Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Spoločnosť
25. január 2023

Lengvarského rezort v problémoch

Peniaze z plánu obnovy sú ohrozené, z Rázsoch možno nebude stáť ani skelet

Vláda v stredu rozhodne o krízových opatreniach pre ministerstvo zdravotníctva, ktoré v prácach na pláne obnovy zlyháva.

Peniaze z plánu obnovy sú ohrozené, z Rázsoch možno nebude stáť ani skelet

Hrubá stavba nedokončenej Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy 18. júla 2018. Foto: TASR/Jakub Kotian

4. január 2023. Ministerstvo zdravotníctva informuje, že stavba novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy na území Lamača by sa mohla začať už v druhom štvrťroku 2024 s predpokladaným termínom dokončenia na konci roka 2029.

Sedemposchodový nemocničný komplex s dvomi vežami v tvare písmena H s približne 695 lôžkami (s opciou 500), 20 operačnými sálami, 40 ambulanciami, 35-tisíc hospitalizáciami ročne i akademickým objektom. Tak predstavovalo ministerstvo budovu novej národnej univerzitnej nemocnice v hodnote 263 miliónov eur, ktorá nemala slúžiť len pacientom, ale aj študentom medicíny.

Diskusiu o tom, že najväčšia slovenská koncová nemocnica mala mať po prvej fáze necelých 700 lôžok, teda len o čosi viac ako univerzitná nemocnica v Martine, nechajme nateraz bokom.

Rázsochy mali vyrásť na mieste pôvodnej nemocnice, ktorej skelet začal v roku 2019 symbolicky zrovnávať so zemou vtedajší premiér Peter Pellegrini. Paradoxne, nové Rázsochy mali pôdorys starých kopírovať s tým, že ďalšia hrubá stavba bude stáť do polovice roka 2026.

Na začiatku júla 2022 vláda po dlhej diskusii rozhodla, že výstavbu nemocnice predsa podporí z plánu obnovy, a krátko nato ministerstvo podpísalo so skupinou dodávateľov Amberg Eingineering Slovakia a CED Consulting zmluvu na prípravu projektovej dokumentácie novej nemocnice.

Pritom od začiatku boli pri výbere projektanta obavy, že s podobnou stavbou nemá skúsenosti.

Čítajte tiež

Problémom nie sú len Rázsochy

Hoci Lengvarského rezort ešte na začiatku januára 2023 tvrdil, že projektová dokumentácia je rozpracovaná vo vysokom stupni, krízový plán úradu vlády ukazuje s odstupom dvoch týždňov presný opak.

V 13-stranovom materiáli s názvom Návrh krízových opatrení pre Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky úrad vlády prostredníctvom zistení Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA), ktorá dohliada na dodržiavanie míľnikov v pláne obnovy, opisuje meškajúce investície a problémové reformy ministerstva.

A hlavný dôvod meškania projektov? Neodbornosť a manažérske zlyhania. Materiál na vládu predložil vedúci úradu vlády Július Jakab z hnutia OĽaNO, ktorého nominantom je Vladimír Lengvarský. Rezortu nariaďuje vykonať 40 krízových opatrení, a viaceré uplatniť už do konca januára.

Dokument totiž prináša dlhý výpočet chýb, zlyhaní a nedodržaných termínov, pre ktorý je balík bruselskej miliardy eur určenej len na zdravotníctvo vo veľkom ohrození. Podľa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Jany Ježíkovej skutočne hrozí, že o veľkú časť peňazí prídeme.

Rezort zdravotníctva má totiž podľa kontroly NIKA problémy s reformou dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti, s reformou zdravotnej záchrannej služby, s optimalizáciou siete akútnej zdravotnej starostlivosti, s digitalizáciou v zdravotníctve a v neposlednom rade s výstavbou nemocnice Rázsochy.

Najväčší súčasný problém je so samotnou reformou zdravotnej záchrannej služby, ktorá je míľnikom v pláne obnovy na získanie 924 miliónov eur. V prípade jej neskorého prijatia môže ohroziť celú platbu. Materiál sa však jasne dotýka aj projektu národnej nemocnice, pri ktorej ide o investíciu až vo výške 281 miliónov eur.

Projektový tím Rázsoch riadili nepoverení ľudia

Zistenia Národnej implementačnej a koordinačnej autority sú v prípade nemocnice Rázsochy pomerne závažné. Okrem toho, že NIKA eviduje absenciu komplexného harmonogramu prípravy celého projektu výstavby nemocnice, mnoho nesúladov či veľkých omeškaní, pomenúva aj iné skutočnosti.

NIKA totiž identifikovala osoby, ktoré nie sú oficiálnymi členmi projektového tímu, a napriek tomu sa priamo podieľajú na riadení jednotlivých členov projektového tímu, ako aj dodávateľov.

Materiál píše, že nie je jasná kompetencia a zodpovednosť týchto osôb ani dôvod a opodstatnenosť ich aktívnej účasti v projektovom tíme. O koho konkrétne ide, materiál presne nekonkretizuje. Bezpodmienečne však rezort žiada, aby „funkčne oddelilo projektový tím NUN Rázsochy od rušivých vplyvov iných osôb, ktoré nie sú uvedené v štruktúre tímu.“

Samotný projektový tím nemocnice Rázsochy je však napriek prítomnosti neoprávnených osôb podľa zistení dlhodobo odborne nekompletný a kriticky poddimenzovaný. Všetkým náročným činnostiam v projekte sa venuje len jedna nezastupiteľná osoba. Tá má na starosti kontrolu rozsahu a správnosti projektovej dokumentácie, povoľovacie procesy aj prípravu stavebných postupov.

Inzercia

Podľa kontrolnej autority je taký rozsah činnosti pre jedného človeka nielen nereálny, ale odborne i ľudsky neakceptovateľný. Tímu chýba 8 až 10 členov, ktorých má rezort okamžite doplniť.

Čítajte tiež

Od februára 2017 pracuje na pozícii projektovej manažérky v Univerzitnej nemocnici Bratislava Jana Kišková, ktorá má na ministerstve zdravotníctva na starosti aj prípravu nemocnice Rázsochy.

Predtým pracovala na príprave nemocnice Bory finančnej skupiny Penta, ktorá plánuje otvoriť svoje brány už v marci tohto roku. Kišková bola v Pente v rokoch 2014 až 2017 development manažérkou.

Projektanti nemocnicu bez dôvodu zväčšili

Materiál, ktorý bude v stredu vyhodnocovať vláda, hovorí tiež o tom, že doteraz nebolo odovzdané ani medicínske plánovanie novej nemocnice, ktorého pôvodný termín bol pritom už 15. október 2022.

Vo finálnom návrhu nemocnice došlo tiež k navýšeniu celkovej podlahovej plochy, a to zo 120-tisíc na 180-tisíc štvorcových metrov, s čím súvisí aj zmena ceny, pričom vôbec nie je jasné, prečo k podobnému kroku v projekte došlo. V takom prípade by projektovú dokumentáciu čakala ďalšia úprava, čo procesy výstavby ďalej predĺži.

Informácie ohľadom navýšenia plochy sú podľa kontrolórov zmätočné, dôvody sú nejasné, a ďalšia „optimalizácia“ dokumentácie nie je zahrnutá v harmonograme. Nik teda nevie povedať, ako by to v závere ovplyvnilo termín celej výstavby.

NIKA tiež zistila vzájomne nejasnú pozíciu medzi zmluvnými partnermi, už spomínanou skupinou dodávateľov Amberg Eingineering Slovakia a CED Consulting na projekte výstavby nemocnice, čo bude potrebné vyriešiť právnou analýzou.

Aj termín dodania časti dokumentácie pre verejné obstarávanie stavby je od dodávateľa dokumentácie uvedený neskôr, ako sa samotné ministerstvo zaviazalo v pláne obnovy. To tiež posúva termín dokončenia nemocnice výrazne neskôr, ako je stanovený cieľ, podľa ktorého by hrubá stavba mala stáť v roku 2026.

Úrad vlády po novom od ministerstva zdravotníctva žiada pravidelné predkladanie správ o plnení krízových opatrení, a to raz za mesiac.

Ďalšie zlyhanie rezortu zdravotníctva

„Dopredu sme vedeli, že projekty sú veľmi na hrane,“ povedal v reakcii na schválený krízový plán minister zdravotníctva s tým, že zatiaľ čo niektoré časti projektov meškajú, iné sú vraj v predstihu. Odmieta tvrdenia o prepadnutí európskych peňazí, pretože o problémoch vraj vie a rieši ich „za jazdy“.

Po tom, čo Lengvarského ministerstvo vyradilo štátne nemocnice z 212-miliónovej výzvy, z ktorej tak vyťažia najmä regionálne nemocnice súkromných poskytovateľov ide tak o ďalšie zlyhanie na strane rezortu.

„Rozostavaná nemocnica Rázsochy dlhý čas predstavovala symbolický pomník problémov slovenského zdravotníctva,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v čase podpisu zmluvy s dodávateľom projektovej dokumentácie pre novú nemocnicu s tým, že jej vybudovanie bude akýmsi otvorením novej kapitoly.

Po zisteniach Národnej implementačnej a koordinačnej autority, ktorá dohliada na plán obnovy, je na mieste skôr otázka, nakoľko sám minister prispel pri množstve menovaných zlyhaní na budovanie onoho povestného pomníka, ako aj či išlo o úmysel alebo len nekompetentnosť.

V prípade Rázsoch však dnes už len máloktorý lekár verí, že raz v nej bude aj skutočne liečiť pacientov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.