Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. máj 2016

Som teológ – ateista, hysterický germanista (Texty roka)

Ste príliš dobrí pre tento svet? Poradíme vám, ako správne napísať mienkotvornú lamentáciu.
Som teológ – ateista, hysterický germanista (Texty roka)

(Každý člen redakcie vybral jeden svoj text, ktorý bol pre neho tento rok z nejakého dôvodu mimoriadny. Tento  text, pôvodne publikovaný v máji, vybral Fero Múčka a zdôvodnenie jeho výberu je takéto:

Tento rok bol aj rokom slova „slovo“. Po rokoch, keď váha slova klesala a mnohým sa zdalo, že je už jedno, čo sa s ním robí a ako sa používa, nás tento rok jeho sila zaskočila. Začíname pociťovať, že zneužívanie slova (falošné správy, populizmus, ale aj prehnaná politická korektnosť) sa nám začína vracať z nečakaných strán a s nečakanou razanciou. Až s takou, že sa bojíme, či sa neobráti proti celej spoločnosti. Preto sa začalo veľa hovoriť o tom, ako sa slovo zneužíva. Najčastejšie tým štýlom, aké je ľahké bežných ľudí obalamutiť nezmyselnými a marketingovými rečami. No niečo podobné, aj keď v oveľa sofistikovanejšej forme, sa deje aj v diskurze prebiehajúcom medzi ľuďmi, ktorých právom možno označiť za najvplyvnejšiu vrstvu v spoločnosti. A mal som pocit, že na tento typ nekonštruktívneho marketingového balamutenia sa poukazuje menej, ako by sa malo.)

 

Nadávať a sťažovať sa vie každý. Ale nie každý je v tom rovnako kvalitný. Nad všetkým exceluje jeden špecifický typ lamentácie. Ide o to nadávať „nabubralo“, filozoficky, literárne a štylisticky novátorsky. Skrátka, nesmie to vyzerať ako bežná lamentácia, ale ako povzdych osudom nespravodlivo zasiahnutého génia. Tieto nadávania znejú veľmi sofistikovane, sú návykové na zdieľanie na sociálnych sietiach a vyvinuli ich mienkotvorní ľudia. Sú to nadávania, ktoré rezonujú, zasahujú do verejného diskurzu, a preto stojí za to sa na ne pozrieť zblízka.

Najprv teória

Tu je niekoľko charakteristík, ktoré musí mienkotvorné frflanie spĺňať.

Dôležité je, aby z textu išla sizyfovská emócia. A síce, že táto krajina si vás nezaslúži, vy by ste tu vlastne vôbec nemali byť, ale keď už ste tu, aspoň to dáte všetkým vedieť, že by ste tu nemali byť. Je dôležité, aby z toho išla beznádej. Ak je situácia málo beznádejná, musíte ju trochu zbeznádejniť. Preto za žiadnych okolností nenavrhujte nič konštruktívne, nebodaj niečo realizovateľné. Použite pritom slová „kopaničiarska mentalita“, „potomkovia gardistov a komunistov“ a pod.

Treba často spomínať slovo „luza“. Pod luzou sa myslia ľudia, ktorí si nemyslia to, čo si myslíte vy, alebo ich vaše výlevy vôbec nezaujímajú. Jednoducho luza sú ostatní ľudia.

Je nutné používať cudzie slová a netradičné slová, ale treba ich používať špeciálnym spôsobom. Treba ich používať v kombináciách, v akých sa ešte nikdy nepoužili, prípadne s nejakou nevšednou nadávkou. Napríklad keď chcete zvýrazniť svoje pohŕdanie luzou, nazvete ju napríklad „monochromatická luza“.

Inzercia

Musíte spomenúť nejakého súčasného filozofa, najlepšie takého, o ktorom nikto nevie, čo chce povedať. Netreba ho citovať, stačí sa len tak o neho obtrieť, aby bolo jasné, že o ňom viete. Keď nič lepšie nenájdete, tak dobre padne aj Slavoj Žižek, aj keď už ani ten Slavoj nie je taký geroj, ako býval, nejako sa nám ošúchal, ale stále môže byť.

Je úplne dobré, ak sa podpíšete ako teológ, to sa teraz celkom rozmohlo. Nemusíte to naozaj študovať, stačí pár semestrov religionistiky bárskde v holandskom ekvivalente našej univerzity v Sládkovičove. Ale pozor, z vašej lamentácie musí kričať, že ste ateista alebo aspoň agnostik. To je najviac sexi kombinácia, lebo ako teológ-ateista máte Bohom potvrdené, že Boh neexistuje, a teda ste najväčší hipster v starej tržnici a môžete tvrdiť, čo by Boh povedal, keby bol.

Ďalšia skoro rovnako dobrá možnosť je, ak sa živíte písaním poviedkových knižiek. Keďže ľudia si nekupujú nič, ani dobré knihy, ani vaše bludy, máte plné morálne právo hystericky sa pohoršovať nad luzou, ktorá si necení, čo pre ňu písaním svojich bludov robíte. Ešteže to môžete vydať v Nemecku s podporou nejakého fondu pre vyhladovaných východoeurópskych spisovateľov.

A prax

Toľko teória. Teraz praktická ukážka, ako by to mohlo vyzerať. Na facebookovú lamentáciu o stave sveta sa dá využiť každá situácia. Povedzme, že idete do obchodu a pri platení vám pokladníčka pred celým radom čakajúcich oznámi, že vaša platobná karta je expirovaná a vy s hanbou odchádzate od pokladne. Za sebou ešte počujete, ako sa pokladníčka rozčuľuje, načo vám vyberala spod kasy igelitovú tašku. Znie to ako smola, ktorá sa občas pritrafí, ale v skutočnosti je to ideálna situácia na lamentáciu o stave civilizácie. Vytiahnete teda smartfón, prečítate si vyššie uvedené pravidlá a dáte na sociálnu sieť:

„Dnes v obchode najsmutnejší pocit ever. Naplno som pocítil, aké to je, keď vás vyhlásia za neplatného člena spoločnosti. V tejto instantnej krajine, plnej produktov kríženia gardistov s komunistami, sa to raz muselo stať. Kráľovná igelitovej mentality, ktorá nerozlíši Rousseaua od Rusa, ktorej svet siaha od Divokých koní po Superstar, dnes rozdávala bozky segregácie. Pred očami luzy opantanej diskontom, ktorá sa mlčky prizerá, tak ako vždy v dejinách tejto krajiny ideových Liliputáncov, ktorí sú dialektickým dôkazom, že človeka nemohol stvoriť Boh. 

Najhoršie je, že táto bezútešná euroveizácia spoločnosti na svoje vyvrcholenie ešte len čaká. Blížime sa k nej míľovými krokmi. S každou nepredanou poviedkou, s každým rozbúraným PKO, s každou gýčovo zafarbenou fasádou na čerstvo zateplenej bytovke, s každým dňom, keď sem neprišiel Slavoj Žižek – tým všetkým sme čoraz bližšie k tomu najhoršiemu. Feeling frustrated."

 

Tak. Teraz ste na rade vy, pustite sa do vlastnej lamentácie. Ničomu tým síce nepomôžete, ale aspoň inšpirujete iných, aby tiež nezmyselne lamentovali.

Odporúčame