Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. február 2022

Konvoje slobody v Kanade

Situácia sa vyostrila. Konzervatívci kritizujú reakciu vlády

Konzervatívni poslanci hovoria o agresívnych a nepotrebných opatreniach vlády.

Situácia sa vyostrila. Konzervatívci kritizujú reakciu vlády

Foto: TASR/AP

V Ottawe, kde celé týždne prebiehali protesty proti vládnym nariadeniam súvisiacim s pandémiou ochorenia COVID-19, sa situácia v piatok prudko zhoršila. Protesty tam prerástli do násilností a po strete protestujúcich s políciou bolo zatknutých viac ako 100 ľudí. Informovala o tom televízna stanica Fox News.

Polícia z centra hlavného mesta Kanady takisto odstránila 21 vozidiel, ktoré odmietli opustiť určité oblasti v okolí Parliament Hill.

„Musíte odísť. Musíte zastaviť ďalšiu nezákonnú činnosť a okamžite odstrániť svoje vozidlo a/alebo majetok zo všetkých nezákonných protestných miest. Ktokoľvek na nezákonnom protestnom mieste môže byť zatknutý,“ uviedla ottawská polícia na Twitteri.

Viacero príspevkov (napríklad TUTU) na sociálnych sieťach zachytáva to, že polícia pri zásahu použila kone na predieranie sa davom demonštrantov, pričom niektorí z nich pri tom spadli. Ottawská polícia uviedla, že si nie je vedomá žiadnych zranení protestujúcich. Jeden človek bol však zatknutý po tom, ako sa pokúsil bicyklom zraniť policajného koňa.

V piatok poobede podľa CNN šéf ottawskej polície Steve Bell uviedol, že autority strávia celý deň a celú noc tým, že sa pokúsia z centra mesta vytlačiť protestujúcich. V sobotu ráno už reportér Sean O'Shea na Twitteri uviedol, že „všetky protestujúce vozidlá vrátane zaparkovaných nákladných áut“ z centra Ottawy zmizli.

Zmrazené bankové účty

Kanadský premiér Justin Trudeau začiatkom minulého týždňa ako „poslednú možnosť“ vyhlásil národnú núdzovú situáciu. Vláda po prvýkrát od roku 1988 aktivovala núdzový zákon, ktorý jej na 30 dní udelil mimoriadne právomoci. Autority mohli napríklad protestujúcim zabavovať vozidlá, zatýkať ich či zakázať ich finančnú podporu.

Trudeau zároveň avizoval, že by vláda mohla siahnuť na bankové účty protestujúcich a zmraziť ich. Kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová vo štvrtok avizovala, že niektoré bankové účty podporujúce protesty už boli zmrazené. Zoznam desiatok tisíc darcov spolu s ich osobnými údajmi navyše začiatkom tohto týždňa unikol na internet.

Inzercia

Konzervatívni poslanci kanadského parlamentu vystúpili proti krokom kanadskej vlády a označili ich za „agresívne a nepotrebné“.

„Nezáleží na tom, či ste sa postavili proti protestom alebo či ste podporili Konvoj slobody – ak sledujete, čo sa deje, jedna vec by mala byť bolestne jasná: Polícia dnes nepodnikla jediný krok, ktorý by nebolo možné podniknúť pred implementáciou zákona o mimoriadnych udalostiach,“ napísala napríklad na Twitteri konzervatívna poslankyňa Leslyn Lewisová.

Trudeauove opatrenia sú podľa nej len o tom, že „Trudeau chce finančne napadnúť a umlčať ľudí, ktorými opovrhuje za to, že s ním nesúhlasia“.

Celá situácia sa začala 22. januára, keď do Ottawy dorazili stovky kamiónov. Protesty vyprovokovala požiadavka kanadských úradov, aby boli kamionisti vracajúci sa z USA povinne očkovaní proti covidu. Protestujúci však následne rozšírili svoje požiadavky a vyhlásili, že budú protestovať dovtedy, kým vláda nezruší všetky pandemické opatrenia. Časť protestujúcich dokonca žiadala odchod celej liberálnej vlády.

Demonštrácie okrem zablokovania hlavného mesta spôsobili aj nedostatočnú dodávku autodielov pre General Motors, Ford, Toyotu či Hondu, čo tieto závody prinútilo dočasne zatvoriť svoje brány alebo zrušiť zmeny.

 

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.