Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Dnes treba vedieť
21. jún 2021, 07:29

Pekár z Colorada

Odmietol upiecť tortu na oslavu zmeny pohlavia. Súd tvrdí, že diskriminuje

Odmietol upiecť tortu na oslavu zmeny pohlavia. Súd tvrdí, že diskriminuje

Jack Phillips vo svojej firme Masterpiece Cakeshop. Foto – TASR/AP

Jack Phillips upútal pozornosť médií už v roku 2012, keď z náboženských dôvodov odmietol vo svojej firme upiecť tortu na homosexuálnu svadbu.

Justičný zápas o náboženskú slobodu v Colorade pokračuje po tom, ako v polovici júna coloradský sudca Bruce Jones rozhodol o tom, že pekár Jack Phillips porušil štátny antidiskriminačný zákon.

Phillips upútal pozornosť médií už v roku 2012, keď z náboženských dôvodov odmietol vo svojej firme Masterpiece Cakeshop upiecť tortu na homosexuálnu svadbu. Davidovi Mullinsovi a Charliemu Craigovi, ktorí sa chceli brať, namiesto toho navrhol, aby si kúpili niečo iné z jeho výrobkov. Svadbu totiž považuje za „neodmysliteľne náboženskú udalosť“ a tortu za „špeciálne posolstvo“.

O prípade sme písali aj na Postoji.

Daný pár následne kontaktoval Coloradskú komisiu pre občianske práva. Tá Phillipsovi nariadila, že musí nielen piecť torty pre homosexuálne svadby, ale aj zúčastniť sa na „komplexnom odbornom školení“ týkajúcom sa diskriminácie vo verejných službách.

Phillipsova pekárska firma sa odvolala a na svoju obhajobu si najala konzervatívnu právnickú organizáciu Alliance Defending Freedom. Žalobcovia boli zastupovaní ľavicovou organizáciou American Civil Liberties Union.

Po neúspechu na Odvolacom súde Masterpiece Cakeshop požiadal o preskúmanie prípadu Najvyšším súdom. Ten v roku 2018 rozhodol, že štát pri odsúdení Phillipsa použil „jasné a neprípustné nepriateľstvo“ a porušil jeho právo garantované prvým dodatkom americkej ústavy, čiže právo na slobodný výkon svojho náboženstva. Rozhodnutie vtedy prešlo v pomere 7 : 2.

V ten istý deň v roku 2017, keď Najvyšší súd oznámil, že sa bude venovať Phillipsovmu prípadu, ho však kontaktoval advokát Autumn Scardina, muž, ktorý sa identifikuje ako žena. Ten chcel otestovať, či je pravdivé Phillipsovo tvrdenie, že nesúhlasí s posolstvom torty určenej pre homosexuálnych manželov, ale inak bez problémov hocikoho obslúži.

Inzercia

Scardina Phillipsa požiadal o to, aby pripravil tortu na oslavu jeho zmeny pohlavia. Ten to odmietol. Jeho advokát toto rozhodnutie odôvodnil tým, že bolo motivované vierou. Phillips preto údajne odmietal aj piecť torty na oslavy Halloweenu, torty s oplzlými nápismi či torty agresívne hanobiace LGBT komunitu alebo Ameriku.

Scardina za odmietnutie obslúžiť ho podal na Phillipsa žalobu a minulý mesiac súd jedného z dištriktov v Colorade rozhodol, že Phillips antidiskriminačný zákon naozaj porušil. Podľa sudcu sa totiž poskytnutie svojich služieb líši od „núteného prejavu“, ktorý porušuje právo na slobodný výkon náboženstva, ktorým sa Phillips obhajoval.

Phillips preto bude musieť piecť torty nesúce posolstvo o transgender ideológii. Okrem toho dostal pokutu vo výške 500 dolárov.

Kristen Waggonerová z organizácie Alliance Defending Freedom na Twitteri oznámila, že sa proti tomuto rozhodnutiu odvolajú. „Tento prípad... reprezentuje znepokojivý trend používania nášho justičného systému ako zbrane určenej na ničenie tých, ktorí nesúhlasia s aktivistami,“ napísala.

Phillips opakovane vyhlásil, že s radosťou obslúži LGBT ľudí, ale nebude vyrábať také produkty, ktoré sú v rozpore s jeho svedomím.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 11 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.