sa ku kontroverzným témam: má minimálny vplyv na jeho právo na slobodu prejavu,“ uviedol súd.

Inzercia

V rozhovore pre Toronto Sun reagoval Peterson slovami, že bol rozhodnutím „ohromený“, a ak to bude potrebné, bude sa odvolávať až po Najvyšší súd. „Som sklamaný viac ako občan Kanady než z osobnej stránky,“ uviedol.

Peterson už nie je praktizujúcim lekárom, ale chce si ponechať svoju licenciu. „Nie som ochotný mlčať kvôli vládnemu nariadeniu,“ dodal.

Pre Fox News uviedol, že sa pokúsi nahrať všetky školenia, ktoré mu nariadil súd. „Urobím všetko pre to, aby som toho čo najviac zverejnil. Robil som to od začiatku. Zverejnil som všetky dokumenty obsahujúce obvinenia, ktoré proti mne škola vzniesla. Chcem, aby to bolo úplne transparentné a aby verejnosť sama rozhodla, kto sa tu správa neprofesionálne,“ povedal.

Psychológ dodal, že neodvolá svoje vyjadrenia, najmä tie, ktoré sa týkajú zhubného vplyvu transgenderovej ideológie na mladých ľudí.

„Na sociálnych sieťach vyjadrujem svoje názory v rámci svojej profesionálnej činnosti. Čo sa týka napríklad komentárov o Ellen Pageovej, ani trochu sa mi nepáči, čo robia sadistickí chirurgovia neplnoletým. Takisto sa mi veľmi nepáči, keď sa narcistické celebrity predvádzajú so svojím novým, chirurgicky vylepšeným telom a lákajú mladé ženy, aby sa nechali sterilizovať a zmasakrovať. Myslím si, že ako všetci terapeuti mám profesionálnu povinnosť veľmi jasne povedať, že toto je absolútne neprijateľné,“ uviedol psychológ.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.