Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. január 2023

Kauza Jacka Phillipsa pokračuje

Pekár, ktorý odmietol upiecť tortu oslavujúcu zmenu pohlavia, prehral odvolanie

Torta podľa rozsudku neniesla žiadne posolstvo. Symbol v nej pritom videl samotný aktivista, ktorý si ju objednal.

Pekár, ktorý odmietol upiecť tortu oslavujúcu zmenu pohlavia, prehral odvolanie

Foto: Twitter

Kresťanský pekár Jack Phillips vo štvrtok prehral svoje odvolanie v spore, ktorý vznikol po tom, ako odmietol upiecť tortu oslavujúcu zmenu pohlavia, píše National Review.

Traja sudcovia odvolacieho súdu v Colorade, všetci nominovaní demokratmi, považujú predchádzajúce rozhodnutie súdu požadujúce, aby Phillips tortu upiekol, za správne. Právnici z organizácie ADF zastupujúci Phillipsa sa plánujú proti rozhodnutiu odvolať.

Torta nenesie posolstvo, rozhodol súd

Súd tvrdí, že odmietnutie upiecť danú tortu nespadalo pod chránenú slobodu prejavu a Phillips porušil coloradské zákony o ochrane proti diskriminácii. „Akt vytvorenia ružovej torty s modrou polevou nepredstavuje chránený prejav podľa prvého dodatku [ústavy],“ uviedol odvolací súd.

Samotná torta podľa rozsudku neniesla žiadne posolstvo a Phillips ju odmietol upiecť len kvôli tomu, že poznal identitu klienta, a teda aj skrytý význam torty.

Phillips vyhral v roku 2018 na Najvyššom súde spor po tom, ako odmietol upiecť tortu na tzv. homosexuálnu svadbu. Pekár sa vtedy bránil tvrdením, že tortu odmietol upiecť nie na základe identity zákazníkov, ale preto, lebo nechcel oslavovať udalosť, s ktorou morálne nesúhlasí. Tento spor sa po amerických súdoch ťahal od roku 2012.

Objednávka torty bola testom

Keď v roku 2017 Najvyšší súd rozhodol o tom, že sa bude zaoberať týmto starším Phillipsovým prípadom, aktivista Autumn Scardina sa pokúsil objednať si u pekára tortu, ktorá by bola navonok modrá a vnútri ružová, čo malo symbolizovať zmenu pohlavia.

Scardina podľa CBS Denver tvrdí, že objednávka bola testom Phillipsových tvrdení, že by upiekol akýkoľvek produkt okrem torty oslavujúcej tzv. homosexuálnu svadbu, ktorá mu prekážala preto, lebo v nej bol nejakým spôsobom zahrnutý náboženský rituál. Scardinova právnička Paula Greisenová tvrdí, že nešlo o „pascu“, ale o „odhalenie niečích lží“.

Podľa organizácie ADF Scardina o niekoľko mesiacov neskôr pekára takisto požiadal, aby upiekol tortu zobrazujúcu Satana fajčiaceho marihuanu, „aby napravil jeho chybné myslenie“.

Inzercia

Scardinovi právnici najnovšie rozhodnutie odvolacieho súdu považujú za „víťazstvo“ nielen pre Scardinu, ale aj pre širšiu LGBT komunitu.

Nešlo o zákazníka, bránia pekára jeho právnici

„Úradníci v Colorade nútili Phillipsa vyjadrovať veci, s ktorými nesúhlasí. Potom v tejto krížovej výprave pokračoval aktivistický právnik. Táto krutosť sa musí zastaviť,“ tvrdí advokát Jake Warner. Zdieľať

Phillipsovi právni zástupcovia tvrdia, že pekár nemohol vytvoriť tortu oslavujúcu zmenu pohlavia, pretože nesúhlasil s posolstvom, ktoré by táto torta niesla. Advokáti poukázali na to, že odmietnutie objednávky nebolo spojené s identitou zákazníka, pretože Phillips už predtým viackrát odmietol upiecť torty, s ktorými morálne nesúhlasil a medzi ktorými bola aj torta oslavujúca Halloween.

„Pred viac ako desiatimi rokmi sa úradníci v Colorade začali zameriavať na Jacka a zneužívali štátne zákony, aby ho nútili vyjadrovať veci, s ktorými nesúhlasí. Potom v tejto krížovej výprave pokračoval aktivistický právnik. Táto krutosť sa musí zastaviť. Človek nemusí súhlasiť s Jackovými názormi na to, aby uznal, že všetci Američania by mali mať možnosť slobodne hovoriť to, čomu veria, aj keď tým pôjdu proti vláde,“ uviedol Phillipsov právnik Jake Warner.

Niektorí konzervatívci tvrdia, že za súčasné Phillipsove problémy je zodpovedný nedostatočne silný precedens Najvyššieho súdu, ktorý o tom istom pekárovi rozhodoval v súvislosti s tortou oslavujúcou tzv. homosexuálnu svadbu.

Anthony Kennedy, teraz už bývalý sudca Najvyššieho súdu, vtedy napísal odôvodnenie názoru väčšiny, ktoré mnohí následne interpretovali tak, že by Phillips spor prehral, keby nebolo predstaviteľov Colorada, ktorí otvorene znevažovali pekárovo náboženské vyznanie.

Quin Hillyer z Washington Examiner si napríklad myslí, že Najvyšší súd, hľadajúc čo najtesnejší možný kompromis, spôsobil „ďalšie, zdanlivo nekonečné kolá nových súdnych sporov“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.