Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. február 2023

Policajné násilie

Memphis rozpúšťa špeciálnu policajnú jednotku pre skon dobitého civilistu

Memphis, bašta demokratov v inak konzervatívnom štáte Tennessee, patrí medzi 10 najnebezpečnejších miest USA.

Memphis rozpúšťa špeciálnu policajnú jednotku pre skon dobitého civilistu

Foto: Twitter

Polícia v Memphise oznámila, že rozpustí svoju špeciálnu jednotku SCORPION bojujúcu proti zločinu v problematických častiach mesta. Dôvodom tohto kroku je skon Tyra Nicholsa (29), ktorý zomrel tri dni po tom, ako ho dobili piati policajti, informuje The Daily Wire.

Nicholsa, ktorý sa 7. decembra vracal z večerného fotografovania slnka, policajti zastavili údajne pre „bezohľadnú jazdu“. Neskôr ho bitím zvalili na zem. Nichols sa pokúsil využiť chvíľku nepozornosti a utiecť im, no oni ho dostihli a začali ho kopať a udierať päsťami a obuškami.

Podľa českých Konzervatívnych novín Nicholsa policajti bili asi tri minúty. Potom ho nechali spútaného sedieť na zemi a diskutovali o tom, čo by mali robiť ďalej. Približne po polhodine sa muž začal sťažovať na dýchavičnosť. Policajti preto privolali sanitku, ktorá ho odviezla do nemocnice.

Tyre Nichols zomrel 10. januára na zástavu srdca a zlyhanie obličiek. Pred smrťou trpel Crohnovou chorobou, autoimunitným chronickým ochorením, ktoré spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviaceho traktu, najčastejšie v črevách. Preto pri svojej výške 1,91 metra vážil iba 66 kilogramov.

Nichols nebol nikdy v minulosti zatknutý alebo trestaný.

Matka obete volá po pokoji

Bývalí policajti Demetrius Haley (30), Desmond Mills (32), Emmitt Martin (30), Justin Smith (28) a Tadarrius Bean (24) sú teraz prepustení na kauciu, no obvinení z vraždy druhého stupňa, únosu, ťažkého ublíženia s následkom smrti a zo zneužitia úradnej moci. Hrozí im doživotný trest odňatia slobody.

Nicholsova matka RowVaughn Wellsová obyvateľov mesta vyzvala, aby svoj nesúhlas s policajným správaním dali najavo pokojne a bez zbytočných násilností.

„Nechcem, aby sme spaľovali mestá a ničili ulice, pretože to nie je niečo, čo by môj syn bol zastával. A pokiaľ ste tu naozaj pre mňa a Tyra, budete protestovať pokojne,“ povedala pre CNN.

Inzercia

Zrušili špeciálnu jednotku

Traja zo skupiny piatich policajtov zapojených do bitky patrili pod jednotku SCORPION (Street Crimes Operations to Restore Peace In Our Neighborhoods). Išlo o špeciálnu policajnú jednotku zloženú z 90 policajtov, ktorá sa snažila bojovať proti zločinu najmä v problematických častiach Memphisu.

Policajná riaditeľka Cerelyn Davisová sa rozhodla tento útvar po incidente zrušiť. Vo svojom vyhlásení uviedla, že k tomuto rozhodnutiu dospela po rozhovoroch s rodinou zosnulého, komunitnými lídrami a ostatnými policajtmi. Tí vraj s rozpustením jednotky súhlasia.

Niektorí odborníci teraz tvrdia, že rozpustenie jednotky SCORPION môže mať negatívny dosah na boj proti kriminalite v Memphise. Jednotka s výbornými výsledkami v meste pôsobila iba krátko. Mesto teraz bude musieť nájsť alternatívne spôsoby boja proti zločinu v najnebezpečnejších častiach mesta.

Memphis, bašta demokratov v inak konzervatívnom štáte Tennessee, patrí medzi desať najnebezpečnejších miest USA. V meste v súčasnosti pôsobí približne 180 gangov, do ktorých patrí asi 10-tisíc ľudí. Podľa štatistík kriminality v ňom ročne dochádza až k 1072 násilným trestným činom na 100-tisíc obyvateľov. Na porovnanie, v Prahe je tento ukazovateľ na úrovni približne 140.

Editori National Review poukazujú na to, že „zneužívanie moci, krutosť a násilie sú pokušenia, ktorým čelí každý človek v pozícii autority nad iným človekom bez ohľadu na farbu pleti“. Upozorňujú tiež, že neplatí ani téza o beztrestnosti policajtov, nakoľko aj páchatelia tohto incidentu boli okamžite prepustení a budú súdení. Naopak, „progresívni prokurátori, ľavicoví starostovia a niekedy nesympatická verejná mienka, tí všetci v posledných rokoch pracovali na demoralizácii policajných zložiek“.

Upozorňujú, že mesto Memphis pred niekoľkými rokmi výrazne zľavilo z požiadaviek na kvalitu policajtov pri ich nábore aj počas následného výcviku a dvaja z páchateľov súčasného incidentu nastúpili do služby v roku 2020, teda po uvedených zmenách. Zoči voči nárastu kriminality sú podľa National Review radikálne návrhy o „odfinancovaní polície“, ktoré šíri progresívne prostredie, tým posledným, čo polícia potrebuje.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.