Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2022, 08:25

Výstavba nemocníc

Stavať sa začne v Martine a na Rázsochách, východu vláda zatiaľ len sľubuje

Stavať sa začne v Martine a na Rázsochách, východu vláda zatiaľ len sľubuje

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Miesto pôvodne piatich nových nemocníc z plánu obnovy vláda schválila plán, ktorý počíta len s dvomi. O zvyšných chce rozhodnúť v septembri.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po týždňoch meškania nakoniec v prvý júlový deň prišiel s finálnym návrhom výstavby nemocníc z peňazí plánu obnovy.

Na treťom rokovaní vlády počas jedného týždňa predložil materiál, do ktorých nemocníc určite poputujú peniaze z bruselského balíka určeného na obnovu slovenského zdravotníctva. Hoci ho mal vláde dodať už na začiatku júna, nestalo sa tak aj pre jeho nedostatočnú prepracovanosť. Za prieťahy a ohrozenie čerpania európskych peňazí bol Lengvarský opakovane kritizovaný najmä Igorom Matovičom i exministrom Marekom Krajčím.

Vláda sa však na začiatku školských prázdnin nakoniec predsa zaviazala, že postaví dve nemocnice – Univerzitnú nemocnicu sv. Martina v Martine a koncovú Univerzitnú nemocnicu Rázsochy v Bratislave.

Kým v prípade prvej pôjde o kompletnú nemocnicu, ktorá by mala byť dokončená do polovice roka 2026, Rázsochy by mali k danému termínu stáť len v podobe hrubej stavby.

Martin sa vrátil do hry aj vďaka politickému tlaku. V sekcii plánu obnovy na úrade vlády s ním totiž pre nedostatok času na jeho kompletnú výstavbu ešte na začiatku júna nepočítali.

Rozhodnutie tiež skoncovalo s často skloňovaným scenárom, aby štát miesto Rázsoch kúpil nemocnicu Bory od finančnej skupiny Penta, čo nevylučoval minister Lengvarský a otvorene o tom hovoril aj predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.

Dokopy 1300 nových lôžok

V Martine tak nakoniec vznikne 660 nových lôžok, 19 operačných sál a dokopy bude stáť 330 miliónov eur. Bratislava získa po dostavbe 653 nových lôžok a na stavbu sa z plánu obnovy uvoľní 281 miliónov eur. V prípade Rázsoch je ďalšou opciou 500 lôžok, ktoré vláda plánuje dostavať neskôr.

Premiér Eduard Heger upozornil, že hrubá stavba neznamená skelet podobný tomu, ktorý na Rázsochách ešte za vlády Petra Pellegriniho zbúrali. Nemocnici by po tejto fáze v polovici roka 2026 mali chýbať už len prístroje a postele. 

„Už pri začatí stavby budeme plánovať finančné zabezpečenie dokončenia stavby,“ dodal minister zdravotníctva. Zvyšná časť nemocnice by mohla byť podľa ministra zdravotníctva dostavaná z eurofondov.

Všetky izby by mali byť jednolôžkové. Podobne dizajnovaná je aj nemocnica skupiny Penta na Boroch, ktorá začne fungovať v roku 2023.

Minister zároveň uviedol, že Rázsochy už majú mesiac vysúťaženého projektanta, ktorý má teraz rok na to, aby stavbu naprojektoval. Projekt martinskej nemocnice je už hotový, no na rozdiel od Rázsoch ešte nemá stavebné povolenie.

Inzercia

Východ Slovenska zatiaľ bez nemocnice

Hoci sa vláda miesto pôvodne piatich nových nemocníc z plánu obnovy momentálne zaviazala postaviť len dve, o zvyšných chce rozhodnúť v septembri. Medzi nimi by mali byť podľa premiéra Hegera najmä nemocnice na východe Slovenska, čo požaduje aj koaličná Za ľudí.

Strana chce, aby sa na peniaze pozeralo z regionálneho pohľadu a novú nemocnicu nedostal len západ a stred, ale aj východ. Ako alternatívu k naplneniu regionálneho princípu navrhuje výstavbu nemocnice v Prešove.

Minister Lengvarský však už avizoval, že o žiadnu veľkú nemocnicu nepôjde, skôr o dobudovanie ďalších pavilónov, keďže na kompletne novú nemocnicu nie je dostatok zdrojov ani času. Ale Prešov a Košice sú podľa šéfa rezortu zdravotníctva na prvom mieste v zozname ďalších rekonštruovaných nemocníc či výstavby nových. 

Uznesenie vlády zatiaľ spúšťa iba stavby dvoch štátnych nemocníc. Všetky ostatné projekty, ktoré sa týkajú či už stavby menších súkromných nemocníc alebo rekonštrukčných projektov, pôjdu cez výzvu v septembri. Do nej sa budú môcť prihlásiť jednotlivé nemocnice so svojimi projektami. Nepôjde teda už o priame zadanie vlády.

Zariadenia budú súťažiť z 300 miliónovej sumy peňazí najmä o rekonštrukcie, nákup zdravotníckej techniky, ako aj stavby jednotlivých pavilónov.

Hoci vláda ešte len schváli metodiku, podľa ktorej sa budú vyberať ďalší adepti, už teraz je známy základný kľúč.

Pri rozdeľovaní budú mať prednosť výstavby aj nových malých nemocníc, o ktoré sa plánuje uchádzať napríklad sieť nemocníc Svet zdravia od Penty (napríklad nemocnica v Humennom či Rimavskej Sobote), prípadne stavba jednotlivých pavilónov, s čím uvažujú nielen v Pente (dostavby pavilónov v Spišskej Novej Vsi a Michalovciach), ale aj vo viacerých štátnych nemocniciach.

Najnižšie ohodnotené budú projekty určené na rekonštrukcie nemocníc a nákup techniky. Všetky projekty nakoniec bude musieť ešte odsúhlasiť Útvar hodnoty za peniaze. 

 

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 4 hodinami
pred 7 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.