Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. február 2023

Viceprezident Zväzu obchodu SR

Zatvorenie obchodov v nedeľu obchodníkom neuškodí a zamestnancom pomôže

Podľa viceprezidenta Zväzu obchodu SR je nedeľný predaj „stodvadsaťpercentným servisom“. Zatvorenie obchodov v nedeľu víta.

Zatvorenie obchodov v nedeľu obchodníkom neuškodí a zamestnancom pomôže

Viceprezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pavol Konštiak je prvým viceprezidentom Zväzu obchodu Slovenskej republiky, organizácie zastupujúcej záujmy spoločností z oblasti obchodu. Medzi členov zväzu patria reťazce predajní potravín ako COOP Jednota, CBA, Delia, Starý Otec, Fresh, Nitrazdroj či Yeme, ale aj desiatky ďalších spoločností ako GGT, MY & MI, Mountfield, Hubert alebo Orange.

Zväz obchodu SR sa už niekoľko rokov usiluje za zatvorenie obchodov v nedeľu. Prečo?

V Nemecku, Rakúsku a najlepších ekonomikách Európskej únie sú obchody v nedeľu pozatvárané už teraz. My obchodníci si nemyslíme, že by nám klesol obrat, keďže ten obrat sa rozloží na ostatných šesť dní. Servis dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni je síce pekný a určite pár ľudí bude nespokojných, ak budú obchody v nedeľu zatvorené, ale ľudia si zvyknú a naši zamestnanci to privítajú.

Tvrdíte, že vám to nezníži obrat, ale čo reálne to bude znamenať? Bude viac ľudí nakupovať v sobotu?

Nedeľa má najnižší obrat v týždni a ľudia budú miesto toho kupovať vo štvrtok, piatok, sobotu. Myslíme si, že takýto servis, ktorý nazývame stodvadsaťpercentný, je zbytočný. Keď si na to vývojom zvykli Nemci, Rakúšania a iné štáty, prečo máme byť pápežskejší ako pápež?

Je vaša pozícia ovplyvnená aj tým, že nedeľný predaj je pre vás nevýhodný, keďže v nedeľu máte nízke tržby a musíte zamestnancom vyplácať príplatky?

Keď prišli zahraničné reťazce, boli otvorené dvadsaťštyri hodín a to tiež odišlo. Niektorým zákazníkom vyhovovalo nakupovať v noci, ale netreba všetko robiť kvôli pár ľuďom a takisto je to s tou nedeľou. Pre našich zamestnancov to bude naozaj deň pokoja a oddychu a to je pre nás dôležité.

Keď si na to vývojom zvykli Nemci, Rakúšania a iné štáty, prečo máme byť pápežskejší ako pápež? Zdieľať

Odporcovia návrhu argumentujú, že predavačky budú mať menej peňazí, keďže nebudú môcť v nedeľu pracovať.

Príplatky sú aj za sobotu, sú aj po ôsmej hodine večer, takže kto si chce zarobiť, ten si zarobí.

Inzercia

Naši odborári tiež hovoria, že sú za zatvorené obchody v nedeľu, ale nie je ich veľmi počuť. Čím to je? Zamestnancom súčasný stav vyhovuje?

K odborom sa nebudem vyjadrovať, je to iná skupina, ktorá zaujíma iné stanoviská ako my, aj keď v tomto prípade si možno spolu rozumieme.

Vnímate, aká je nálada medzi zamestnancami reťazcov vo vzťahu k tejto otázke?

Treba sa spýtať zamestnancov, ale my predpokladáme, že nám to neuškodí a našim zamestnancom to pomôže.

Niektoré reťazce, ktoré nezastupuje Zväz obchodu SR, ale Slovenská asociácia moderného obchodu – ako napríklad Billa a Lidl –, sú za zatvorenie v nedeľu, zato Tesco je proti. Prečo to tak podľa vás je? Súvisí to s kultúrou, z ktorej tieto spoločnosti pochádzajú?

Treba sa na to pozerať tak, že my slovenskí obchodníci sme za zatvorenie, zahraniční sa nevedia dohodnúť – časť je za zatvorenie, časť proti. Z toho vyplýva, že väčšina je za zatvorenie.

Bolo by pre vás prijateľné, keby boli obchody zatvorené v nedele bez výnimiek, ako to navrhujú niektorí politici?

Nechcem do toho pliesť politiku, ide tu o to, že nie vo všetky nedele má byť zatvorené. Vymýšľať teplú vodu je zbytočné – v Nemecku je asi desať nedieľ v roku otvorených, keď sú sústredené sviatky, keď sa začína školský rok a tak ďalej. Prečo by sme nemohli použiť tento nemecký model, ktorý oni dlhodobo používajú?

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.